مرتبه برزخ

مطابق نظر حکماء و فلاسفه الهی، برزخ عالمی بالاتر از عالم ماده و طبیعت (ناسوت) است و بر عالم ماده اشراف کامل دارد. این عالم در اصطلاح آنها عالم ملکوت یا مثال و یا برزخ نام دارد که به معنای حائل میان عالم و ماده و عالم نفس (قیامت کبری) می باشد.

انسان نیز دارای سه مرتبه است.

بدن، که عالم طبع و ماده است، تغییر و تبدیل دارد، پیوسته در حرکت است و ثبات و قرار ندارد.

ذهن، که مرتبه ای قوی تر و بالاتر است، و دارای قوای باطنی و تفکر و حافظه می باشد وزن ندارد، مادی نیست ولی آثار ماده مانند شکل و رنگ و حزن و سرور را می پذیرد. ذهن به جسم دستور میدهد و تا ذهن دستور ندهد جسم کاری انجام نمی دهد.

و سوم نفس، که از ذهن هم قویتر است، چون شکل و صورت هم ندارد.

 

پیامبر در سجده شب نیمه شعبان به این سه عالم چنین اشاره نموده اند:

الّلهُمَّ لَک سَجَدَ سَوادی وَ خَیالی وَ بَیاضی.[1]

سیاهی، خیال و سفیدیم برای تو به سجده افتاده است.

 

بنابراین نفس انسانی بعد از مفارقت از بدن، شادی و ناراحتی دارد، اندازه و رنگ دارد و خلاصه هر چه هنگام عروض جسم بر وی داشت، دارد لکن به مراتب قوی تر و شدیدتر، زیرا هنگام عروض جسم بر وی، جسم حاجب و مانعش بود اما حال که از جسم جدا شده و تاحدودی رها است، هر جا بخواهد می رود و در یک زمان می تواند جاهای متعددی باشد.

 

وقتی مثالی قدرتی بیشتر از مادی داشته باشد عالم مثال قوی تر، بزرگ تر و وسیع تر از عالم ماده خواهد بود.

اگر بخواهیم قوت و قدرت و وسعت عالم مثال را تجسم نمائیم.

بایستی نگاهی به خواب و رویا بیندازیم، موجوداتی که آدمی در خواب می بیند، قویتر و شدیدتر از آنچه واقعاً در دنیا وجود دارند، می باشند، گاهی کابوس وحشتناکی در یک جنگل مشاهده می کند که پلنگ آن ده ها مرتبه قوی تر شده و گاه حرف می زند و کارهای غیر ممکن نسبت به پلنگ دنیا انجام می دهد و.. .

یا انسانی را می نگرد که در چند لحظه، ساختمان هزار طبقه ای را می سازد در حالی که این ساختمان اساساً وجود خارجی ندارد و تنها در ذهن تحقق یافته است. عالم برزخ و موجودات آن نیز بسی قوی تر از عالم ماده و مادیات می باشند.

البته این از باب تشبیه است و الا قوّت و عظمت عالم برزخ چنان است که هیچ کدام از خواس خمسه انسان قدرت درک آن راندارد زیرا این خواص فقط برای درک عالم ماده ساخته شده اند.

 

پی نوشت

[1] وسايل الشيعه، ج 8، ص 108.

 

 

منبع: علی غضنفری؛ شگفتی های عالم برزخ، صفحه 128.

 

بازدید 330 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا