سید رضی و تجلیل از مادر

سید رضی رحمه الله مؤلف نهج البلاغه و یکی از مفاخر آسمان پر ستاره دنیای تشیع، همیشه پاسدار مقام ارجمند مادر گرامی اش بود و از زحمات طاقت فرسای او تجلیل به عمل می آورد. او در ضمن شعری مادرش را چنین می ستاید:

لَوْ کانَ مِثْلُک کلَّ امٍّ بَرَةً

غَنی الْبَنُونُ بِهْا عَنِ الآباءِ                                                                          

مادرم! اگر همه مادران مانند تو نیکو کار و پاک سرشت بودند، هیچ فرزندی نیاز به سرپرستی پدر نداشت.

 

این مادر علویه که با شش واسطه به امیرمؤمنان علی علیه السلام نسب می رساند، زنی با کمال و دانش، دوست بود و شیخ مفید کتاب «احکام النساء» را به درخواست او نوشت و با اسلوب زیبایی به بانوان مسلمان عرضه نمود.

 

این بانوی فرهنگ پرور، در دامن پر مهر خویش، دو دانشمند بی بدیل تربیت کرد که در جامعه اسلامی افتخارات مهمی آفریده و به درجات عالی رسیدند. آنان در اثر تربیت چنین مادری، در فضائل اخلاقی، علم وادب، عزت نفس، شهامت، علوّ همت، علوم قرآنی و مدیریت اجتماعی، سرآمد عصر بوده و موافق و مخالف شیفته مقامات عالی و کمالات معنوی آنان گردید.

خدمات این دو دانشمند بزرگ اسلامی،، مرهون زحمات مادر خوش فکر و فرهنگ دوست شان می باشد.

 

در تاریخ آمده است که:

شیخ مفید، بزرگ دانشمند دنیای اسلام، شبی حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام را در خواب دید: که آن بانوی کرامت دست دو کودک خردسال خود، حضرت حسن و حسین علیهماالسلام را گرفته و در مسجد به نزد او آورد و به او فرمود: ای شیخ! به این ها دانش فقه بیاموز! او با تعجب فراوان از خواب بیدار شده از شدت هیجان عاطفی به گریه افتاد و بعد به فکر فرو رفت. شیخ تا صبح همچنان با تحیر در اندیشه این رؤیای صادقانه بود.

فردای آن شب در مسجد نشسته بود که بانوی با عظمتی وارد مسجد شد. او در حالی که دست دو کودک خردسالش را در دست گرفته بود به نزد شیخ آمد. این بانوی بزرگوار که فاطمه بنت الحسین علیه السلام مادر سید رضی و سید مرتضی بود، به شیخ مفید اظهار داشت: ای شیخ! این دو کودک را آورده ام تا به آنان علم فقه بیاموزی.

شیخ مفید با مشاهده این صحنه، خواب شب گذشته اش را به یاد آورد و بی اختیار اشک چشمانش سرازیر گردید و به دنبال آن قصه شب گذشته اش را برای آن خانم نقل کرد. و این چنین بود که شیخ مفید، تعلیم و تربیت آین دو کودک را به عهده گرفت و در تربیت آنان نهایت تلاش خود را به عمل آورد. این دو کودک بر اثر تلاش بی وقفه مادر و تعلیم شیخ مفید در اندک زمانی به مقامات بزرگی از علم و کمال رسیدند و خداوند متعال سرچشمه های حکمت و دانش را بر سینه هایشان جاری نمود. [1] شیخ مفید در مقدمه کتاب «احکام النساء» در مورد این مادر شایسته و علم دوست می نویسد: سیده جلیله و فاضله ای- خداوند عزتش را پایدار کند- به من اطلاع داد که علاقه مند به تألیف کتابی است که همه احکام واجبه به خصوص احکامی را که مخصوص زنان مسلمان است در برداشته باشد و من در خواست او را- که خداوند توفیقش دهد- پذیرفتم و این کتاب را نوشتم.[2]

 

پی نوشت ها

[1] شرح نهج البلاغه ابن ابى الحديد، ج 1، ص 41.

[2] پيرامون نهج البلاغه، ص 20.

 

 

 

 

منبع: کتاب «پدر، مادر شما را دوست دارم»، صفحه 215.

 

بازدید 573 بار
محتوای بیشتر در این بخش: « بیماری عیب جویی عزّت نفس »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا