تاثیر متقابل اخلاق و عقیده بر یکدیگر

انسان در وجود خود دارای سه لایه عقیده و اخلاق و عمل است و این سه لایه همواره در حال تاثیر بر هم و تاثر از هم هستند.

به عبارت دیگر عقاید انسان همواره بر خلقیات انسان تاثیر گذار است و خلقیات انسان نیز بر اعمال و رفتار و کنش ها و واکنش های وی اثر می گذارند.

عکس این مساله هم صادق است به این معنا که اعمالی که از انسان سر می زند علاوه بر این که بر محیط پیرامون وی و افراد دیگر، اثر گذار است آثار اصلی آن در درون انسان و شاکله شخصیتی وی پدیدار می شود و بر صفحه دل وی نقش می بندد به طوری که کم کم جزو خلقیات وی می گردد.

از همین روست که فرموده اند اگر انسان حلیم و بردباری نیستی سعی کن در عمل خود را شبیه آنان نشان دهی تا کم کم در زمره آنان قرار گیری.

این نشان می دهد که اعمال، در صورت تکرار می توانند خلقیات انسان را تغییر دهند. اما در لایه بعدی همین عمل و خلقیات بر عقیده و باورهای انسان نیز تاثر خود را می گذارند و باعث تعمیق بیشتر باورها و اعتقادات می کردند.

کسی که دچار کبر و غرور و خودپسندی است یا کسی که قدرنشناس و ناسپاس است طبیعتا نمی تواند در مقابل خداوند و اوامر الهی نیز کرنش کند و در مقابل نعمت های الهی شکرگزار باشد.

از طرفی تقید به فضائل اخلاقی و سعی در اجتناب از رذائل باعث می شود که انسان کنترل نفس خود را به دست بگیرد و همین کنترل نفس که نوعی ریاضت هم محسوب می شود باعث تعمیق باورها و عقاید وی شده و صفحه دل انسان برای درک و فهم معارف آماده تر می شود.

از همین روست که خداوند در قرآن می فرماید: الیه یصعد الکلم الطیب و العمل الصالح یرفعه «سخنان پاک به سوی خداوند صعود می کنند و عمل صالح آن را بالا می برد (در صعود اعتقاد کمک می کند)»

می بینیم که قرآن هم به نقش عمل در تعمیق باورها و اعتقادات تاکید دارد.

در جای دیگر می فرماید:ثم کان عاقبه الذین اساءوا السوءی ان کذبوا بآیات الله... « عاقبت کسانی که عمل سو انجام دادند این است که آیات الهی را تکذیب کنند...»

 

 

 

 

 

 

منبع: حوزه

 

بازدید 545 بار
برچسب‌ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا