ترویج سیره ی عملی اهل بیت (علیهم السلام) در زمینه عفاف

ترویج سیره عملی اهل بیت (علیهم السلام) در زمینه ی عفاف می تواند در گسترش این خصلت اخلاقی تأثیر فراوان داشته باشد. چون آنان الگوی تمام و کمال خوبی ها و نیکی ها هستند.

 

در ماجرای جنگ جمل (36 ق)، وقتی سپاه حضرت علی (علیه السلام) بر دشمن پیروز شد، عایشه در میان هودج بود. امام علی (علیه السلام) نزد او آمد و فرمود: «... سوگند به خدا، آنان که زن های خود را در پشت پرده عفاف نگه داشتند و تو را از خانه خارج کردند، با تو به انصاف رفتار نکردند.» سپس به محمد بن ابی بکر، برادر عایشه، دستور داد، تا او را از هودج بیرون بکشد و او را در نزد صفیه، دختر حارث، پناه داد که شوهرش (عبد الله بن خلف خزاعی) در جنگ کشته شده بود.

 

حضرت علی (علیه السلام) به محمد بن ابی بکر فرمود: ببین به خواهرت صدمه ای نرسیده است؟ گفت: بازویش در اثر تیری که از لای صفحه های آهنی هودج گذشته خراشی برداشته است.

 

حضرت به بصره آمد و وارد مسجد بزرگ شد و به منبر رفت و پس از ستایش خداوند و درود بر پیامبر (صلی الله علیه وآله)، مردم بصره را موعظه کرد. سپس به اردوگاه خود برگشت و به محمد بن ابی بکر فرمود: همراه خواهرت برو و او را به مدینه برسان و شتابان به نزد من برگرد! محمد گفت: ای امیر مؤمنان! مرا از این کار معاف فرما! فرمود: معاف نمی کنم. (زیرا به غیر از تو فعلًا کسی نیست که محرم عایشه باشد.) او طبق دستور حضرت، همراه خواهر خود رفت و او را با حفظ کامل حریم عفت، به مدینه رساند.[1].

 

این گزارش تاریخی نشانگر اوج اهمیت حضرت علی (علیه السلام) به موضوع مهم عفاف است که حتی در بحبوحه نبرد به فکر حفظ عفت، برای مخالف خود است.

 

 

 

پی نوشت

[1] دينورى، ابو حنيفه، اخبارالطوال، ص 151 ..

 

 

 

 

منبع: عفاف سرچشمه زیبایی، صفحه 125.

 

بازدید 513 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا