9 روش ایجاد محبت معصومین (علیهم السلام) در کودکان
یکی از مهم ترین گونه های تربیت، تربیت دینی کودکان است. در این گونه باید از شیوه های درستی استفاده کرد. چرا که ممکن است در صورت عدم توجه به این موضوع، آسیب های ماندگاری را به همراه داشته باشد. با ما همراه باشید تا با 9 روش ایجاد محبت معصومین در کودکان آشنا شوید.
 

 

 

مقدمه

امروزه که کودکانمان خبرهای زیادی در مورد مسائل تلخ می ­شنوند، فرصت خوبی است که آن ها را با ارزش های بالاتر و معنوی تری آشنا کنیم.
 
یکی از این ارزش های معنوی که جزو اصول اساسی و مهم تربیتی می ­باشد. آشنا سازی کودکان با ائمه و معصومین (علیهم السلام) است؛ زیرا این امر آثار فراوان روحی و معنوی برای کودک دارد و باعث پرورش روحیه ی ایثار، فداکاری، عزت نفس، کمک به محرومیت و.... می ­شود.
 
آموزش این گونه اصول معمولا از بستر خانواده شروع می­شود، که به دو صورت گفتاری و رفتاری است که در این مقاله به شرح آن می ­پردازیم:

 

 روش های گفتاری آشنا سازی کودکان با معصومین

در این روش والدین می­ کوشند تا با صحبت کردن به جای عمل و رفتارشان کودکان را با معصومین آشنا کنند که شامل موارد زیر می­باشد:
 

الف- آشنا سازی با نام ها و القاب معصومین

 اولین روش و یا شاید بتوان گفت ساده ترین روش آشنایی با نام ها و القاب معصومین است، زیرا هر یک از این القاب ویژگی خاصی از شخصیت ائمه را نشان می­ دهد و علت مهمی دارد برای مثال: امام علی (علیه السلام) که پیامبر به ایشان لقب «ابوتراب» را داد به این خاطر بود که چون بعد از رسول خدا (صلی علیه و آله و سلم) ایشان صاحب زمین و حجت خدا بر اهل آن است و بقا و نظام زمین به وسیله آن حضرت برقرار می ­شود،[1] وی ابوتراب لقب گرفت.
 

ب- آشنا سازی با فضایل معصومین (علیه السلام)

 سخن گفتن از معجزات، فضایل و اخلاق های برجسته معصومین به زبانی ساده و قابل فهم برای کودکان تاثیر بیشتری دارد و کودکان می توانند به راحتی معصومین را  با این روش الگو و سرمشق خود قرار دهند؛ به طوری که در قرآن آمده است: «رسول خدا برای شما بهترین سرمشق است برای آن کس که به خداوند و روز جزا امیدوار باشد و خدا را بسیار یاد کند.»[2]
 

ج- روش تشویق کردن

 از این روش بیشتر مربیان، معلمان و حتی والدین استفاده می­ کنند که در تمام مسائل تربیتی کاربرد قابل توجهی دارد؛ زیرا انسان در هر دوره سنی نیاز به تایید و تشویق دارد تا ادامه دادن مسیر برایش راحت تر و لذت بخش تر باشد.
 

د- گفتن داستان زندگی معصومین (علیه السلام)

همانطور که می­ دانیم کودکان علاقه فراوانی به داستان و قصه دارند، والدین می­ توانند با انتخاب داستان های جالب و هیجان انگیز از سیره و زندگی معصومین، علاوه بر دریافت محتوا داستان کودکان را با اهل بیت آشنا کنند.[3]
 

ه- بیان نیازمندی محبت معصومین

والدین باید بکوشند تا به کودکان خود با زبانی ساده و قابل فهم توضیح دهند، که همه ی ما در مواقع نیاز مجذوب کسی یا جایی می­شویم که گره از کار ما بگشاید و ائمه هستند که هر زمان انسان به شدت گرفتار شد به کمک او می ­آیند.

رسول اکرم (صلی علیه و آله و سلم) می ­فرماید:
حب من و حب اهل بیت من در هفت جا که اضطراب آن بسیار زیاد است نافع می باشد: هنگام وفات، در قبر، هنگام برخاستن از قبر، هنگام نامه اعمال، هنگام حساب، هنگام میزان و هنگام صراط.[4]

 

روش های رفتاری آشنا سازی کودکان با معصومین

در این روش والدین می­ کوشند تا با عمل و رفتارشان به جای صحبت کردن کودکان را با معصومین آشنا کنند که شامل موارد زیر است:
 

الف- انتخاب نام نیکو

 انتخاب نام نیکو برای فرزندان خود یکی از وظایف مهم والدین می­باشد، به طوری که معصومین نیز بر این موضوع بسیار تاکید داشتند و نام های نیکو برای فرزندانشان انتخاب می­ کردند.
 
نام نیکو باعث سربلندی و عزت کودک می­ شود و هنگامی که والدین نام کودک خود را همانند نام یکی از معصومین می­ گذارند و از فضایل آن حضرت برایش سخن می­ گویند این احساس افتخار در کودک بیشتر می ­شود.
 

ب- شرکت کودکان در محافل مذهبی

 شرکت کردن کودکان در مجالس و محافلی که با یاد و نام معصومین برپا می ­شود؛ باعث یادگیری غیر مستقیم کودکان خواهد شد؛ که گاهی تاثیری بیشتر از یادگیری مستقیم در زندگی کودک دارد برای مثال: حرفی که سخنران مجلسی می­ زند هزاران بار مهمتر از حرفی است که والدین به او می ­زنند.[5]
 

ج- آشنا سازی با نمادها

 والدین می­ توانند در اعیاد یا عزاداری ها با بستن پرچم های مناسب یا پوشیدن لباس های خاصی و گره زدن خوشی های زندگی به حیات ائمه به کودکان بفهمانند: ارادت و دوستی ویژه ای نسبت به معصومین دارند، و در کودک خود شوقی ایجاد کنند که مجلسشان ، در ذهن کودک خاطره خوش بر جای بگذارد؛ که این عمل آن ها ناخود آگاه باعث آشنایی کودکان با معصومین می ­شود.
 

د- خواندن آثار معصومین (علیه السلام)

 مطالعه کتاب های فراوانی که در زمینه دینی و مذهبی هستند مانند: قرآن کریم، احادیث، دعا ها و .... نیازهای روحی و معنوی انسان را تامین می­کند، شاید علت این امر را بتوان در تجربیات گذشتگان و علوم پیشینیان جستجو کرد که امری کاملا واضح و غیر قابل انکار می­ باشد و همین مسئله موجب تاثیر ناخودآگاه در زندگی کودکانمان می­ شود.[6]
 
 
 

پی نوشت:
[1] . بشارت المصطفی، ص 28.
[2] . سوره احزاب، آیه 21.
[3] . سایت اطلاع رسانی حوزه، مجله شمیم یاس، مهر1385، شماره43.
[4] . میزان الحکمه، ج2، ص237.
[5] .  ریحانه بهشتی، سیما میخبر، انتشارات نور الزهرا 1384، ص 243.
[6] . جهاد با نفس، حسین مظاهری، ج1، انتشارات آزادی1363، ص164.
 
 
 
 
 
 

منبع: راسخون

 

بازدید 71 بار
محتوای بیشتر در این بخش: « راهکارهای ترغیب کودکان به نماز

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا