انواع سخاوت

 سخاوت از فضایل مهم اخلاقی است. هر اندازه بخل نشانه پستی و حقارت و ضعف ایمان و فقدان شخصیت است، سخاوت نشانه ایمان و شخصیت والای انسان است. انسان سخی کسی است که واجب شرع و واجب مروت و عادت را انجام میدهد و هرگز از حقوق شرعی دوری نمی کند. انوع سخاوت عبارت است از :

1. سخاوت مادی و مالی

  یعنی  وقتی کسی از لحاظ مالی اوضاع بهتری دارد، درجه سخاوتش یا درجه انفاق و دستگیری اش از سایر مردم مشخص باشد؛ کسی که درجه سخاوت او بهتر است یعنی در حد نیاز برای خودش و افراد تحت تکلفش نگه میدارد و بقیه را بین مستمندان، نیازمندان و فقرا تقسیم میکند و در راه امور عام المنفعه مصرف میکند، اما کسی که درجه سخاوت او پایین تر است، این هم سخی است اما با درجه پایین تر.

2. سخاوت خلقی

یعنی انسان در صورتش و در اخلاقش (سیرت) گشاده رو باشدو دیگران را از لبخند خود و نوازش کلامی خود محروم نسازد، زبان به فحش به دیگران نگشاید، زبان گزنده نداشته باشد و کلمات رکیک بر زبانش جاری نسازد.

زبانی که به فحش و ناسزا و دشنام عادت کند، پاک و مطهر نیست، زیرا یکی از نشانه های سخاوت خلقی این است که زبان، مطهر از کلمات رکیک و نیش و کنایه باشد. افرادی که سخاوت خلقی ندارند، سخی بودن بر آنان مصداق پیدا نمی کند، بدین رو از لوازم سخاوت مالی، سخاوت خلقی است و باید باهم توامان باشند. 

3. سخاوت علمی

انسان اگر علمی را فراگرفت و مطمئن به درستی آن بود، واجب است که آن علم را نشر دهد. وقتی انسان جمله خوبی یاد گرفت واجب است با لحن خوب به دیگران یاد دهد.

4.سخاوت عاطفی

انسان نباید عاطفه و محبت خود را از دیگرات دریغ نماید، زیرا خداوند انسان را به گونه ای خلق کرده که نمی تواند عاطفه خود را صرف نکند، و به هر حال هر کسی انیس و مونسی لازم دارد، به ویژه در دوران جوانی.

5.سخاوت دینی

این سخاوت یعنی در راه دین مایه بگذارید و یکی از چیزهایی که باعث حفظ دین می شود سخاوت و انفاق وجود در راه حفظ دین است. خداوند در سوره بقره آیه 261 می فرماید:"مَثَلُ الَّذِينَ يُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِي كُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ ۗ وَاللَّهُ يُضَاعِفُ لِمَنْ يَشَاءُ ۗ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ" ، هرکس به خاطر من یک درهم خرج کند من هفتاد درهم به او کمک می کنم ؛کسانی که امول خود را در راه خدا انفاق می کنند، مثل بذری است که هفت خوشه برویاند که در هر خوشه یکصد دانه باشد. وخداوند آن را بر هر کس بخواهد دو یا چند برابر می کند و خدا از نظر قدرت و رحمت وسیع و به همه چیز داناست.

6. سخاوت معنوی

مانند اول سلام کردن، تاثیر گذاشتن افکار، گفتار، و رفتار بر روی دیگران، و سرمشق بودن برای دیگران در محیط های اجتماعی.

7. سخاوت در اموال شخصی

آنچه پیرامون سخاوت معصومین علیهم السلام آمده است به اموال شخض یا ثروت هایی که به حکم خداوند در اختیارشان قرار می گرفت مربوط می شود، یعنی بذل و بخشش های آنان مشروع و حساب شده بوده است ، آن بزرگواران هرگز به خود اجازه نمی دادند که درهمی از بیت المال بیش از سهم خود در امور شخصی خرج کنند.

 

کوثرنامه

برگرفته از کتاب بهشت اخلاق.

بازدید 42 بار
برچسب‌ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا