تحلیل واقعه ترور پیامبر(صلی الله علیه وآله)

خداوند متعال جهت هدایت بشر از تمام ظرفیت های هستی بهره گرفته است تا بشر به تکامل برسد. در این میان اعتقادات، مهمترین رکن هدایت است. روح اعتقادات نیز بحث امامت است. در قرون متمادی پیروان اهل بیت(علیهم السلام) برای تعمیق و گسترش مبحث امامت چه در گستره ی شعور چه در گستره ی شعار اقدامات منحصر به فردی را پایه گذاری کرده اند.

برّرسی ها نشان می دهد که خداوند متعال تکویناً ایّام غدیر را مملو از مهمترین شأن نزول های آیات و روایات اعتقادی مسلمین قرار داده است. و بدون این که نیاز به مناسبت سازی باشد ایّام بسیار شاد و اعیاد بسیار مهم همراه با مهمترین مباحث اثبات حقانیت شیعه را در غدیر و ایّام قبل و بعد از آن قرار داده است.

در ایّام قبل از غدیر مناسبت های بسیاری وجود دارد که به نمونه ای از آن که در اینجا مورد بحث است اشاره می شود و آن ماجرای حدیث سدالابواب می باشد و برای ایّام بعد از غدیرهم مناسبت های بسیاری وجود دارد که در اینجا به یک نمونه که مورد بحث است. اشاره می شود و آن ماجرای هرشا است.

بنابراین متوجه می شویم که این ایّام، ایّام بسیار استثنایی و پرظرفیت برای تبیین معارف حقّه ی شیعه ی اثنی عشری می باشد. نکته بسیار قابل تأمل این است که امر به تبلیغ امامت و ولایت در این ایّام صادر شده است. چرا که آیه ابلاغ «یا ایّهاالرسول» در این ایّام نازل شده است و خداوند متعال به پیامبر دستور صریح می دهد که باید این امر را تبلیغ کنی و پیامبر به وظیفه خود عمل کرده و در خطبه غدیر به همه امر فرمود که این مطلب را تبلیغ کنند « فلیُبغ الحاظر الغائب و الوالد الولد إلی یوم القیامه» حاضران به غائبان و پدران به فرزندان باید این مطلب را تا روز قیامت برسانند.

 

 

 


واقعه هرشا

منافقان هم مانند یهودیان با سوء استفاده از رأفت اسلامی پس از پایان یافتن مسئله نصب امیرالمومنین به خلافت در غدیر خم در صدد کشتن پیامبر (ص) برآمدند. آیه 74 سوره توبه هر چند شامل همه توطئه هایی می شود که منافقان بر ضد پیامبر اسلام داشتند ولی اغلب تفاسیر شیعه و سنی به توطئه(لیلة العقبه) اشاره کرده اند.

 

هنگامی که رسول خدا(ص) سه روز پس از غدیر خم به طرف مدینه عازم شد، گروهی از منافقان زودتر حرکت کردند تا پیامبر را به قتل برسانند و به خیال خود امامت را منحرف سازند. و به عقبه هرشا (هرشی) رسیده خود را پنهان نمودند و همیان ها را پر از ریگ ساخته و منتظر عبور رسول خدا از آن محل شدند تا وقتی خواست از آنجا عبور کند، همیان ها را از بالا به طرف جاده رها کنند، شاید به این وسیله ناقه آن حضرت را رم دهند و حضرت به زمین افتاده به قتل برسد. در این هنگام جبرئیل نازل شد و به پیامبر عرض کرد در گردنه هرشا کمین کرده اند.

حذیفه گوید: من گفتم یا رسول خدا (ص) من و عمار و یاسر را نزد خود طلبید و به عمار فرمود: تو ناقه را از عقب بران و به من فرمود تو هم مهار ناقه را محکم نگه دار .من مهار ناقه را در دست داشتم و می کشیدیم و می رفتیم تا نیمه شب به بالای عقبه (تنگه کوه) رسیدیم. ناگاه همیان های پر از ریگ از بالای کوه بطرف تنگه پرتاب شد و شتر رسول خدا رم کرد. حضرت فرمود: ای ناقه آرام باش که باکی برتو نیست.

 

حذیفه گوید: من گفتم یا رسول الله این جماعت چه کسانی هستند؟ فرمود: این ها منافقان دنیا و آخرتند. در آن موقع برقی ساطع گشت که من همه آن ها را دیدم. نه تن از آن ها قریشی و پنج تن از طوایف دیگر بودند. پیامبر اکرم(ص) وقتی از تنگه سرازیر می شد که سپیده صبح دمید. حضرت پیاده شد و وضو ساخت و منتظر آمدن اصحاب گردید و آن چهارده تن نیز به نماز حاضر شدند…. و از آن پس حذیفه را منافق شناس می دانستند ولی پیامبر حذیفه را از افشاء نام آنها منع کرد.

 

البته داستان ترور پیامبر(ص) به صورت دیگری هم نقل شده است.

و انچه مورد اتفاق تاریخ نویسان است که منافقان بعد از ناامیدی از تأثیر روش های براندازنه، ترور پیامبر اسلام را در برنامه خود قرار دادند ولی به لطف الهی این شیوه هم نتوانست آن ها را به اهداف پلیدشان برساند و چه زیبا قرآن مجید سرانجام جریان نفاق را تبیین می فرماید:«ما لَهُم فِی الاَرضِ مِن وَلّیٍ وَلانصیرٍ.» منافقان برای خود در روی زمین یارو یاوری نخواهند یافت.

 

این توطئه مربوط به «عقبه ی هرشی» و بعد از غدیر خم بود، زیرا موضوع نصب و تعیین علی (علیه السلام) به امام در کار بود- ولی به هر حال، هر کدام که باشد، مهم اینست که آنها صحابه پیامبر بودند و قصد ترور آن حضرت را داشتند و تعداد آنان را تا بیست و چند نفر هم نوشته اند که ما – چنانکه گذشت- تنها یکی از آنها را پیدا کردیم «ابو موسی اشعری» را.

 

استدلال به این واقعه برای تبیین عقاید شیعه

 

1. حذیفه منافق شناس شد ، پس بعد از سقیفه باید دید حذیفه طرفدار کیست؟ امیرالمؤمنین یا خلیفه اول؟

2. خداوند در آیه غدیر فرمود:«وَالله یَعصِمُکَ مِن النّاس[1]» و در هرشا جان پیامبر را معجزه وار حفظ کرد.

3. عده ای از صحابه طرح ترور پیامبر را برنامه ریزی کردند؟ پس این عقیده که صحابه عادل هستند، باطل است.

4. منافقینی که حاضر به کشتن پیامبر می شدند، بسیار راحت تر کار کشتن ذریه پیامبر را انجام خواهند داد.

5. شیطان منکر فضیلت آدم شد و رجیم و داخل جهنم شد. چون پیامبر و حضرت علی از آدم برترند، منکرین پیامبر و حضرت علی از شیطان پست ترند.

6. امیرالمؤمنین فرمود:«تعرالاشیاء باضدادها» هرچه قدر پیامبر و امیر با فضیلت باشند، کسانی که تصمیم به کشتن آنها گیرد، دارای رذیلت حساسیت هستند.

7. بارها خلیفه دوم در ایام حکومتش از حذیفه سؤال می کرد: آیا من در بین آنها بودم؟ حذیفه می گفت: اگر بوده ای که خود بهتر می دانی و اگر نبوده ای باز خود بهتر می دانی.

 

 

 

فهرست منابع

 

1.                    مناقب امیرالمؤمنین ج 1 ص 471

 

2.                    مناقب ابن مغازلی ص 255

 

3.                    شرح نهج البلاغه ابن ابی حدید ترجمه غلامرضا لایقی جلد 9 ص 168

 

4.                    تفسیر قمی ج 1 ص 175

 

5.                    بحارالانوار ج 7 ص 209

 

6.                    ارشاد القلوب ج 2 ص330

 

7.                    الغدیر، علامه امینی

 

8.                    الگوی برتر ، محمدرضا تویسرکانی

 

9.                    سد الابواب، آیت الله سیدعلی حسینی میلانی

 

10ـ دلائل النبوة ، ابوبکر احمد بیهقی

 

11ـ درسنامه ایام غدیریه از گروه پژوهش غدیریه

 

منابع اینترنتی

 

سایت راسخون

 

بازدید 132 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا