نحوه به قدرت رسیدن معاویه در شام

 

بررسی منابع تاریخی نشان می دهد که قدرت معاویه حاصل حق السکوت ابوبکر در برابر ابوسفیان بود. با فتح مکه، ابوسفیان (رئیس قریش در جاهلیت) در ظاهر مسلمان شد، اما مسلمانان هیچ وقت نمی توانستند، گذشته ی او را فراموش کنند، آن همه کارشکنی ها، دشمنی ها و اذیت و آزارهایی که وی در حق مسلمانان روا داشت؛ باعث می شد که مسلمانان هرگز با دید مهربانی به او نگاه نکنند، کینه هایی که گاه و بیگاه در خلال کلماتشان، اثرات خودشان را ظاهر می کرد و در مجامع او را نپذیرند.

نمونه های زیادی وجود دارد، مانند: روزی خلیفه دوم از کوچه های مکه عبور می کرد، کوچه ها کثیف بودند. فرمان داد که مردم آلودگی های مقابل منازل خودشان را تمیز کنند.اما دوباره معابر را آلوده یافت، با خشم تازیانه ای بر سر ابوسفیان کوبید.

 

اما پس از رحلت پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله)، وقتی ابوبکر به خلافت رسید، اولین نفری که مخالفت کرد، ابوسفیان بود، او نمی توانست ببیند، افرادی، از پست ترین طوائف قریش، به حکومت برسند.

به همین علت، ابوسفیان نخستین بار به سوی حضرت علی(علیه السلام) آمد، گفت: ای ابوالحسن، دستت را بگشا تا با تو بیعت کنم...

 گردانندگان سقیفه به خوبی ابوسفیان و قدرت او را می شناختند، لذا برای ساکت کردن و راضی کردن او به تلاش افتادند.

عمر به ابوبکر گفت: صدقاتی که در زمان پیامبر، گرد آورده است، در اختیارش بگذار، تا از شرّش راحت شویم!!.....

 

این کار انجام شد و ابوسفیان بیعت کرد و ابوبکر بپاس سکوت و همکاری او، پسرش یزید را به فرماندهی یک لشکر بزرگ برای فتح شامات، گسیل داشت. همراه او برادرش معاویه نیز حضور داشت.

پس از فتح شام، به فرمان ابوبکر، یزیدبن ابوسفیان به حکومت دمشق منصوب شد... بعد از مدتی، در زمان خلافت عمر، یزیدبن ابوسفیان به مرض طاعون مبتلا شد و مُرد. در این حال، عمر، معاویه را به حکومت آنجا منصوب کرد.

 

 

 

 

 

منبع: نقش عایشه در تاریخ اسلام ج۳ ص۴۴_۴۷_۶۳_۶۴.

بازدید 137 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا