سیره امام سجاد علیه السلام در رفع غم و اندوه

ای بر طرف کننده اندوه و ای دور کننده غمها، ای مهربان و عطوف در دنیا و آخرت، بر محمّد و آل محمّد صلّی اللَّه علیه و آله درود فرست و غم و اندوه مرا بر طرف فرما.

 

ای یگانه، ای یکتا، ای بی نیاز، ای کسی که نه می زاید و نه زائیده می شود و برای او همتایی نیست، مرا حفظ کن و از گناهان مبرا ساز و گرفتاریم بر طرف فرما. [آیة الکرسی و سوره فلق و سوره ناس و سوره توحید را بخوان و بگو]

 

خدایا من از تو مسألت دارم، مسألت کسی که نیازش سخت و توانش ضعیف و گناهانش افزون شده است. مسألت کسی که نیازش سخت و توانش ضعیف و گناهنش افزون شده است مسألت کسی که برای رفع نیازمندیش یاوری نمی یابد و برای جبران ناتوانیش، تقویت کننده ای پیدا نمی کند و برای گناهانش آمرزنده ای سراغ ندارد جز تو. ای صاحب جلالت و اکرام، از تو عملی را می خواهم که عامل به آن را دوست می داری و یقینی را درخواست می کنم که هر کس به آن درجه از یقین نسبت به نفوذ اراده و فرمان تو برسد، نفع فراوان خواهد برد.

 

خداوندا بر محمد و آل محمد صلّی اللَّه علیه و آله درود فرست و مرا در حال صدق و راستی بمیران و حاجتم به دنیا را قطع کن و میل مرا در چیزهایی که نزد توست قرار بده که به دیدارت اشتیاق پیدا کنم و صداقت در توکل بر خودت را به من عطا فرما.

 

از تو درخواست می کنم خیر آنچه را در نامه اعمالم ثبت شده و از شر آنچه مکتوب شده به تو پناه می آورم. از تو طلب می کنم ترس آنهایی را که بندگی تو می کنند و بندگی آنهایی را که در برابر تو خاشعند و یقین آنهایی را که بر تو توکل دارند و توکل آنانی را که به تو ایمان دارند.

 

 خدایا میل من به خواسته ام را همچون میل اولیائت به خواسته هایشان و ترس مرا همچون ترس آنان قرار بده و مرا در راه رضایت خود به کارهایی موفق فرما که هیچ چیز از دین تو را به خاطر ترس از مخلوقت ترک نکنم.

 

خداوندا، این است حاجت من، پس میل مرا نسبت به آن افزون کن و در آنها زبان پوزش به من عطا فرما و استدلال در آنها را به من تلقین کن و تنم را در این حاجات سالم بدار.

 

خدایا اگر دیگری شب را صبح می کند در حالی که اطمینان و امیدی به غیر تو دارد، من چنین نیستم بلکه صبح می کنم در حالی که تو در همه امور مورد اطمینان و محل امید منی، پس عاقبت همه کارها را برایم خیر قرار بده و مرا از گمراهیهای بلاها و آزمایشات نجات ده، به رحمتت ای مهربانترین مهربانان.

 

و درود خدا بر آقای ما محمد صلّی اللَّه علیه و آله رسول برگزیده خدا و بر آل پاک او باد. [1]

 

پی نوشت:

[1] على بن حسين (علیهماالسلام)، امام چهارم، الصحيفة السجادية، 1جلد، نشر الهادى - قم (ايران)، چاپ: 1، 1376 ه.ش.

 
 
 
منبع : الصحیفة السجادیة، صفحه 265.
 
بازدید 592 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا