پرهیز از یادآوری غم ها و غصه ها

اکثر افرادی که شاد نیستند، مهارتی در شمارش موهبت های زندگی ندارند، امّا می توانند با سرعت مشکلات و نگرانی ها را بشمارند. فهرست کردن مشکلات، رنج ها و غم ها هنر نیست. کیست که در زندگانی مشکل و رنجی نداشته باشد البته بی خیالی و بی فکری هم ناپسند است و تدبیر، آینده نگری و دور اندیشی، مطلوب می باشد.

 

امّا این کجا و تهیه لیستی از غصه ها، ناکامی ها و کاستی ها و ارائه آن به این و آن و غمنامه سرودن و رنجنامه نوشتن و خواندن آنها کجا؟! بعضی پیوسته کمبودها و ضعف های خود را مطرح می کنند و برخی دایما چیزی به نام «افسردگی، بی حوصلگی و ناامیدی» را به خود تلقین می کنند.

 

اینکه کسی خود را دارای مشکلاتی همچون «اضطراب، نگرانی، ضعف اعصاب، نداشتن روحیه» و.. . معرفی یا وانمود کند، هیچ مایه افتخار نیست. ناامیدی و اضطراب، یک بیماری روحی است. افسردگی و پوچگرایی، یک آفت و عیب است.

اینکه دیگر پُز دادن ندارد کسی با قیافه گرفتن و با ادای متجدد بودن، بگوید: بنده ناراحتی اعصاب دارم، روحم افسرده است، اصلًا زندگی برایم بی معنا شده است، حوصله با مردم جوشیدن را ندارم، به پوچی رسیده ام، نمی توانم تصمیم بگیرم و.. .

 

پس اراده، همّت، قدرت انتخاب و نیروی جنگیدن با مشکلات و روحیه امیدواری در اوج سختی ها و بن بست هاست کجا رفته است؟ چرا هدفداری، نشاط و امیدواری به خود تلقین نمی کنید؟ چرا غمنامه می خوانید.[1]

 

مردی خدمت امام صادق علیه السلام آمد و عرض کرد: پدر و مادرم به قربانت! مرا موعظه کن. امام صادق علیه السلام فرمود: اگر خدای تبارک و تعالی عهده دار روزی است، پس برای چه غم روزی را می خوری؟ و اگر روزی قسمت شده است، چرا باید حرص ورزید؟ و اگر حساب حقّ است، جمع کردن مال چه فایده ای دارد؟ و اگر عوض آنچه در راه خدا داده می شود حق است، بخل ورزیدن برای چیست؟ و اگر کیفری از آتش هست، گناه چه معنا دارد؟ و اگر مرگ حقّ است، شادی یعنی چه؟ و اگر نمایان بودن کارها بر خداوند متعال حقّ است، حیله و مکر برای چیست؟ و اگر گذشتن از صراط، حقّ است، به خود بالیدن برای چیست؟ و اگر همه چیزها به قضا و قدر الهی است، اندوه برای چیست؟ و اگر دنیا فانی است، دلبستگی به آن برای چیست؟

 

 

پی نوشت

[1] . از همدلى تا همراهى، ج 3 ص 20.

 

 

 

منبع: غم و شادی در سیره معصومین علیهم السلام، صفحه 256.

 

بازدید 874 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا