دعا؛ از جمله معارف الهی که مجهول مانده :سلسله گفتارهایی از حجت الاسلام دکتر سید مرتضی حسینی شاهرودی ؛مقدمه

 

دعا؛ از جمله معارف الهی که مجهول مانده

حسینی شاهرودی، طهور

مقدمه:

دعا ضمن اینکه مغز و مخّ عبادت و عصاره و خلاصه آن و منتهی به عبودیت است، ولی مورد کم‌توجهی و بی‌توجهی قرار می‌گیرد. به‌ویژه آن‌که مقدمات و زمینه‌های دعا و آن‌چه که به تحقق دعای حقیقی می‌انجامد، کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. علاوه بر این، سؤال‌های بسیاری در مورد دعا وجود دارد که آیا دعا به اجابت رسید یا نرسید و توجه به این‌که اجابت ذومراتب است و درجات مختلف و متعدد دارد و شبهاتی که در این زمینه هست را باید پاسخ داد.

عبودیت غایت خلقت است و بدون دعا امکان‌پذیر نیست.

و بالاخره اگر کسی بخواهد دعا کند، چه آدابی را باید رعایت کند و در نتیجه چه انتظارهایی از دعا داشته باشد. گمان بنده این است که بخشی از معارف الهی که نسبتاً مجهول مانده و یا اینکه تعبیرها و تفسیرهای سطحی از آن شده است، دعاست.

هدف این بود که این مباحث که مقدمات دعاست، مطرح شود و همچنین قدری عمیق‌تر درباره دعا صحبت کنیم که بالاخره چگونه می‌شود که هم اعتقادمان این باشد که خدای متعال فاقد هرگونه ماده و مادیت و مانند آن‌هاست و در عین حال اجابت می‌کند. آیا تحت تأثیر قرار می‌گیرد یا نه؟

و خلاصه مانند مباحث دیگری که داشتیم، هدف این است که تفسیری جدید و دقیق‌تر از یکی از معارف الهی که دعا و مخّ عبادت است، ارایه شود.


 لینک مستقیم گفتار فوق:
 
منبع کوثرنامه: سایت طهور : http://tahour.ir/ 

 

 

بازدید 703 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا