نماز اوّل وقت و رفع حزن و اندوه

یکی از عوامل رفع حزن و اندوه، «نماز اوّل وقت» است. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:

مَا مِنْ عَبْدٍ اهْتَمَّ بِمَوَاقِیتِ الصَّلَاةِ إِلَّا ضَمِنْتُ لَهُ الرَّوْحَ عِنْدَ الْمَوْتِ وَ انْقِطَاعَ الْهُمُومِ وَ الْأَحْزَانِ وَ النَّجَاةَ مِنَ النَّارِ[1]

هیچ بنده ای به وقت نماز اهمیت نمی دهد مگر آنکه من ضمانت می کنم هنگام مرگ، آرامش داشته، غصه ها از او رخت بنددو از آتش، خلاص شود.

 

سیره معصومان و اولیای خدا بر نماز اوّل وقت بوده است. روز عاشورا یکی از اصحاب امام حسین علیه السلام متوجه شد که اوّل ظهر است، عرض کرد یا ابا عبداللّه! وقت نماز است و ما دلمان می خواهد برای آخرین بار، با شما نماز جماعت بخوانیم. اباعبداللّه علیه السلام نگاهی به آسمان کرد و تصدیق کرد که وقت نماز است لذا همان لحظه فرمود:

ذَکرْتَ الصَّلوةَ جَعَلَک اللّهُ مِنَ المُصَلّینَ[2]

نماز را به یاد آوردی، خداوند تو را از نماز گزاران قرار دهد.

 

امام رضا علیه السلام نیز در حالی که با رهبر صابئین مشغول مباحثه مهمی بودند و بحث به جای حساس و تعیین کننده ای رسیده بود، علی رغم اصرار به ادامه گفتگو و اظهار آمادگی برای پذیرش مکتب اسلام، وقتی جلسه با وقت نماز مقارن گردید، حضرت فوراً گفتگو را قطع کرده و به سوی نماز شتافتند.

 

شخصی به نام «ابراهیم بن موسی» می گوید: خدمت امام رضا علیه السلام بودم حضرت برای استقبال برخی از بزرگان آل ابوطالب از شهر بیرون آمد. هنگامی که وقت نماز شد، رو به مقری که در آن حوالی بود، نهاد و در نزدیکی آن پیاده شد، و در حالی که فقط ما دو نفر بودیم، به من فرمود: اذان بگو! عرض کردم: کمی صبر کنید تا یاران از راه برسند. فرمود: خدا تو را بیامرزد، نماز را از اوّل وقتش به تأخیر مینداز و فرمود:

«عَلَیک ابَداً بِاوَّل الْوَقْتِ؛

بر تو باد که همیشه نمازت را در اوّل وقت بخوانی»، سپس اذان گفتم و نماز را به جماعت خواندیم.[3]

 

 

پی نوشت ها

[1] . بحار الانوار، ج 83، ص 9؛ امالى مفيد ص 136.

[2] . بحار الانوار، ج 45، ص 21.

[3] . همان، ج 49، ص 49.

 

 
 
 
 
منبع: غم و شادی در سیره معصومین علیهم السلام، صفحه 239.
 
بازدید 572 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا