افزایش خرافه‌پرستی در میان مردم

رمالی و فال‌گیری در جامعه به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی محسوب می‌شود، زیرا این پدیده هم برای خانواده و هم برای جامعه مشکلات فراوانی را ایجاد می‌نماید.

 

امروزه خرافات و باورهای غلط در برخی افراد به قدری شدت پیدا کرده که آنان را به سمت خانه‌های فالگیران و رمالان سرازیر کرده است. با وجود اینکه بارها و بارها درباره بی‌ارزش بودن خرافه پرستی و آسیب‌های جدی آن سخن به میان آمده است، اما خیلی از افراد به دانستن آینده‌ی خود تمایل نشان داده و به دور از هرگونه عقلانیتی به این قبیل امور گرایش پیدا می‌کنند.

برخی افراد با علاقه بیش از حد به خرافات و بستن چشم‌هایشان به روی حقایق، اسباب کسب درآمدهای هنگفت را برای عده‌ای سودجوی فریب‌کار با عنوان پیشگو، کف بین، آیینه بین، رمال، فالگیر و غیره فراهم می کنند. غافل از این که نه تنها بازیچه‌ی دست دیگری شده‌اند که خواسته و ناخواسته، اطلاعات شخصی و اسرار زندگی خود را در اختیار چنین افرادی قرار داده‌اند که بی‌شک نتیجه‌ای ناخوشایند به دنبال خواهد داشت.(1)

این افراد فرصت‌طلب با استفاده از ترفندهای خاص، اقدام به خالی کردن جیب‌های مردم با رضایت خودشان می کنند زیرا مشتریان آنها با تصور اینکه اطلاعاتی دست نیافتنی از آینده نصیبشان می شود حاضر می‌شوند، هر مبلغی را برای دستیابی به این هدف را با کمال میل پرداخت کنند.
 

دروغ را باور کنید!

شاید در شرایط عادی فردی نباشد که رمالی و فالگیری را قبول داشته باشد و حتی افرادی که به دنبال چنین اموری می‌روند را نهی می‌کنیم اما وقتی در زندگی خودمان در تنگنا قرار می‌گیریم و افکار مختلفی ما را تحت فشار قرار می‌دهند، به فالگیری و رمالی رو می‌آوریم. البته در اکثر موارد فرد مراجعه کننده از عدم واقعی بودن اطلاعات دریافتی خبر دارد اما به خود می‌قبولاند که این سخنان و پیش بینی‌ها درست است!

حائز اهمیت آن که با وجودی که بارها و بارها درباره بی‌ارزش و بی‌پایه و اساس بودن فالگیری و خرافه‌پرستی تاکید شده، اما خیلی از افراد به دانستن آینده خود میل و کششی عجیب دارند و در در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند و دروغ‌های تلخ و شیرین را باور می‌کنند.

پشت این باورهای به ظاهر راه‌گشا! جرایم گوناگونی به وجود می‌آید و تأسف‌بارتر از همه این است که بسیاری از افراد تحصیل‌کرده و روشنفکر اسیر تفکرات واهی و پوچ این رمالان و شیادانی می شوند.

 

خرافه‌پرستی در سراسر جهان

پدیده خرافه مخصوص ایران نبوده و در بسیاری از دیگر کشورها نیز این روند قابل مشاهده است. طبقات مختلف اجتماعی نیز در این مورد به یکدیگر شباهت دارند و در مواقع نیازمندی، دست به دامان این نیروی مبهم می‌شوند‌، غافل از اینکه رجوع به فال و فالگیر نتیجه اعتقادات خرافی است. یکی از عواملی که انسان‌ها را از واقعیت زندگی دور می کند، فرار موقتی از وضعیت حال است. زمانی که افراد توانایی برآورده کردن نیازها و خواسته‌هایشان را به لحاظ فکری، اقتصادی و اجتماعی ندارند، به خرافات روی می آورند و به فالگیرها مراجعه می‌کنند. این موضوع در بین جوامع جهان سوم به وضوح مشهود است. آمارهای موجود نشان می‌دهد ایرانیان سالانه بیش از 387 میلیارد تومان برای جویا شدن نظر فالگیر، هزینه می‌کنند.(2)


افزایش تبلیغات برای انواع فال

همان‌طور که این روزها مشاهده می‌کنیم، تبلیغات گسترده‌ای در شبکه‌های مجازی برای گرفتن انواع فال در جریان است و حتی کلاس‌های آموزشی که افراد مختلف در آن دوره می بینند تا بتوانند فال من و شما را بگیرند! براستی چه کسی به این اوضاع دامن می‌زند و بازار این قبیل امور را داغ می‌کند؟

انواع فال، دعا نویسی، کف بینی، سحر و جادو، طلسم، آیینه‌بینی و... به عنوان نمونه‌های خرافه‌گری از جمله مواردی هستند که در تمام مناطق سطح شهر صحنه به چشم می‌خورد که این موضوعات در مکان های بالای شهر بیشتر به صورت فالگیری و در مناطق جنوب شهر به صورت دعا نویسی است.

پشت این باورهای به ظاهر راه‌گشا! جرایم گوناگونی به وجود می‌آید و تأسف بارتر از همه این است که بسیاری از افراد تحصیل‌کرده و روشنفکر اسیر تفکرات واهی و پوچ رمالان و شیادانی می شوند که حاضرند با پرداخت هزینه های گزاف، نه تنها جیب گشاد این افراد را پرپول تر کنند، بلکه مشوق اصلی برای ادامه جرم این مجرمان می شوند.

در واقع مراجعه کنندگان، زندگی خود را به دستان این افراد بی‌خرد می‌سپارند تا شاید آنچه که انتظارش را دارند اتفاق بیفتد، غافل از این که با این روند ملزم به اجرای بی‌چون و چرای اوامر رمال مورد نظر بوده و با این روش خود و اطرافیان خود را به خطر می‌اندازند. زیرا بسیاری از دستورهایی که این افراد تجویز می‌کنند حاوی مواد و دعاهایی خاص است که آسیب‌های فراوان جسمی و روحی را به دنبال خواهد داشت. از نوشتن انواع دعاها گرفته تا ترکیب گوشت خشکیده و استخوان کوبیده‌ی برخی حیوانات که زمینه‌ساز بیماری‌های خاص و نادری خواهد بود.
 

کلام آخر

باتوجه به آنچه که گفته شد درمی‌یابیم که امروزه نه خرافه و نه انواع فال و ...، نه تنها راه حل مشکلات بشری نخواهد بود که مشکلات بزرگ‌تری را نیز ایجاد می‌کند که ضربات سهمگینی به مال و جان و اعتقادات افراد وارد می‌آورد، پس بهتر است با نگاهی همه جانبه و منطقی‌تر و از راه و روشی درست و مطلوب به رفع مشکلات رو آورده و از این قبیل روش‌های منسوخ شده و پُرضرر دوری کنیم.

 

 

 

پی‌نوشت:

1- پشت پرده ترفندهای فالگیران، خبرگزاری میزان، خرداد 1396
2- فالگیری از آسیب تا باور! ، خبرگزاری ایسنا، بهمن 1393

 

بازدید 778 بار
برچسب‌ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا