شیوه های معرفی امام زمان علیه السلام در قرآن

با همه این تفاصیل، چرا نام حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به صراحت در قرآن نیامده تا جلوی انکار خیلی ها گرفته شود؟ آیا اگر نام حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ذکر می شد، مردم آن را بهتر و راحت تر نمی پذیرفتند؟ شبیه همین سؤال درباره ولایت مولا علی علیه السّلام نیز مطرح است.

 

در پاسخ باید گفت: قرآن برای معرفی شخصیت ها به مقتضیات حکمت و بلاغت، از سه راه استفاده کرده است:

۱. معرفی با اسم: نخستین راه این است که شخصیت موردنظر را با اسم معرفی و مطرح می کند؛ مانند: وَ ما مُحَمَّدٌ إِلَّا رَسُولٌ قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلِهِ الرُّسُلُ. [1] و وَ مُبَشِّراً بِرَسُولٍ یأْتِی مِنْ بَعْدِی اسْمُهُ أَحْمَدُ.[2]

 

۲. معرفی با عدد: شیوه دوم، معرفی با عدد و تعداد است که قرآن نقبای بنی اسرائیل را این گونه معرفی می کند: وَ بَعَثْنا مِنْهُمُ اثْنَی عَشَرَ نَقِیباً؛[3] «و از ایشان دوازده نقیب مبعوث کردیم». همچنین گروهی را که موسی علیه السّلام برگزید تا به کوه طور ببرد، با عدد معرفی کرده است: وَ اخْتارَ مُوسی قَوْمَهُ سَبْعِینَ رَجُلًا[4] یعنی «و حضرت موسی از میان قومش هفتاد نفر را برگزید».

 

۳. معرفی با صفت و ویژگی: شیوه سوم معرفی با صفات و ویژگی است؛ پیامبر اکرم صلّی اللّه علیه و آله را به این شیوه معرفی کرده است:

الَّذِینَ یتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِی الْأُمِّی.. . یأْمُرُهُمْ بِالْمَعْرُوفِ وَ ینْهاهُمْ عَنِ الْمُنْکرِ وَ یحِلُّ لَهُمُ الطَّیباتِ وَ یحَرِّمُ عَلَیهِمُ الْخَبائِثَ. ..؛[5]

«کسانی که از پیامبر تبعیت می کنند. .. که پیامبر ایشان را به کارهای پسندیده دستور می دهد و از کارهای زشت و ناپسند باز می دارد و بر ایشان امور پاکیزه را حلال و بر ایشان امور ناپسند را حرام کرده است.

 

در معرفی ولی مؤمنان نیز از این شیوه استفاده کرده است:

إِنَّما وَلِیکمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یقِیمُونَ الصَّلاةَ وَ یؤْتُونَ الزَّکاةَ وَ هُمْ راکعُونَ؛ [6]

«صاحب امر شما خدا و رسول او و کسانی اند که ایمان دارند و نماز را به پامی دارند و زکات می پردازند در حالی که در رکوع می باشند».

 

شناساندن با صفت، بهترین راه معرفی است. این نوع معرفی راه را بر سودجویان می بندد؛ زیرا می توان نام جعلی درست کرد؛ اما بهره برداری از صفات، کار آسانی نبوده و قابل جعل نیست. از این رو می بینیم در جریان طالوت، خدای متعال بعد از آن که او را به اسم معرفی می کند، بلافاصله وی را با صفات و نشانه نیز معرفی می کند تا جلوی هرگونه اشتباه احتمالی گرفته شود:[7]

وَ قالَ لَهُمْ نَبِیهُمْ إِنَّ آیةَ مُلْکهِ أَنْ یأْتِیکمُ التَّابُوتُ فِیهِ سَکینَةٌ مِنْ رَبِّکمْ وَ بَقِیةٌ مِمَّا تَرَک آلُ مُوسی وَ آلُ هارُونَ تَحْمِلُهُ الْمَلائِکةُ.[8]؛

«و نبی پیامبرشان به ایشان گفت: همانا نشانه فرمانداری و سلطنت او این است که تابوتی را برای شما خواهد آورد که در آن آرامشی از جانب پروردگار شما وجود دارد و در آن آنچه به جای مانده (میراث) از آل موسی و هارون می باشد که ملائکه آن را حمل می کنند».

 

پس روشن می شود که تنها راه معرفی، ذکر نام امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) نیست و حضرت از راه های دیگر (صفات) معرفی شده است و قرآن به شکل های مختلف به وجود امام زمان علیه السّلام و حکومت جهانی او اشاره کرده است.

 

از طرفی مصالحی در کار بوده که امامان معصوم علیهم السّلام به نام ذکر نشوند که می توان به محفوظ ماندن قرآن از تحریف اشاره کرد. درست همان علتی که ایجاب کرد «آیه اکمال دین»[9] در بین آیات تحریم خبائث و «آیه تطهیر»[10] در بین آیه «نساء النبی» قرار گیرد تا ضمن ابلاغ پیام به همه حق جویان، مانع از دست بردن در قرآن نیز بشود.

 

پی نوشت:

[1]  آل عمران( 3)، آيه 144.

[2] صف( 61)، آيه 6.

[3]  مائده( 5)، آيه 12.

[4]  اعراف( 7)، آيه 155.

[5] اعراف( 7)، آيه 157.

[6]  سوره مائده( 5)، آيه 55.

[7] جعفر سبحانى، پرسش‏ها و پاسخ‏ها، ص 185.

[8] بقره( 2)، آيه 248.

[9] سوره مائده( 5)، آيه 3.

[10]  سوره احزاب( 33)، آيه 33.

 
 
 
 
منبع : امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در قرآن، صفحه 23
 
بازدید 330 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا