در ساحل رضای الهی

نکته در نکته

جابربن عبداللّه انصاری، صحابی رسول خدا (صلی الله علیه وآله) در بستر بیماری افتاده و آخرین لحظات زندگانی خود را می گذراند. امام باقر (علیه السلام)به عیادت او رفت و با مهربانی کنارش نشست و فرمود: ای جابر! حالت چطور است؟ جابر، پیرمردی که عمری را در رکاب پیشوایان معصوم (علیهم السلام) گذرانیده بود، عرض کرد: حال پیرمردی را دارم که پیری را بر جوانی می پسندد و مرگ را نسبت به زندگانی بیشتر دوست دارد و به بیماری نسبت به تندرستی علاقه بیشتری دارد. او می خواست این گونه بر ناملایمات شکر گزارد و بگوید که از هیچ یک از آن ها نابردباری نمی کند. اما امام باقر (علیه السلام)سخنی فراتر از آن فرمود: «اما من آنچه را خدا بخواهد، دوست دارم. اگر جوانی را بخواهد، به آن علاقه مندم و اگر بیماری را بر تندرستی من بپسندد، من هم همان را می خواهم و اگر زندگی را بر مرگ در مورد من ترجیح دهد، همان را برمی گزینم.»

 

شادی حق جویان راستین

گروهی از دوستان امام صادق (علیه السلام) در منزل ایشان بودند. سفره پهن بود و میهمانان مشغول خوردن غذا بودند. در این هنگام، اسماعیل فرزند بزرگ امام، که مردی با فضیلت بود، از دنیا رفت. به امام (علیه السلام)خبر دادند اسماعیل از دنیا رفته است. امام بدون اینکه اظهار ناراحتی کند، همچنان از میهمانان خود پذیرایی می کرد و غذا پیش روی آن ها می گذاشت. پس از صرف غذا، به امام عرض کردند: از کار شما در شگفتیم که چنین پسر بزرگواری را از دست دادید، ولی هیچ گونه نگرانی در شما به وجود نیامد؟ امام صادق (علیه السلام) فرمود: «چرا چنین نباشم که مرگْ حق است و راستگوترین راستگویان، رسول خدا (صلی الله علیه وآله)، فرموده: من می میرم و شما نیز خواهید مرد». امام هنگام به خاک سپردن بدن اسماعیل فرمود: «ما خاندانی هستیم که هر گاه از خدا چیزی بخواهیم، به ما ارزانی می دارد؛ اما هر گاه ما خیری را بخواهیم و او نخواهد، به خواست او خشنود هستیم.»

 

گلبرگی از آفتاب

امام صادق (علیه السلام) فرمود: با معرفت ترین افراد به خدا، راضی ترین آن ها به قضای الهی است.

همو فرمود: خشنودی به امر ناخوشایندی که پیش آمده، از بالاترین درجات یقین است.

امام باقر (علیه السلام) فرمود: سزاوارترین خلق خدا که به آنچه خدا خواسته تسلیم شود، کسی است که خدای بزرگ را شناخته است. پس هر کس به قضای الهی خشنود است، قضای الهی بر سر او خواهد آمد و خدا نیز اجر بزرگی به او خواهد داد، و هر کس از قضای الهی خشنود نیست، قضای الهی از سر او رفع خواهد شد، ولی خدا اجرش را ساقط می کند.

حضرت علی (علیه السلام) فرمود: نزدیک ترین چیز به راستی ایمان، خشنودی و تسلیم به خواست خداست.

امام صادق (علیه السلام) فرمود: به درستی که داناترین مردم به خدا، خشنودترین شان به خواست اوست.

حضرت علی (علیه السلام) فرمود: چگونه کسی که در یقین به خدا صادق نیست، می تواند به خواست او خشنود باشد.

 

در ساحل رضا

 

پروردگارا! از زلال وحی تو جرعه ها نوشیده ایم و در سایه سار بوستان برترین آفریدگانت درس ها آموخته ایم. شنیده ایم که چه سان این بزرگ آموزگاران بشر، دل از غیر تو برگرفته اند و جان و دل خویش به تو سپرده اند. شنیده ایم که چگونه در فراز و نشیب زندگانی دنیا، جز تو و خرسندی تو برنگزیده اند.

اینک از تو می خواهیم که به ما جام رضا عنایت کنی تا زلال عشق تو را از آن بنوشیم. خشنودی ات را ارزانی مان دار تا امواج خروشان ناگواری ها را درنوردیم و در قلمرو امن ایمان و اطمینان، بیاساییم.

 

 

 

 

 

منبع: مجله شمیم یاس

 

بازدید 672 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا