قرآن کریم و سفارش به آبادی زمین
چنان که از قرآن کریم استفاده شود، توفیق آبادانی زمین را انسان های باایمان دارند و این گروه هستند که به محیط زیست ارج می نهند و مانع از آلودگی آن می شوند؛ اما حاکمان بی ایمان و سردمداران مستکبر، جامعه را به فساد می کشانند و برای رسیدن به مطامع خویش، به تخریب زمین و محیط زیست دست می یازند، چنان که در شرق و غرب جهان، بشریت به نابودی جنگل و کشاورزی و آلودگی و ناامنی محیط زیست مبتلاست و حتی موجودات زنده دریایی و صحرایی نیز از فساد آنان در امان نمانده است.
 
 
 

در قرآن کریم می خوانیم: «هُوَ أَنْشَأَکمْ مِنَ اْلأَرْضِ وَ اسْتَعْمَرَکمْ فِیها؛ او شما را از زمین آفرید و از شما آبادانی زمین را طلب کرد». هود: 61)

 

بر اساس این آیه شریفه، آباد نگه داشتن زمین، بدون کوشش برای حفظ محیط زیست، عملی نخواهد شد و بی شک، تحقق زمینی آباد، با برخوردار بودن از محیط زیستی سالم و پاکیزه ممکن خواهد بود. مؤمنانی که به پیروی از این آیه شریفه، دغدغه آبادانی زمین را در سر دارند، هیچ گاه حریم طبیعت و محیط زیست را نمی شکنند و هرگز به آلوده ساختن محیط زیست دست نمی یازند.

 

حضرت آیت الله جوادی آملی در این باره می نویسد: «اصل انشاء و ایجاد انسان از زمین، به وسیله خدای سبحان است. خلقت انسان، هدفمند است و او مانند علف هرز از زمین نروییده است. خدای سبحان خالق انسان است و او را جانشین خویش قرار داده است. برای آنکه بستر مناسبی برای زندگی بشر فراهم شود، خدای سبحان مواد خام را به عنوان سفره طبیعت خلق کرد و به انسان، هوش، استعداد، فن آوری و خلاقیت داد تا به عنوان مهمان، سر سفره مواد خام طبیعت و محیط زیست بنشیند و از این مواد، به بهترین وجه بهره مند شود. عقل را از درون و وحی را از بیرون برای راهنمایی بشر قرار داده تا وی، هم از وجود این مواد خام آگاه شود و هم به چگونه استفاده کردن از آن رهنمون گردد تا زمین را آباد و محیط زیست را سامان بخشد. ازاین رو، از انسان خواست تا به آبادانی زمین بپردازد. در این باره باید گفت: چنان که از قرآن کریم استفاده شود، توفیق آبادانی زمین را انسان های باایمان دارند و این گروه هستند که به محیط زیست ارج می نهند و مانع از آلودگی آن می شوند؛ اما حاکمان بی ایمان و سردمداران مستکبر، جامعه را به فساد می کشانند و برای رسیدن به مطامع خویش، به تخریب زمین و محیط زیست دست می یازند، چنان که در شرق و غرب جهان، بشریت به نابودی جنگل و کشاورزی و آلودگی و ناامنی محیط زیست مبتلاست و حتی موجودات زنده دریایی و صحرایی نیز از فساد آنان در امان نمانده است».

 

 

منبع : آیت الله جوادی آملی، اسلام و محیط زیست، صفحه 29.

 

بازدید 591 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا