پاهایتان را روی زمین بگذارید

«می‌شود از استارت‌آپ ما حمایت کنید؟!»  وقتی سوال می‌کنیم استارت‌آپ‌تان چیست؟ می‌گویند یک وب‌سایت داریم که مطالب آموزشی برای طراحی وب‌سایت به مخاطبان ارائه می‌دهد. سوال بعدی این است: میزان بازدید مخاطبانتان در این چند ماه چه تعداد است؟ پاسخ: ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر!

 


می دانم که با عشق و امید شروع کرده‌اید و شک نکنید تمام‌قد از شما حمایت می‌کنیم؛ اما آیا واقعا این کسب‌وکارتان یک استارت‌آپ است؟!

به نظرم چند سوال مهم در این میان به‌وجود می‌آید؛ یکی اینکه فارغ از بحث حمایت، به این بیندیشید کاری که شروع کرده‌اید، مولفه‌های یک استارت‌آپ را دارد؟

و دوم اینکه آیا هر کسب‌وکاری که صرفا با این توجیه که بر بستر وب شکل می‌گیرد، استارت‌آپ است؟ سوم آنکه مشاغلی که خارج از وب شکل می‌گیرد، نمی‌تواند استارت‌آپ باشد؟

بگذارید از آخری شروع کنیم؛ اینکه بگوییم استارت‌آپ الزاما در بستر وب شکل می‌گیرد، اشتباه است. به اعتقاد نگارنده، استارت‌آپ یک روش است و می‌تواند به همه مشاغل تسری پیدا کند. هر کسب‌وکاری می‌تواند با روش و متدهای استارت‌آپی تبدیل به یک استارت‌آپ شود. می‌توانم به سس بهروز یا مثلا چیپس چی‌توز یا بستنی آیس‌پک و... اشاره کنم . پس در هر زمینه‌ای که کار می‌کنید اعم از برق، صنایع دارویی، پتروشیمی و... به این بیندیشید که کسب‌وکار خودتان یا مجموعه‌ای که در آن فعالیت دارید را در قالب و روش استارت‌آپی اجرا کنید.

حالا که مشخص شد استارت‌آپ فقط به کسب‌وکار مبتنی بر وب گفته نمی‌شود، بیایید با هم در مورد کسب‌وکارمان فکر کنیم و آن را آنالیز کنیم و ببینیم ما با یک وب‌سایت روبه‌رو هستیم یا فقط یک اپ نوشته‌ایم یا یک کسب‌وکار معمولی داریم که فقط فکر می‌کنیم استارت‌آپی است، در حالی که نیست!

راه انداختن استارت‌آپ با خیال، امکان‌پذیر نیست؛ پس از آسمان خیال پایین بیایید، پاهایتان را روی زمین بگذارید و اگر واقعا می‌خواهید موفق شوید، سعی نکنید به خودتان به دروغ بباورانید که کار من یک استارت‌آپ است. می‌دانم وقت و هزینه صرف کرده‌اید و در میانه راه، پذیرش اینکه راه را اشتباه رفته‌اید، سخت است؛ اما به قول قدیمی‌ها: «جلو ضرر را هر وقت بگیرید، منفعت است.»

درصدد نیستم که تعریف آکادمیک و همه مولفه‌های استارت‌آپ را ارائه کنم،برای نوشتن مقاله یا سخنرانی می‌توانید اینترنت را شخم بزنید و ده‌ها مولفه برای استارت‌آپ پیدا کنید؛ اما تجربه عینی من نویسنده می‌گوید استارت‌آپ، کسب‌وکاری است که:

۱. در کم‌ترین زمان اجرا شود.

۲. با کمترین هزینه مدیریت شود.

۳. با کم‌ترین نیروی انسانی ساماندهی شود.

۴. کسب‌وکارتان رشد سریعی داشته باشد؛ رشد سریع یعنی مخاطبان فراوانی را جذب کند.

۵. استارت‌آپ‌تان محدودیت و سقفی برای پذیرش مخاطب نداشته باشد.

۶.مخاطبانتان را در مرزهای جغرافیایی محدود و محصور نکنید.

۷.به این بیندیشید که نیاز مردم چیست. نه اینکه شما دلتان چه می خواهد.

 

 

بازنشر: شنبه مگ

بازدید 1412 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا