دعای افتتاح و امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)

دعای افتتاح- از دعاهای معروف شب های ماه رمضان- در کتاب های دعای معتبر آورده شده و همواره مورد توجه و عنایت صاحبان معرفت و دل باختگان حق و محبان اهل بیت (علیهم السلام) بوده است[1]. راوی این دعای نورانی، محمد بن عثمان بن سعید، از نایبان خاص امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشری) است. هر چند این دعا به حضرت حجت (علیه السلام) نسبت داده نشده؛ ولی چون محمد بن عثمان از یاران نزدیک امام عصر (علیه السلام) است، به احتمال قوی این دعا را از آن بزرگوار، نقل کرده است.

 

 

دعای افتتاح، در شب های ماه مبارک رمضان خوانده می شود و دربردارنده چندین بخش است:

بخش نخست

درباره حمد و ثنای الهی و بیان کمالات و صفاتِ جمال و جلال حق و لطف و احسان او به بندگانش است. به چند قسمت از این بخش اشاره می شود:

1- 1.

«اللهم إنّی افتتح الثناء بحمدک و انت مسدّد للصواب بمنّک و ایقنت انّک ارحم الراحمین فی موضع العفو و الرحمة و اشدّ المعاقبین فی موضع النکال و النقمة و اعظم المتجبّرین فی موضع الکبریاء و العظمة»[2]؛

«خدایا! من مدح و ثنای ذات پاکت را با حمد و ستایش تو آغاز می کنم و تو با لطف و کرمت، کار درست و نیک را استوار ساخته و استحکام می بخشی، و من یقین دارم که تو در جایگاه گذشت و رحمت از همه مهربان تر و در هنگام کیفر و انتقام از همه سخت گیرتر و در بزرگی و عظمت از همه سرآمدی».

1- 2.

«الحمد لله الفاشی فی الخلق امره و حمده، الظاهر بالکرم مجده، الباسط بالجود یده الذی لاتنقص خزائنه ولا تزیده کثرة العطاء الّا جوداً و کرماً انّه هو العزیز الوهاب»؛

«ستایش از آنِ خداوندی است که فرمان و ستایشش، در میان آفریدگان گسترده و عظمت و بزرگی اش با لطف و کرمش هویدا گشته است. خدایی که گنجینه هایش بی پایان است و فزونی بخشش و عطای او، بر سخاوت و لطفش می افزاید. بی تردید او قدرتمند و بسیار بخشنده است».

1- 3.

«فکم یا الهی! من کربة قد فرّجتها و هموم قد کشفتها و عثرة قد اقلتها و رحمة قد نشرتها و حلقة بلاء قد فککتها»؛

«خدای من! چه بسیار ابرهای غم و اندوه که از آسمان دلم پراکندی و ناراحتی هایی که از من زدودی و لغزش هایی که بر من بخشیدی و رحمتی که بر من گستردی و زنجیر بلایی که آن را گسستی».

1- 4.

«یا ربّ انک تدعونی فاوَلّی عنک و تتحبّب إلی فاتبغض الیک و تتوددّ إلی فلا اقبل منک کانّ لی التطول علیک فلم یمنعک ذلک من الرحمة لی و الاحسان إلی و التفضّل علی»؛

«پروردگار من! تو مرا به خود می خوانی، ولی من از تو رو می گردانم! تو با من محبت می کنی و من با تو دشمنی می ورزم! تو با من مهربانی و دوستی می کنی؛ ولی من از تو نمی پذیرم! گویی من بر تو منت دارم؛ ولی این گستاخی ها و نادانی ها، لطف و رحمت تو را از من باز نداشت و مرا از فضل و عطایت بی بهره نساخت».

 

بخش دوم

درود و صلوات بر پیامبر (صلی الله علیه وآله) و خاندان پاکش و بیان جایگاه والا و فضایل و کمالات آنان است. در قسمتی از این بخش دعا آمده است:

«اللهم صلّ علی محمد عبدک و رسولک و امینک و صفیک و حبیبک و خیرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک افضل و احسن و اجْمَلَ و اکمل و ازکی و انمی و اطیب و اطهر و اسنی و اکثر ما صلّیت و بارکت و ترحّمت و تحنّنت و سلّمت علی احد من عبادک و انبیائک و رسلک و صفوتک و اهل الکرامة علیک من خلقک»؛

«خدایا! هم سنگِ برترین، نیکوترین، زیباترین، کامل ترین، پاکیزه ترین، بالنده ترین، بهترین، پاک ترین و والاترین درود و برکت و رحمت و عطوفتی که نسبت به بنده ای و پیامبری و فرستاده ای و انسان برگزیده و شایسته لطف و کرامتی داشته ای، بر محمد (صلی الله علیه وآله)- که بنده و فرستاده و امانتدار و برگزیده و محبوب تو و اختیار شده تو از میان آفریدگانت و نگهبان راز و رساننده پیام های تو است- درود و رحمت فرست».

 

بخش سوم

درباره حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و شکوه از غیبت و دعا برای تعجیل در ظهور و آرزوی استقرار دولت حق و حکومت عدل آن بزرگوار و خدمت گزاری در دولت کریمه است. چند نمونه از این بخش را بیان می کنیم:

3- 1.

«اللهم اعِزَّه و اعْزِزْ به و انصُرُه و انتصر به و انصره نصرا عزیزاً و افتح له فتحاً یسیراً و اجعل له من لدنک سلطاناً نصیراً»؛

«خدایا! او را (امام عصر (علیه السلام)) عزیز گردان و به واسطه او مؤمنان را. او را یاری فرما و با او دیگران را. او را با اقتدار و سربلندی پیروز گردان و گشایشی آسان بهره اش ساز و از جانب خود سلطنتی چیره، برایش قرار ده».

3- 2.

«اللهم إنا نرغب الیک فی دولة کریمة تُعِزّ بها الاسلام و اهله و تذلّ بها النفاق و اهله و تجعلنا فیها من الدعاة إلی طاعتک و القادة إلی سبیلک و ترزقنا بها کرامة الدنیا و الآخرة»؛

«خداوندا! از تو حکومت شایسته و بزرگوارانه ای درخواست می کنیم که در سایه آن، اسلام و مسلمانان را عزیز و سربلند گردانی و نفاق و اهلش را خوار و زبون کنی و ما را در آن حکومت، از دعوت کنندگان به پیروی ات و پیشوایان راهت قرار دهی».

3- 3.

«اللهم المم به شعثنا و اشعب به صدعنا و ارتق به فتقنا و کثّر به قلّتنا و اعزز به ذلّتنا و اغن به عائلنا و اقض به عن مغرمنا و اجبر به فقرنا و سُدَّ به خلّتنا و یسّر به عسرنا و بیض به وجوهنا و فک به اسرنا و انجح به طلبتنا و انجز به مواعیدنا و استجب به دعوتنا و اعطنا به سؤلنا و بلّغنا به من الدنیا و الاخرة آمالنا و اعطنا به فوق رغبتنا»؛

«خدایا! به وسیله آن امام، ما را از پراکندگی به جمعیت برسان. رخنه میان ما را پر کن و جدایی ما را به وصل بدل ساز. تعداد کم ما را افزون گردان. ما را از خواری به سربلندی نایل ساز. نیاز ما را به بی نیازی تغییر ده. بدهی مان را ادا و نداری مان را جبران کن. راه تهی دستی مان را ببند و سختی مان را آسان گردان. به ما آبرو ببخش و از اسارت آزادمان کن. خواسته هایمان را برآورده کن. وعده هایمان را عملی و دعایمان را برآورده ساز. درخواست مان را عطا فرما. به آرزوهای دنیا و آخرت مان برسان و به واسطه او افزون بر میل و خواهش مان به ما ببخش».

 

پی نوشت ها

[1] . ر. ك: سيدبن طاووس، اقبال الاعمال، ج 1 ص 138؛ تهذيب‏الاحكام، ج 3، ص 108؛ مصباح المجتهد شيخ طوسى، ص 577؛ مصباح كفعمى، ص 770، بلد الامين( كفعمى)، ص 193؛ ماه خدا، ص 377.

[2] . دعاى افتتاح.

 

 

 

 

منبع: حوزه

 

بازدید 492 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا