مطالعه کتاب (( شفابخش و مشکل گشا )) ؛ ترجمه کتاب الدعوات قطب راوندی ؛ مترجم : حسین قهستانی

 

شفابخش و مشکل گشا

نویسنده : قطب الدین سعید بن هبة الله راوندی

برای مطالعه کتاب،کافی است از فهرست زیر عنوان مورد نظر را انتخاب کرده و بر روی آن کلیک کنید:

 

فهرست کتاب

منبع کوثرنامه: سایت غدیر

---------------

 

  سلوة الحزین (دعوات) از راوندی (م573ق)
 

شیخ قطب الدین، ابوالحسن یا ابوالحسین، سعید بن عبد الله بن حسین بن هبةالله بن حسن راوندی کاشانی، متولد راوند کاشان، محدث، مفسر، متکلم، فقیه، فیلسوف و تاریخ دان بزرگ شیعه در قرن ششم هجری است. گاهی اوقات او را به جدش نسبت داده و سعید بن هبةالله راوندی معرفی می کنند. پدر و پدربزرگ قطب راوندی از علمای بزرگ زمان خود بودند.

علمای شیعه، ایشان را به صفاتی هم چون فقیه، صالح، ثقة (فهرست منتجب الدین، 68؛ جامع الرواة، 1/ 364) ستوده و از کتاب های ایشان نام برده اند.

قطب الدین در آثار خود موضوعات متنوعی از علوم و معارف اسلامی را به بحث گرفته و در علم تفسیر، فقه، حدیث، فلسفه، کلام، تاریخ و دیگر موضوعات حدود 60 عنوان کتاب از خود به جای گذارده است که عناوین زیر از آن جمله اند:

فقه القرآن، شرح آیات الأحکام، الاختلاف بین المفید و المرتضی فی بعض المسائل الکلامیة، أسباب النزول، الأغراب فی الإعراب، ألقاب الرسول و فاطمة و الأئمة(ع)، جواهر الکلام فی شرح مقدمة الکلام، منهاج البراعة فی شرح نهج البلاغه، الخرائج و الجرائح، فقه القرآن، ضیاء الشهاب، لب اللباب، المجالس فی الحدیث، سلوة الحزین (دعوات)، قصص الانبیاء، نفثة المصدور و....

سلوة الحزین (دعوات)

 سلوة الحزین و تحفة العلیل مشهور به دعوات راوندی به زبان عربی، شامل روایات متعدد از معصومین(ع) در موضوع ادعیه و اذکار است.

این کتاب را «الدعوات» می خوانند، چون مشتمل بر دعاهای مختلف در مناسبت های گوناگون است و «سلوة الحزین» می گویند (مؤلف، همین نام را برگزیده است)، چون انسان غمگین را خرسند می کند و اندوه را از دل او می زداید.

این کتاب مورد توجه علما بوده و در کتاب های علمای شیعه نقل شده است؛ از جمله: علامه مجلسی در بحار، محدث نوری در مستدرک، شیخ عبد الله بحرانی در عوالم، محدث بحرانی در حدائق ناضره، نراقی در مستندالشیعه و شیخ انصاری در کتاب الطهارة از آن نقل کرده اند.

کتاب، در یک مقدمه و چهار باب تدوین شده است:

مقدمه در بیان مرض و ابتلاست؛ و احادیثی را شامل است که حکمت درد و گرفتاری برای انسان ها را بیان کرده اند. نخستین حدیث از امام صادق(ع) گویای این است که مؤمن هم به مصیبت و هم به بیماری تنش از خداوند اجر می گیرد. در بخش اول شامل، فصل است: فصل اول به اهمیت دعا و جایگاه آن در روایات اسلامی پرداخته؛ و فصل دوم به چگونگی دعا و آداب و اوقات استجابت آن می پردازد.

ذیل این فصل دارای دو عنوان جداگانه الحاح و اصرار به دعا، و ذکر استجابت دعای امامین صادقین می باشد.

بخش دوم به صحت و آنچه به حفظ صحت مربوط است بیان شده و تلاش دارد خصالی را بشناساند که با وجود آن ها آدمی از طب بی نیاز می شود. عافیت و سلامتی با کمک نماز و دعا، نمازهای پیامبر و ائمه(ع)، تسبیح های پیامبر و ائمه(ع)، نمازهای ایام هفته، و تعویذهای ایام هفته از مطالب این بخش است.

ذیل این بخش دو عنوان حالات عافیت و شکر به آن، و برشماری برخی از خوردنی ها و نوشیدنی ها و چگونگی تناول آمده است.

بخش سوم به بیان بیماری و منافع دنیوی و اخروی آن می پردازد.

فصلی نیز به بیان نماز بیمار؛ آداب عیادت و دعای نزد مریض اختصاص دارد.

در فصلی به درمان با تربت پاک امام حسین(ع) و دعا و صدقه، اشارت رفته؛ و فصلی دیگر به آنچه که بر مریض مستحب است پرداخته؛ فصلی عیادت مریض و وصیت بیمار را گوشزد کرده؛ و آن گاه به بیان نوشته ای دست یازیده که با میت دفن می شود.

بخش چهارم به مرگ و دهشت از آن پرداخته و دعاهای مختلف دفن و تلقین و زیارت میت و ذکر قبر و حالات آن را در بر دارد.

این بخش شامل فصلی با عنوان «تعازی» (یکدیگر را به صبر سفارش کردن) است.

شایان ذکر است که مطالب کتاب روایات هستند؛ اما نویسنده به ذکر اسناد نپرداخته؛ اما با توجه به این که نزدیک به عصر ائمه(ع) است و ایشان از افراد مورد اعتماد نقل کرده و روایات مورد وثوق خود را از آنان اخذ کرده، دارای اهمیت می باشد. از همین روست که بسیاری از علما از آن نقل کرده اند.

ترجمه دعوات

این کتاب را آقای حسین قهستانی، با عنوان شفا بخش و مشکل گشا (ترجمه کتاب سلوةالحزین معروف به الدعوات» ترجمه کرده و انتشارات نهاوندی در قم، به سال 1380شمسی چاپ کرده است.

چاپ های دعوات

1. تحقیق مدرسة امام مهدی، موسسة تحقیقات و نشر معارف أهل البیت(ع)، 1407ق، قم. مقدمه و تحقیق این کتاب، از مرحوم سیدمحمدباقر موحد ابطحی اصفهانی است که به تازگی وفات کردند؛ محقق، بخشی با عنوان «مستدرکات الدعوات» (ص 283 تا 298) به کتاب افزوده و شامل مطالبی است که علامه مجلسی در بحار الأنوار و محدث نوری «مستدرک الوسائل» از کتاب« الدعوات» نقل کرده، اما در نسخه های خطی موجود نبوده است. در این چاپ از دو نسخة خطی استفاده شده است.

2. تحقیق عبد الحلیم عوض الحلی، مکتبة علامه مجلسی، 1427ق / 1385ش، قم.

این چاپ شامل مقدمه ای مفصل در معرفی قطب راوندی و آثار ایشان است. از جمله به شخصیت شاعری ایشان پرداخته شده و بخشی از اشعارش نقل شده اند.

ویژگی دیگر این چاپ به چاپ نخست، استفاده از نسخه های خطی بیشتر است. در این تحقیق از چهار نسخه خطی استفاده شده که قدیمی ترین آن تاریخ ظهر پنجشنبه سوم شوال 733 را دارد. در این تحقیق نیز بخشی با عنوان مستدرکات آنچه راکه علامه مجلسی و محدث نوری نقل کرده اند و در نسخه های خطی موجود نبوده آمده است.

منبع کوثرنامه: حوزه نت

 

بازدید 2907 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا