قهرمان قلمرو توحید

((توحید))، به معنای یکتا شمردن و یگانه دانستن خدا، و اصل اساسی در عقاید و معارف اسلام شمرده می شود. توحید، در جات و مراتبی دارد و تا انسان همه مراحل آن را طی نکند، موحد کامل و واقعی، شمرده نمی شود.

در بینش توحیدی آنجا که سخن از ((توحید افعالی))[1] است، بر این نکته تاکید می شود، که جهان با تمام سنن و نظامهای حاکم بر آن، فعل خداست و همان گونه که موجودات، همگی نیازمند اویند (و خدا قیوم است)، در مقام تاثیر و علیتشان نیز استقلال ندارند. پس همان گونه که خدا در ذات شریک ندارد، در فاعلیت نیز مستقل و یگانه است و در انجام کارهایش نیازمند غیر نیسنت؛ هر کس هر چه دارد از خدا و در حیطه قدرت، سلطنت و مالکیت حقیقی و تکوینی اوست.

 

نتیجه مهمی که از این تفکر به دست می آید، آن است که هیچ کس و هیچ چیز جز خدای متعال سزاوار پرستش نیست و همه کارها به دست اوست. بنابراین تمام اعتماد و توکل شخص بر خدا خواهد بود و از کسی هراس نخواهد داشت. چنین انسانی تحت ولایت الهی قرار می گیرد و از آرامش روحی بی نظییر برخوردار خواهد شد.

 

درباره نگاه توحیدی امام حسین(علیه السلام) در کربلا آمده است:

((شاید برای نشان دادند جنبه توید حادثه کربلا همان دو جمله ابا عبدالله در خطبه ای که در مکه ایراد کردند، کافی باشد. سخنش این بود: رضی الله والله رضانا اءهل البیت؛ ما آنچا را می پسندیم که خدا برای ما پسندیده است. . . در آخرین جمله های ابا عبدالله هم انعکاس همین مفاهیم را می بینیم. . . ابا عبدالله سوار بر اسب بودند و خیلی خسته و جراحات زیاد برداشته بودند و تقریبا توانایی هایشان رو به پایان بود. تیری می آید و بر سینه حضرت می نشیند و ابا عبدالله از روی اسب به زمین می افتد و در همان حال، می فرماید: ((رضا بقضائک و تسلیما لاءمرک لا معبود سواک یا غیاث المستغیثین.))[2].

 

افزون بر آنچه یاد شد، برخی سخنان دیگر از امام حسین (علیه السلام)، آن آموزگار بزرگ مکتب توحید، در دست است که با اشاره و تلمیح به آیات قرآن، این اندیشه برتر توحیدی را باز می تاباند.

 

هنگامی که امام حسین (علیه السلام) شهر مکه را ترک نمودند و به سوی کوفه رهسپار بودند، فرزدق، [3]شاعر نامدار، را دیدند و از او اخبار کوفه را پرسیدند. فرزدق گفت: از فردی پرسیدی که به روند امور نیک آگاه است. واقعیت این است که قلب مردم عراق با توست، اما شمشیرشان به زیان تو و به سود بنی امیه، برهنه شده است. قضا از آسمان فرود می آید و خدا هر چه بخواهد انجام می دهد. پروردگار هروز در کاری است. اگر تقدیر او با خواست ما همساز باشد، خدا را بر نعمتهایش می ستاییم و بر این سپاس از او مدد می جوییم، و اگر مقدرات با خواست آن که حق مدار است و پرهیز گار، همساز نباشد، نا خرسند نمی شود و از حدش در نمی گذرد؛ صدقت، لله الامر، و الله یفعل ما یشاء، و کل یوم ربنا فی شاءن، ان نزل القضاءبما نحب، فنهمد الله علی نعمائه و هو المستعان علی اءداء الشکر، و ان حال القضاء دون الرجاء، فلم یعتد من کان الحق نیته و التقوی سریرته [4].

 

 

پی نوشت:

 

[1] ((توحید افعالی ))، اصطلاحی رایج در دانش فلسفی و کلام اسلامی است و به برخی از مراتب توحید اشاره دارد.

[2] مرتضی مطهری، مجموعه آثار، ج 17، (صلی الله علیه و آله و سلم ) 383 - 384-

[3] ((ابو فراس، همام بن غالب تمیمی )) سراینده نام آشنایی است که در موضع گیری شجاعانه در برابر ((هشام بن عبدالملک )) قصیده معروفش در وصف امام سجاد را انشا و قرائت نمود.

[4] حتی انتهینا الی ((الصفاح )) فلقینا ((الفرزدق بن غالب )) الشاعر. . . فقال له ((الحسین )) (علیه السلام): بین لنا نباء الناس خلفک فقال. . . قلوب ناس معک و سیوفهم مع بنی امیه و القضاء ینزل من السماء و الله یفعل ما یشاء. . . فقال له ((الحسین )) (علیه السلام): صدقت، لله الامر، و الله یفعل ما یشاء، و کل یوم ربنا فی شاءن، ان نزل القضاء بما نحب، فنحمد الله علی نعمائه و هو المستعان علی اءداء الشکر، و ان حال القضاء دون الرجاء، فلم یعتد من کان الحق نیته و التقوی سریرته. )) نک: محمد بن جریر طبری، تاریخ الامم و الملوک، ج 4، ص 290؛ لوط بن یحیی ازدی غامدی، مقتل الحسین (علیه السلام)، صص 68 - 69؛ محمد بن محمد بن نعمان (شیخ مفید)، الارشاد فی معرفه حجج الله علی العباد، ج 2، ص 67؛ فضل بن حسن طبرسی، اعلام الوری، ج 1، ص 446؛ محمد بن علی بن شهر آشوب مازندرانی، مناقب آل ابی طالب، ج 3، ص 245؛ علی بن عیسی اربلی، کشف الغمه فی معرفه الائمه، ج 2، ص 253؛ اسماعیل ابن کثیر دمشقی (ابن کثیر)، البدایه و النهایه، ج 8، ص 180؛ علی بن یونس عاملی، الصراط المستقیم الی مستحقی التقدیم، تحقیق محمدباقر بهبودی، ج 2، ص 36؛ عبدالحسین موسوی (علامه شرف الدین )، المجالس الفاخره فی ماتم العتره الطاهره، تحقیق محمود بدری، ص 215-

 

 

 

 

 

 

 

منبع: تجلی قرآن در حماسه عاشورا، محسن نورایی.

 

بازدید 526 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا