اذکار شریف سبحان الله و الحمد لله و الله اکبر

در عصر حاضر که انواع و اقسام جریان های معنوی مانند قارچ سر بر می آوردند و عده ای را به دنبال خود می کشند، برخی جریانها هم با انتساب خود به اسلام و ارائه برخی شیوه ها  و روش ها و اذکار به مخاطبین خودسعی دارند از این فضا به نفع خود استفاده کنند.

 

عرفان اسلامی چه در بعد عملی و چه در بعد نظری آن، قرائتی متفاوت از اسلام نیست. بلکه متن دین چه در بعد اعتقادی و چه در بعد عملی که شامل احکام و اخلاق می شود، همان راه معرفت و کمال است. به عبارت دیگر، دین اسلام خود یک مسیر معنوی و مسیر سلوک و کمال و رسیدن به مقامات عالی انسانی است. اگر کسی واقعا به دستورات شرع متعبد و مقید باشد و آن هارا تمام و کامل انجام دهد، حتما و قطعا به درجات کمال دست پیدا خواهد کرد و نیازی به دنباله روی از جریان های مدعی معنویت و عرفان نیست.

حتی اذکار و اورادی هم که به صورت عمومی وارد شده است، از طریق ائمه علیهم السلام بیان شده است. از جمله اوراد و اذکاری که به طور عمومی وارد شده است که هر کسی در هر جایی و به هر تعدادی می تواند بگوید ذکر سبحان الله و همچنین الحمدلله و نیز الله اکبر است.

 

امام باقر(علیه السلام) به نقل از رسول خدا(صلی الله علیه وآله) فرمود: "هر کس که سبحان اللَّه بگوید، خداوند درختی در بهشت برایش می کارد".

 

امام صادق (علیه السلام) از پدر و جد بزرگوارش روایت می کند: نبی اکرم (صلی الله علیه وآله) در پاسخ مسائلی که مردی یهودی از آن حضرت پرسیده بود، ضمن حدیث طویلی فرمود: آن گاه که بنده سبحان الله بگوید، آنچه پایین تر از عرش خداست با او سبحان الله می گویند و به گوینده ده برابر پاداش آن ها داده می شود و چون الحمدلله گوید، خداوند نعمت دنیا را به او کرامت کند تا نعمت های آخرت را ببیند، و آن سخنی است که بهشتیان هنگام ورود به بهشت می گویند و همه سخنها در دنیا قطع می شود به جز الحمدلله که قطع نمی گردد و آیه ی44 سوره ی کریمه احزاب به همین حقیقت اشارت دارد: "درود بهشتیان در روزی که به دریافت و دیدار پاداش خدا نایل می شوند، سلام است."(تفسیر المیزان، ج۱۰، ص۱۷)

امیرالمۆمنین علی(علیه السلام) می فرماید: تسبیح و سبحان الله گفتن یک نیمه از ترازوی اعمال را پر کرده و الحمدلله گفتن ترازوی اعمال را سرشار می سازد و الله اکبر گفتن فاصله ی میان آسمان و زمین را پر می کند. (مکارم الاخلاق، ص۳۰۹)

 
 
 
 
 
 
منبع: حوزه
 
بازدید 90 بار
برچسب‌ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا