ضروری بودن دین در زندگی

فعالیت های انسان در طول زندگی به صورت تصادفی اتفاق نمی افتد و همواره انسان، در هر لحظه انتخاب می کند که چه کاری انجام دهد و چه کاری انجام ندهد. چرا که انسان  بر اساس اراده و تشخیص عمل می کند و فرایندهای مختلفی در وجود وی شکل می گیرد تا اینکه در نهایت وی دست به انجام کاری بزند  همچنین این نکنه را نیز باید در نظر داشت که وی هر کاری را برای رفع نیازهای خود انجام می دهد حتی وقتی که به دیگری کمک می کند باز هم در درون وی اقتضائاتی وجود دارد که وی را وادار به انجام آن کار می کند به طوری که در صورت انجام ندادن این کمک، در درون خود خلأی را احساس خواهد کرد.

 

نیازهای روزمره انسان مانند خوردن و آشامیدن و بیداری و نشستن و برخاستن و ... همیشه نیاز وی به حساب نمی آیند چرا که گاهی نیاز وی در خوردن است و گاهی در نخوردن ، گاهی در خوابیدن و گاهی در بیدار شدن، گاهی در نشستن و گاهی در برخاستن. پس همه این ها طبق دستوری است که در درون انسان بعد از طی فرایندهای مختلف و تحلیل داده های متنوع شکل می گیرد. به طوری که می توان هر فردی را مانند کشوری تلقی کرد که تمام فعالیتها و حرکات وی با قوانین و آداب مشخصی کنترل می شود و هر یک از نیروهای موجود در آن وظیفه دارند که خود را با این قوانین تطبیق بدهند. در یک جامعه هم مقررات و آداب و رسومی که مورد تایید اکثریت مردم آن هستند باید حاکم باشد تا  از متلاشی شدن و هرج و مرج در آن جامعه جلوگیری شود

 

اما این که در این جامعه چه احکام و قوانینی حاکم باشد تابع باورها و اصول و اعتقادات آن جامعه است اگر جامعه ای مذهبی باشد قوانین آن جامعه هم مطابق با مذهبشان خواهد بود و اگر غیر مذهبی باشد باز هم از اصولی که بر فرهنگ آن جامعه حاکم است تبعیت خواهد شد. پس در هر حال انسان در فعالیت های فردی و اجتماعی خود باید هدفی داشته باشد و از داشتن هدف بی نیاز نیست و فرقی نمی کند که چه هدفی باشد.

قرآن کریم هم این نکته را تایید می کند و می فرماید: «وَ لِكُلٍّ‌ وِجْهَةٌ‌ هُوَ مُوَلِّيها فَاسْتَبِقُوا اَلْخَيْراتِ‌» (براى هر كدام‌تان وجهه و هدفى است كه به آن، روى مى‌كنيد، پس در كارهاى نيك از همديگر پيشى و سبقت بگيريد )

 

نیاز به دین

در قرآن به راه و رسم زندگی دین اطلاق می شود حتی کسانی که منکر وجود خدا هستند در زندگی خود بدون دین نیستند چون زندگی انسان  بدون داشتن راه و رسم، طی نمی شود. چه این راه و رسم از راه نبوت و وحی باشد و یا از راه قراردهای بشری و اجتماعی.

بنابراین هر انسانی با هر اعتقادی چه در زندگی فردی و چه در زندگی اجتماعی خود  نیازمند دین ( راه و رسم) برای زندگی است و گرنه به هیچ یک از اهداف فردی و اجتماعی خود نخواهد رسید. پس با این تعریف از دین، می توان گفت که کسی نمی تواند ادعای بی دینی کند مگر اینکه منظور وی از بی دینی، عدم اعتقاد وی به ادیان رسمی و شناخته شده باشد و گرنه خود وی نیز در درون خود تابع اصولی هست حتی اگر این اصول منافع شخصی وی باشد.

اما سوالی که مطرح می شود این است که کدام یک از این راه و رسم هایی که افراد مختلف  برای خود انتخاب کرده اند درست و کدام اشتباه است؟  ملاک درست بودن هر راهی این است که اولا ما را به مقصد مورد نظر برساند. ثانیا از اصول اخلاقی و عقلانی تبعیت کند.

سوال بعدی این است که اصلا مقصد کجاست؟ آیا مقصد را ما تعیین می کنیم یا مقصد از قبل تعیین شده است و ما باید به دنبال رسیدن به آن باشیم؟

لازمه اعتقاد به خدا و معاد، این است که ما قبول می کنیم که مقصد از قبل تعیین شده است و ما باید به دنبال رسیدن به این مقصد باشیم. معتقدین به ادیانی چون اسلام و مسیحیت و یهودیت ، هر کدام دین خود را راه درست برای رسیدن به این مقصد می دانند.

اما کسانی که مدعی هستند خدایی نیست یا با وجود اعتراف به وجود خدا، وجود هر گونه دین آسمانی و الهی را انکار می کنند، در واقع می خواهند بگویند که چنین مقصدی تعیین نشده است و هدف های دیگری برای خود ترسیم می کنند هدفهایی چون رسیدن به ثروت و یا قدرت و ... برای کسب هر چه بیشتر لذت.

پس اولا هر انسانی در زندگی خود هدفی دارد ثانیا راه و روشی را برای رسیدن به این هدف انتخاب می کند و بدون انتخاب راه و روش، امکان رسیدن وی به هدف مورد نظر، ممکن نیست. و این راه و روش برای وی ضروری است. که ما آن را دین می نامیم. پس با این بیان دیگر کسی نمی تواند ادعای بی دینی بکند و خود را از هر گونه اثبات و دلیل آوردن برای مسیری که انتخاب کرده بی نیاز ببیند بلکه خود وی نیز در عمل پیرو راه و روش مشخصی است و باید برای همان روشی که در پیش گرفته ، دلیل و دفاعی داشته باشد.

اما اینکه کدام دین صحیح است و کدام مقصد؟ این بحثی است که در مراتب بعدی باید بدان پرداخت.

 

 

 

منبع : اندیشوران

 

بازدید 611 بار
برچسب‌ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا