پيوند حماسه و عرفان در اشعار قيصر امين پور

 

لینک دانلود و قرائت مقاله:

 http://fa.journals.sid.ir/ViewPaper.aspx?id=211970 

مشخصات مقاله:

 
عنوان نشریه:   ادبيات پايداري (ادب و زبان نشريه دانشكده ادبيات و علوم انساني كرمان) :   بهار و تابستان 1392 , دوره  4 , شماره  8; از صفحه 221 تا صفحه 236 .
 
عنوان مقاله:  پيوند حماسه و عرفان در اشعار قيصر امين پور
 
 
نویسندگان:  نظر چوب مسجدي مريم*
 
 * آموزش و پرورش
 
چکیده: 

نوعي ساختار شکني که در شعردفاع مقدس به عنوان بخشي از ادبيات پايداري اين مرز و بوم ظهور کرده است، پيوند حماسه و عرفان است. شعر حماسي، برجسته ترين شيوه هاي غير ستيزي و دفع غيرخودي را با آفرينش هنري و گزينش کلمات و ترکيبات سازگار با آن به نمايش مي گذارد و رسالت شعر عرفاني نيز تلطيف روح و کاستن از غلظت ها، بسط ضمير آدمي براي پذيرش ديگران تا مرزهاي گذشت از خود و کندو کاو درون براي زدودن بيگانگي هاست.
دو عنصر حماسه و عرفان در اشعار شاعران دفاع مقدس به دفعات تجلي يافته است که اين تجلي، ملهم از فرهنگ، ادبيات و فضاي حاکم بر شرايط جنگ بوده است. در ميان اين شاعران، قيصر امين پور، به گونه اي خاص بين حماسه و عرفان پيوند زده که محصول زندگي و تجربه هاي خاص شاعر در فضاي دوران دفاع مقدس است.
امين پور، علاوه بر به کارگيري تصاوير مربوط به نبرد و جنگ، روکشي نازک از معاني لطيف عرفاني را نيز بر آن افزوده است که با اين تلفيق زيرکانه مضامين عرفاني با مضامين حماسي، به شعرهاي خويش، لطف و جذابيتي درخور توجه بخشيده است.
در اين مقاله، نگارنده برآن است تا پيوند حماسه و عرفان را در اشعار قيصر امين پور بازشناسانده و بررسي و تحليل نمايد.

 
كليد واژه: قيصر امين پور، حماسه، عرفان، مولوي، انسان، فردوسي
 
 

  نسخه قابل چاپ

بازدید 1293 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا