فرزند آوری و تربیت آن، از نگاه قرآن و روایت
داشتن فرزند یک نعمتی است که خداوند به فرزندانش عطا کرد و فرقی هم در جنسیت آن نیست. اگر بتوانید در تربیت آنها کوشا باشید و آنها را خوب تربیت کنید می توانید از وجودشان در این دنیا و هم در آخرت بهرمند شوید.
 

 

 

داشتن فرزندان سالم و صالح می‌تواند پشتیبانی باشد برای آینده ای شما و زینت شما در این دنیا باشد.
 

مقدمه 

از نگاه اسلام، داشتن فرزند و باقی گذاشتن نسل بر این دنیای خاکی برای هر مسلمانی یک امر پسندیده و نیکو است. شایسته یک فرد مسلمان نیست که با اختیار و توانایی خودش جلوی فرزند آوری را بگیرد و بدون ذریه بماند. 

نکته: برخی از افراد مشکلی با تولید بچه ندارند اما با جنسیت فرزند که دختر باشد یا پسر اختلاف پیدا می‌کنند و رنگ از چهره خود می‌بازند زمانی که متوجه شوند فرزندشان دختر است. 

اما وجود فرزند یک نعمتی است که خداوند به انسانها عطا کرده و به هر کسی که دوست داشته باشد فرزند پسر یا دختر می‌بخشد. خداوند در قرآن کریم می فرماید : مالکیت و فرمانروایی آسمانها و زمین فقط در سیطره خدا است، هر چه را بخواهد می‌آفریند، به هر کس بخواهد دختر عطا می‌کند و به هر کسی بخواهد پسر می‌بخشد. [1] 

یادآوری :اگر فردی برای تولد شما هدیه ای به شما بدهد، قطعا خوشحالی در سیمای شما نمایان خواهد شد و اظهار تشکر فراوانی هم خواهید کرد. فرزند دختر و پسر، هر دو هدیه الهی و آسمانی هستند که خداوند در دامان شما قرار داده و شایسته است برای این هدیه از خداوند تشکر کنیم. 
 

دعا برای داشتن فرزند

داشتن فرزندان سالم و صالح می‌تواند پشتیبانی باشد برای آینده ای شما و زینت شما در این دنیا باشد. بزرگان و پیامبران الهی برای فرزند آوری به درگاه خداوند دعا می‌کردند و از رحمت الهی ناامید نمی‌شدند. قرآن کریم، دعا و درخواست حضرت زکریا برای داشتن فرزند و اجابت شدن دعایش را اینگونه گزارش می دهد: و زکریا را یاد کن هنگامی که پروردگار خود را خواند: پروردگارا مرا تنها و بی فرزند مگذار و تو بهترین وارثان،،، پس دعای او را اجابت نمودیم و یحیی را بدو بخشیدیم. [2] 
 

شکرگزار خداوند باشید

بسیاری از نعمت ها در زندگی ما وجود دارند که ما قدر آنها را نمی‌دانیم و هیچ تشکری از خالق خود نمی‌کنیم و انتظار داریم این نعمت ها همیشه باقی بمانند. وقتی انسان از نعمت های خدا تشکر و قدر آن ها را می داند ، خدا از سپاس گزاری او شاد می شود و نعمت های بیش تری به او می بخشد ، سپاس نعمت های خدا یعنی اینکه از نعمت های داده شده خوب استفاده کنیم و آنها را هدر ندهیم.  شکر نعمت، نعمتت افزون کند/کفر، نعمت از کفت بیرون کند. 

وجود فرزند یکی از بزرگترین نعمت هاست که خداوند به انسانها عطا کرده و شایسته است شب و روز از خداوند تشکر کنیم و قدر نعمت هایش را بدانیم. حضرت ابراهیم برای نعمت فرزند که خداوند به او عطا کرده از خداوند تشکر می‌کند و با این عمل به ما آموزش می‌دهد که شما هم قدر این نعمت را بدانید و از خداوند تشکر کنید. خداوند در قرآن کریم به نقل از حضرت ابراهیم می فرماید : ستایش خدای را چه در وقت پیری، اسماعیل و اسحاق را به من عطا کرد. به راستی پروردگار من شنونده و اجابت کننده دعا است. [3]

توجه:بعد از اینکه خداوند، نعمت تولید نسل را به شما داده و دارای فرزند شدید،وظیفه شما این است فرزند سالم و صالحی تربیت کنید تا ذخیره خوبی در این دنیا و آخرت داشته باشید. بهترین فرصتی برای اینکه انسان بین تولد و مرگش استمرار برقرار کند، تربیت کردن فرزند صالح است. 

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند : هرگاه شخصی از دنیا برود، عملش قطع می‌شود و دیگر حسناتی برای او ثبت نمی‌شود مگر از سه چیز:صدقه جاریه، اثر عملی که از آن استفاده می‌شود. و فرزند صالحی که برای او دعا کند.[4]  بنابراین فرزند صالح و سالم یک زینتی در این دنیا برای والدینش محسوب می‌شود و یک سپرده ای است که سودش در آخرت نصیب شما خواهد شد و از وجودش لذت خواهید برد. 

فرزند، نعمتی بزرگ و منبع خیر است؛ منبع کرامت و سود دنیا و آخرت برای انسانی که مؤمن به حق است. و با این تفکر،از مشقت و سختی تربیت فرزند کاسته می‌شود. چون فرد مومن می‌داند که خداوند بعد از نعمت فرزند آوری، می‌خواهد که شما در امر فرزندپروری موفق باشید و فرزندان خود را مؤمن و شایسته تربیت کنید. 
 

پدر و مادر و نقش آنها در تربیت صحیح فرزندان

پدر به عنوان اصلی ترین رکن و نماد خانواده، اگر در تربیت خودش کوشا باشد و حلال و حرام الهی را در زندگی خودش پر رنگ کند، تربیت فرزند کار سختی نخواهد بود. مادر، رکن دیگر خانواده، نقش قابل توجهی در رشد و شکوفایی استعداد و خلاقیت های وجودی فرزندان در محیط خانه دارد، تا آنجایی که طبق متون دینی ما یکی از عوامل سعادت و شقاوت هر انسانی در گرو اعمال، رفتار و حالات مادر در دوران بارداری است و آغاز نیکبختی و یا انحطاط افراد، به آن دوران مربوط می‌شود.[5] 

توجه: والدین در تربیت خودشان کوشا با‌شند و امورات و دستورات الهی را به خوبی انجام دهند و خودشان برای والدین خودشان فرزند خوبی باشند، تا فرزندان از شما  نحوه احترام گذاشتن به بزرگتر ها و حدود الهی را آموزش ببینند. 
 
 
 
 

پی نوشت :
[1] قرآن کریم، سوره مبارکه شورا، آیه 49
[2] قرآن کریم، سوره مبارکه انبیا، آیه 89 و 90
[3] قرآن کریم، سورهمبارکه ابراهیم، آیه 39
[4] حر عاملی، وسائل الشیعة، جلد 13، صفحه 292
[5] بحار الانوار، جلد ۵، صفحه ۹، باب نفی الظلم والجور عنه تعالی و تفسیر قمی، جلد ۱، صفحه ۲۲۷
 
بازدید 198 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا