راه های درمان حرص

1- توجه به پیامدهای حرص

توجه به پیامدهای حرص می تواند در درمان این عارضه مؤثر باشد.

 

2- از بین بردن ریشه های حرص

می دانیم که همیشه برای درمان اساسی یک بیماری باید به سراغ عوامل و ریشه های آن برویم چرا که بدون ریشه کن شدن آن عوامل نتایج همچنان باقی است.

 

3- نماز

در سوره معارج پس از بیان بیماری حرص می فرماید:

إِنَّ الْإِنسَانَ خُلِقَ هَلُوعاً* إِذَا مَسَّهُ الشَّرُّ جَزُوعاً* وَإِذَا مَسَّهُ الْخَیرُ مَنُوعاً* إِلَّا الْمُصَلِّین[1]

به یقین انسان حریص و کم طاقت آفریده شده است* هنگامی که بدی به او رسد بیتابی می کند* و هنگامی که خوبی به او رسد مانع دیگران می شود (و بخل می ورزد)* مگر نمازگزاران.

نمازگزاری که هشت ویژگی دارد، دچار بیماری حرص و بخل نمی شود و چنین نمازی مانع فزون طلبی شده و در انسان حالت اعتدال ایجاد می کند؛ زیرا تمام اعمال انسان تابع نماز است. [2]

 

 

4- همنشینی با فقرا

رفت و آمد با فقرا، دوری از مجالست با اغنیا و مرفهین، انسان را به روحیه قناعت و پرهیز از حرص وا می دارد، اگر انسان دائماً با ثروتمندان نشست و برخاست داشته باشد و به زندگی افراد فقیر توجه نداشته باشد، همواره در یک مسابقه بی پایان و بی نتیجه می افتد و سعی می کند در این وادی عقب نماند.

 

5- جهت دهی به حرص

حرص در مسائل ارزشی همچون حرص در علم و عمل صالح و... که این نوع حرص، از روحیه حرص در مسائل مادی می کاهد.

 

6- توجه به زندگی زیردستان

جناب اباذر می گوید: رسول خدا (صلی الله علیه وآله) به من سفارش کرد در امر دنیا همیشه به زیردستان بنگرم نه به بالادستان. [3]

 

 

پی نوشت ها

[1] . معارج/ 22- 19.

[2] . الَّذِينَ هُمْ عَلى‏ صَلاتِهِمْ دائِمُونَ* وَ الَّذِينَ فِي أَمْوالِهِمْ حَقٌّ مَعْلُومٌ* لِلسَّائِلِ وَ الْمَحْرُومِ* وَ الَّذِينَ يُصَدِّقُونَ بِيَوْمِ الدِّينِ* وَ الَّذِينَ هُمْ مِنْ عَذابِ رَبِّهِمْ مُشْفِقُونَ* وَ الَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حافِظُونَ* وَ الَّذِينَ هُمْ لِأَماناتِهِمْ وَ عَهْدِهِمْ راعُونَ* وَ الَّذِينَ هُمْ بِشَهاداتِهِمْ قائِمُونَ* وَ الَّذِينَ هُمْ عَلى‏ صَلاتِهِمْ يُحافِظُونَ( معارج/ 23 تا 32) أُولئِكَ فِي جَنَّاتٍ مُكْرَمُونَ.

[3] . محجه البيضاء، ج 6، ص 58. اوصانى خليلى ان انظر الى من هو دونى لا الى من هو فوقى.

 

 

منبع: بیماری های اخلاقی و درمان های قرآنی، محمود اکبری، صفحه 97.

 

بازدید 607 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا