تا حفاظت از واردات نفس نشود نفس ما در حیوانیت باقی می ماند

 

تا حفاظت از واردات نفس نشود نفس ما در حیوانیت باقی می ماند

مهمترین وظیفه ما در گذر از این دنیا حفاظت از درب های جان خویش است تا وقتی که هر کس و هر چیزی آزادنه به نفس ما راه پیدا می کند ما مطلوب و برگزیده خدا نیستیم و رستگاری عاید ما نمی شود .
استاد ما می فرمود: تا دهان بسته نشود ، دل باز نمی شود . و حقیر می گویم تا حفاظت از واردات نفس نشود نفس ما در حیوانیت باقی می ماند و طویله چهارپایان بیش نخواهد . این نفس را تحویل ما داد تا ما آن را تبدیل به گلستان و بوستان کنیم . این نقس را تحویل داد تا هنر و معماری آدمیت را در آن به نمایش بگذاریم . این نفس را تحویل ما داد تا جنات عدن را در آن برپا کنیم و این بهشت زیبا را بیرون نفس پیاده کنیم . اما هر کس و ناکسی را به درون آن راه داه ایم و دود و آتش را در آن به راه انداختیم و درون را سوزانده ایم و آتش را به بیرون از آن کشانده ایم .
همه فتنه های جامعه انسانی ، همه آتش های آن ، همه کدورت ها و عداوت ها و عدم آرامش ها از نفس ما آمده است . نفس که شیطانی شد، انسان هم در اغواست و هم اغواگر ، هم  آتش فتنه است هم فتنه گر . چرا زیبایی های زندگی جامعه بشری در حال فروکش کردن و جنگ اعصابش در حال فزونی است ؟ زیرا انسان از مدار آدمیت در حال خارج شدن است ، و تا زمانی که به این مدار برنگردد آلودگی اش و آلوده کنندگی اش افزون خواهد شد . و اینجاست که بشر منجی می خواهد و باید کسی بیاید و او را از این بدبختی خارج کند.

از یادداشت های روزانه، دهه کرامت، سپتامبر ۲۰۱۴

منبع کوثرنامه: مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن:

http://www.iec-md.org/alim/bahraini_yaaddaashthaa_mf_157.html 

بازدید 430 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا