بارزترین ویژگی های حضرت مهدی (علیه السلام)، شباهت آن حضرت به انبیاء الهی

هم چنانکه می دانیم از بارزترین ویژگی های حضرت مهدی (علیه السلام) شباهت آن حضرت به انبیاء الهی و اولیاء بزرگوار است. آن بزرگوار عصاره شایسته رهبران الهی و جلوه ای از زیبائی ها و کمالات برگزیده ترین انسان ها است.

حضرت باقر (علیه السلام) در یک کلامِ نشاط آفرین به محمد بن مسلم فرمود:

در وجود مقدّس قائم آل محمّد پنج ویژگی از پنج پیامبر وجود دارد و آن پیامبران عبارتند از: یونس بن متی، یوسف بن یعقوب، موسی، عیسی (علیهم السلام) و حضرت محمّد (صلی الله علیه وآله).

 

اما شباهت آن حضرت به یونس بن متی در این است که بعد از یک غیبت، به سوی قومش باز می گردد و در حالی که سنین زیادی بر او گذشته است؛ اما همچنان جوان می نماید.

 

شباهت وی به یوسف بن یعقوب عدم حضور وی در میان دوستان و آشنایان و سایر افرادی است که آن حضرت را می شناختند، با اینکه حضرت یوسف جای دوری نبود و میان او و پدر و فامیل و شیعیان مسافت اندکی بود. او برادران خود را می شناخت، اما آنان وی را نمی شناختند در حالی که در حضور وی بوده و با او هم سخن می شدند.

 

اما شباهت وی به حضرت موسی (علیه السلام) در این است که ولادتش مخفی بود، پیروانش تا آمدن او در رنج و ناراحتی و در زیر یوغ ستم فرعون به سر می بردند؛ او مدتی طولانی از قومش غایب شد و دائماً در خوف و ناراحتی به سر می برد تا اینکه خداوند به او اذن ظهور داده و او را در پیروزی بر دشمنانش یاری نمود.

 

شباهت امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به حضرت عیسی (علیه السلام) از این جهت می باشد که در غیبت حضرت عیسی هرکس سخنی می گفت و اختلاف شدیدی در میان مردم وجود داشت تا آنجائی که برخی گفتند: اصلًا چنین کسی متولّد نشده است. عدّه ای دیگر بر این باور تأکید می کردند که او از دنیا رفته است و برخی به قتل و کشته شدنش نظر دادند.

 

اما شباهت آن گرامی به جدّش حضرت محمّد مصطفی (صلی الله علیه وآله) از این بابت است که آن رسول برگزیده الهی بر علیه دشمنانش شمشیر کشیده و با اقتدار تمام بر گسترش حکومت عدل اسلامی پای فشرد. پیامبر دشمنان قسم خورده اسلام را با اذن الهی سرکوب کرده و جبّاران و سرکشان و طاغوت های زمان را به زانو درآورده و ذلیل و خوار گردانید. خداوند متعال پیامبراسلام را با فرشتگان آسمانی و با انداختن رعب و وحشت در دل مخالفان و معاندان و منافقان و تمامی دشمنانش یاری نمود تا آنجائی که هیچ پرچم مخالفی در ظاهر باقی نماند و هیچ نغمه ناموزونی بر علیه حکومت اسلامی نواخته نمی شد. در عصر ظهور حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) نیز این گونه خواهد شد و آن حضرت با نصرت الهی بر تمام دشمنانش پیروز و غالب خواهد گردید.[1]

 

 

پی نوشت ها

[1] معجم احاديث الامام المهدى(عجّل الله تعالی فرجه الشریف)، ج 3، ص 242، على كورانى، مؤسسه المعارف الاسلاميه، قم، 1411 ق. كمال الدين و تمام النعمه، ص 327، شيخ صدوق، دارالكتب الاسلاميه، قم، 1395 ق.

 

 

 

 

منبع: کتاب امام محمد باقر علیه السلام سرچشمه دانش، صفحه: 110.

 

بازدید 558 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا