انواع حفظ قرآن
برای آنان که از حافظه ی متوسط یا فرصت کافی بی بهره اند، حفظ موضوعی یا حفظ بعضی از سوره های کوچک و دارای فضیلت، سودمندتر است. یکی از یاران پیامبر اسلام ـ صلی اللّه علیه و آله ـ نزد حضرت آمد و گفت: قرآن از ذهنم رمیده و نگهداری اش برایم دشوار شده است.

 

حفظ قرآن به دو شکل ممکن است: 1. حفظ ترتیبی[1] 2. حفظ موضوعی

«حفظ ترتیبی» یعنی حفظ آیات از ابتدای قرآن تا پایان آن. «حفظ موضوعی» به معنای حفظ آیات دسته بندی شده در موضوع های متفاوت است. کسانی که از حافظه ی متوسط و وقت بیش تر برخوردارند، شایسته است در مسیر حفظ ترتیبی گام بردارند. برای آنان که از حافظه ی متوسط یا فرصت کافی بی بهره اند، حفظ موضوعی یا حفظ بعضی از سوره های کوچک و دارای فضیلت، سودمندتر است. یکی از یاران پیامبر اسلام ـ صلی اللّه علیه و آله ـ نزد حضرت آمد و گفت: قرآن از ذهنم رمیده و نگهداری اش برایم دشوار شده است.

حضرت فرمود: «لا تُحَمِّلْ عَلَیک ما لاتُطیقُ وَ عَلَیک بِالسُّجُود.»[2] کاری که توان انجامش را نداری، انجام مده؛ و بر تو باد سجده کردن.

سفره کرم و نعمت الاهی برای همگان باز است و چقدر زیبا است که هرکسی می تواند به اندازه ی ظرفیت و توان و استعداد خود از قرآن کریم استفاده نماید. در رحمت حفظ قرآن بر همگان گشوده است، عده ای که از استعداد و حافظه ی قوی برخوردارند و وقت لازم جهت حفظ دارند بسیار به جاست که از ابتدا شروع به حفظ نموده و منظم و به ترتیب سوره ها را حفظ نمایند.

ولی افرادی که توان حفظ کامل و از ابتدا تا انتها را ندارند، در حد توان برای خود برنامه ریزی نمایند؛ به گونه ای که سوره های مورد علاقه را حفظ نمایند و شروع آن از سوره های کوچک باشد.

نکته ی جالب توجه این است که حفظ موضوعی قرآن برای همگان مفید فایده و امکان پذیر است. قرآن مشتمل بر معارف گرانبها و متعددی است در موضوعات مختلف اعتقادی، اخلاقی، اجتماعی، حقوقی، عبادی و... که ما می توانیم با انتخاب موضوع، آیات مربوط به آن را شناسایی نموده و حفظ نماییم.

 

 

پی نوشت ها

[1] در عصر رسالت، به دليل آن‌كه آيات قرآن به طور تدريجي نازل مي‌شد، حفظ آن بر اساس نزول آيات بود نه به شكل ترتيبي كه امروز رايج است.

[2] حياة الصحابة، ج 3، ص 467.

 

 

 

 

 

منبع: اندیشه قم

 

 

بازدید 553 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا