توصیه های امام صادق (علیه السلام) درباره دوران غیبت

 

توصیه های امام صادق درباره دوران غیبت 

امام صادق(علیه السلام) پیرامون غیبت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) نیز روایاتی داشته اند و این غیبت را مشابه غیبت حضرت یوسف(علیه السلام) دانستند و می فرمایند: «همانطور که حضرت یوسف را می دیدند و نمی شناختند، مردم آخرالزمان در عصر غیبت نیز ممکن است که امام (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را ببینند و نشناسند» همچنین ایشان به موضوع علل غیبت امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) نیز پرداخته اند و فرمودند: «غیبت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) سری از اسرار الهی است» و در جای دیگر فرمودند: «امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) برای حفظ جانش غایب می شود».

امام صادق(علیه السلام) سال ها پیش از تولد امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به نوعی وظایف منتظران و یاران ایشان را بیان می کنند و می فرمایند: «لَوْ أَدْرَکْتُهُ لَخَدَمْتُهُ أَیامَ حَیاتِی؛ اگر زمان او را درك كنم، تمام عمر خدمت او را می‌كردم» یعنی ایشان نیز آرزوی ظهور و خدمت به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) داشتند.

البته امام صادق(علیه السلام) به صورت جزیی تر نیز ویژگی های یاران امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را بیان کرده اند و فرمودند: «فردی که بنا دارد، جزء یاران امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) باشد باید محاسن اخلاق داشته باشد و اهل پرهیزکاری و ورع باشد».

 

ضرورت طرح غیبت در دوران امام صادق

دوران امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) دوران حساسی است و شیعیان وظایف خطیرتری نسبت به گذشته دارند لذا تمام معصومین (علیهم السلام) اعم از پیامبر(صلی الله علیه و آله)، حضرت زهرا(سلام الله علیها) و تمامی امامان(علیهم السلام) پیرامون این موضوع روایاتی را بیان فرموده اند زیرا امکان داشت که اگر به این شکل و اهمیت بیان نمی شد، در دوران غیبت مردم اصل وجود امام(علیه السلام) را زیر سوال ببرند.

دشمن نیز به دنبال این هدف است که بگوید امامی وجود ندارد و شما به امامی موهوم اعتقاد دارید در حالی که ما تلاش داریم این نکته را نهادینه کنیم که ما منتظر امامی مولود و موعود هستیم که ان شاء الله ظهور خواهد کرد.

 

آموزه های امام صادق(علیه السلام) برای جلوگیری از انحراف مردم در دوران امامان بعدی و جریان های انحرافی

امام صادق(علیه السلام) برای نجات مردم از انحرافات آنها را به خواندن دعای غریق  توصیه می کنند و می فرمایند: این دعا را زیاد بخوانید و به همین شکل بخوانید که من می گویم: «یَا اللَّهُ یَا رَحْمَانُ یَا رَحِیمُ یَا مقلب‌القلوب ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَى دِینِکَ؛ ای خداوند! ای رحمان! ای مهربان! ای دگرگون‌کننده دل‏ها! دل مرا بر دینت پایدار کن».

امام صادق(علیه السلام) بر شناخت امام در دوران مختلف تاکید داشتند لذا به خواندن دعای معروف زمان غیبت تاکید داشتند: «اَللّهُمَّ عَرِّفْنى نَفْسَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى نَفْسَكَ لَمْ اَعْرِف نَبِيَّكَ اَللّهُمَّ عَرِّفْنى رَسُولَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى رَسُولَكَ لَمْ اَعْرِفْ حُجَّتَكَ اَللّهُمَّ عَرِّفْنى حُجَّتَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى حُجَّتَكَ ضَلَلْتُ عَنْ دينى؛ خدايا خود را به من بشناسان، زيرا اگر خود را به من نشناسانى فرستاده ات را نشناخته ام، خدايا فرستاده ات را به من بشناسان، زيرا اگر فرستاده ات را به من نشناسانى حجّتت را نشناخته ام، خدايا حجّتت را به من بشناسان، زيرا اگر حجّتت را به من نشناسانى، از دين خود گمراه مى شوم.»

 

این سفارش ها اهمیت موضوع را مشخص می کند که ممکن است هر لحظه مردم به بیراهه روند لذا باید به دستورات و سفارش امام(علیه السلام) توجه کنیم تا ان شاء الله رضایت ایشان را به دست آوریم و ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به عنوان آرزوی ائمه (علیهم السلام) و منتظران واقعی محقق شود.

 

 

 

 

 

منبع: شبستان

 

بازدید 363 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا