گل اطلسی برای بالکن های رویایی

بهار و تابستان بهترین زمان برای کاشت گل های فصلی است. اگر این روزها در فکر ایجاد تغییراتی در فضای بالکن هستید و می‌خواهید گل های زیبایی را به این بخش از خانه اضافه کنید، توصیه می‌کنیم که از اطلسی ها غافل نشوید. یکی از گل های بسیار زیبا برای کاشت در فضای داخلی یا لبه‌های بالکن، اطلسی ها هستند. این گل ها به‌صورت آبشاری از گلدان آویزان می‌شوند. اطلسی ها رشد سریعی دارند و هرروز با گل­ های جذاب و سرزنده شما را خوشحال می‌کنند.

 

اطلسی چه زمانی گل می‌دهد؟

یکی از ویژگی‌های خوب اطلسی این است که شش ماه اول سال مرتب گل می‌دهد و هیچ‌گاه گلدان‌های شما خالی از گل نمی‌مانند. این گل های زیبا را در رنگ‌های مختلف ازجمله صورتی، بنفش، سرخابی، قرمز، سفید، دو رنگ و ... بکارید و بالکن رنگارنگی داشته باشید.
فصل بهار و تابستان فصل گل اطلسی است

ایرانی بخریم یا خارجی؟

اطلسی هم مانند بعضی از گل هایی که در گل‌فروشی‌ها می‌بینیم، انواع ایرانی و خارجی دارد. اطلسی بومی گیاهی دوساله است که می‌تواند سال آینده هم به گل بنشیند که گل ها در سال دوم درشت‌تر هستند. اطلسی های ایرانی نسبت به خارجی‌ها گل‌های کوچک‌تری دارند اما مزیت مهمشان این است که معطر هستند. اگر می‌خواهید شب‌ها ایوان یا بالکن معطری داشته باشید و از بوی اطلسی ها سرمست شوید، انواع ایرانی را انتخاب کنید. اگر بزرگ و رنگارنگ بودن گل ها برایتان مهم است و می‌خواهید فضای رنگین و متنوعی ایجاد کنید، به سراغ گل های درشت و غیربومی بروید که البته در بیشتر گل‌فروشی‌ها این گل ها را زیاد می‌بینید. نکته دیگر در مورد خرید اطلسی این است که این گیاه قیمت نسبتاً مناسبی دارد و هر گلدان گل اطلسی برحسب اندازه و انصاف گل‌فروش، بین 3 تا 5 هزار تومان به فروش می‌رسد. ازاین‌رو می‌توانید با صرف هزینه مناسب بالکنی مملو از گل های اطلسی آبشاری داشته باشید.

 

به مراقبت زیادی نیاز دارد؟

خوشبختانه اطلسی گیاه نسبتاً مقاومی است و اگر به‌موقع آن را آبیاری کنید تمام طول بهار و تابستان پابرجا باقی می‌ماند. اطلسی نسبت به خشکی مقاومت خوبی دارد اما آبیاری منظم این گیاه را پشت گوش نیندازید. با آبیاری منظم می‌توانید از بابت رشد و سلامت این گیاه زیبا مطمئن شوید. ازاین‌رو حواستان باشد که دو بار در هفته به این گل­های زیبا آب برسانید.

بذر اطلسی را خودتان بکارید

اگر فرد صبوری هستید و از طرفی از باغبانی هم خوشتان می‌آید، پیشنهاد می‌کنیم بذر اطلسی را تهیه‌کرده و خودتان این گیاه را بکارید. کافی است یک سینی مخصوص کاشت نشا یا گلدان‌های بسیار کوچکی تهیه‌کرده و داخل آن‌ها را با خاک مناسب پرکنید. سپس بذرهای اطلسی را داخل خاک کاشته و آبیاری کنید. خاک هوموسی کود دار و پوک انتخاب مناسبی برای اطلسی‌ها است. خاک را همواره مرطوب نگه‌دارید و بذرها را در مقابل آفتاب قرار دهید تا پس از گذشت یک هفته تا ده روز جوانه‌ها از خاک بیرون بیایند. نشای اطلسی در ابتدا ضعیف و کوچک است اما خیلی سریع رشد می‌کند. درنتیجه باید نشاهایی را که چند برگ دارند را به گلدان اصلی منتقل کنید. به‌طورمعمول شش هفته بعد از کاشت بذر انتقال به گلدان اصلی ممکن می‌شود. در این شرایط همچنان به آبیاری منظم ادامه دهید تا خاک اطلسی کاملاً خشک نشود. بین بوته‌ها در حدود بیست تا سی سانتی­متر فاصله در نظر بگیرید چون اطلسی خیلی زود رشد می‌کند و انبوه می‌شود. بعد از چند هفته اطلسی ها به گل می‌نشینند و زیبایی بالکن شما را دوچندان می‌کنند. کاشتن بذر این مزیت را دارد که از ابتدا نمی‌دانید قرار است چه رنگ گل‌هایی داشته باشید. ازاین‌رو هنگام باز شدن اولین غنچه‌ها اشتیاق زیادی دارید و حس زیبایی را تجربه می‌کنید

 

 

 

منبع: راسخون

 

بازدید 1769 بار
برچسب‌ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا