اعتراف جباران به فضایل امامان معصوم علیهم السلام

اعتراف جباران به فضایل امامان معصوم علیهم السلام

«وخَضَعَ کُلُّ جَبَّارٍ لِفَضلِکُم»«و هر گردن کشی در برابر فضل شما فروتن است.»

گردن کشانی که اعتراف به فضل مولا علی علیه السلام کرده اند، فراوانند و « الفضل ما شهدت به الاعداء: فضیلت آن است که دشمنان به آن اعتراف کنند.»

این جا اعترافات برخی از دشمنان اهل بیت علیهم السلام در رابطه با آنان را می آوریم:

1- « معاویه بن ابی سفیان» را همه می دانند که با مولا علی علیه السلام دشمن سرسختی بود. ابومسلم خولانی با گروهی نزد معاویه آمدند و گفتند: « انت تنازع علیّاً ام انت مثلُه؟ : تو با علی علیه السلام می جنگی، آیا تو چون او هستی؟  معاویه گفت: والله انّی لاعلم أنّه أفضل منّی و احقّ بالأمر منّی: (1)  سوگند به خدا! من می دانم که او برتر از من و به حکومت سزاوارتر از من است.»

ده اعتراف دیگر را می توانید در موسوعة الامام علي بن ابی طالب علیه السلام، جلد پنجم، تحت عنوان :«علی علیه السلام عن لسان اعدائه» ببینید.

2- «عمر بن عاص». کیست که نداند او بیشترین توطئه ها را علیه مولا علی علیه السلام سامان داد. آورده اند:

«مردی از اهالی همان به نام بُرد نزد معاوبه آمد و شنید که عمرو به بدگویی از علی علیه السلام پرداخته است. به وی گفت: ای عمرو! بزرگان ما از پیامبر شنیده اند:هر که من مولای اویم علی علیه السلام مولای اوست، آیا این درست است یا نیست؟ عمرو گفت: حقُّ و انا ازیدک أنّه لیس احد من صحاب رسول الله له مناقب مثل مناقب علی علیه السلام (2) .... : درست است و افزون بر آن به شما بگویم که بین یاران پیامبر خدا هیچ کسی مناقبی و (فضایلی) چون علی علیه السلام ندارد.»

3- «مروان بن حکم» ناجوانمردی که دشنام بر امیر مومنان علی علیه السلام را آغاز کرد و گفت: حکومت ما جز دشنام به امیر مومنان جان نمی گیرد! (3)

این ابی سیف می گوید:

«مروان سخنرانی می کرد در حالی که امام حسن علیه السلام نشسته بود. در سخنرانی اش به مولا علی علیه السلام بد گفت. امام حسن علیه السلام فرمود: وای بر تو ! این فردی که از او بد می گویی بدترین مردم است؟! کفت نه بلکه بهترین مردم است.» (4)

این اعترافات اندکی از بسیار است.

 

پی نوشت:

(1) سیر اعلام النبلاء: 3/ 140 : تاریخ دمشق الکبیر : 61-62 / 92 : البدایه و النهایه: 8 / 129.

(2) الامامه و السیاسه :1 / 129.

(3) الصواعق المحرقه : 55.

 

کوثرنامه

(4) شرح نهج البلاغه (ابن ابی الحدید) : 13 / 220.

 

 

بازدید 192 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا