شهید بهشتی به روایت همسرش

همیشه این گونه بوده است که مردم دوست دارند بدانند شخصیت های برجسته علمی ، سیاسی، فرهنگی و ... که برای خود چهره ای هستند و عنوانی دارند چگونه در خانه خود زندگی می کنند و چگونه شخصیتی دارند. تنها کسی که می تواند گواه مناسبی بر اعمال این اشخاص باشد، همسران آنها هستند. 
  
"مرحومه عزت الشریعه مدرس مطلق" همسر بزرگوار شهید والا مقام "آیت الله دکتر سید محمد حسینی بهشتی" در خاطرات خود از زندگی با این اسطوره مقاومت و مظلومیت مطالب زیبا و به یاد ماندنی عنوان نموده اند که برای تمامی زنان و مردان مسلمان شنیدنی است: 
  
*
بسیار مهربان و خوش اخلاق بود، طوری که من با وجود آنکه همسرش بودم، همواره احساس می کردم در کنار پدرم هستم. در بیست و نه سال زندگی مشترک حتی یک بار هم پیش نیامد که من یا بچه ها از او دلخور یا ناراحت شویم. او دوست همه ما بود. حتی سر بچه ها داد هم نمی زد. همنشینی با او برای همه ما لذت بخش، شادی آفرین، آموزنده و همراه با آرامش بود. هنگامی که همه اعضای خانواده دور هم جمع می شدیم ایشان راجع به خدا، پیامبر و اهل بیت صحبت می کرد. 
  

زمانی که با ایشان ازدواج کردم، 14سال بیشتر نداشتم و ایشان هم 25 ساله بود. پس از ازدواجمان سه ماه در اصفهان بودیم و سپس به قم آمدیم. مدت دوازده سال در قم ساکن بودیم و در این فاصله صاحب سه فرزند شدیم. همزمان با تبعید امام به ترکیه ما را هم بدون حقوق به تهران تبعید کردند. یک سال و نیم زندگی در تهران بسیار سخت و دشوار بود و رنج ها کشیدیم. البته مدتی هم که در قم بودیم خانه ای از خودمان نداشتیم و محل زندگی مان دو اتاق اجاره ای بود. 
  
*
در تمام عمر کار کرد و از هیچ نوع وجوهی استفاده نکرد. رئیس دیوان عالی کشور هم که بود، یک ریال حقوق نگرفت. همیشه می گفت: "وقتی این همه مستضعف در کشور است، روا نیست از دادگستری حقوق بگیرم. باید بدانید زندگی ما باید با همین حقوق بازنشستگی من بگذرد." 
  
ایشان ماهی 5500 تومان حقوق می گرفت و با آن خانواده خود، پسرش، خانواده دامادش و سایر مخارج زندگی را اداره می کرد. 
  

یک شب لامپ منزل سوخته بود و من به همه مغازه های اطراف خانه مان سرزدم، اما لامپ نداشتند. بنابراین به دادگستری تلفن کردم و گفتم: "آقا! از فروشگاه آنجا لامپ بخرید و به منزل بیاورید". ایشان جواب داد: "هرگز خدا نکند چنین کاری کنم. فعلا شما شمع روشن کنید تا ببینم چه باید بکنم." 
  
ایشان تا این اندازه در مورد چیزی که به منزل می آورد احتیاط می کرد. 
  
*
از دروغ، غیبت و سایر صفات زشت و ناپسند به شدت متنفر بود و دوری می کرد. هم برای خانواده و هم برای جامعه الگوی کاملی بود. در فراهم آوردن وسائل آسایش و راحتی من و فرزندان کم نمی گذاشت و همواره به فکر آسایش و راحتی ما بود و می گفت: "هیچ وقت حاضر نیستم به دلیل موقعیت اجتماعی ام و حرف هایی که ممکن است پشت سرم بزنند، از رفاه و آسایش خانواده ام بزنم. اگر کسی از من توقع گذشت و ایثار دارد حاضرم از حق خودم بگذرم، نه از حق همسر و فرزندانم. مراعات خواست خانواده در حد مقدورات خلاف شرع نیست." 
  
*
آقای بهشتی بسیار با سلیقه و خوش ذوق بود. او منزلمان را با کمترین هزینه به سلیقه خودش ساخت و با حداقل هزینه زیباترین نماها را طراحی و اجرا کرد. در رنگ آمیزی خانه هم سلیقه به خرج داد. ایشان با سلیقه و ابتکاری که داشت، به جای استفاده از سنگ به کارگرها گفته بود دیوارها را با سیمان قرمر و سفید، به صورت متناوب و به شکل لوزی درست کنند. این نما با وجودی که از سیمان ساده ساخته شده از دور زیباتر از سنگ بود. با وجود این خیلی ها می گفتند خانه آنها تشریفاتی است! 
  
*
ایشان بسیار مراعات حال مرا می کرد که به زحمت نیفتیم. اوایل انقلاب با توجه به حجم و فشار کارها معمولا مهمانان سرزده ای به منزل ما می آمدند. در این موارد خودشان از بیرون غذا می گرفتند تا برای من مشکل پیش نیاید. با وجود خستگی و کار زیاد وقتی به خانه می آمد، همیشه شاد و سر حال بود. اول با من و بعد با بچه ها سلام و احوال پرستی می کرد. آنگاه از من می پرسید: "امروز چه کردید؟ مشکلی پیش نیامد؟ آیا بچه ها در کارهای خانه کمک تان می کنند؟ بچه ها که هستند تا آنجا که می توانید بدهید کارها را آنها انجام دهند. خودتان را به زحمت نیندازید ". از یک سو مرتبا به بچه ها سفارش می کردند به مادرتان کمک و بسیار مراعات حالش را کنید. کارهای منزل بین همه بچه ها تقسیم شده بود و ایشان در این زمینه بین دختر و پسر تفاوتی قائل نمی شد. یعنی پسرها هم مثل دخترها ظرف می شستند، جارو و گردگیری می کردند اما خرید منزل به عهده ایشان و پسرها بود. 
  
*
پس از انقلاب و با آغاز ترورها، در منزل اتاقی را برای محافظان در نظر گرفته بودیم و تهیه غذای آنها بر عهده ما بود. ایشان همان ابتدا فورا کسی را برای انجام چنین کارهایی استخدام کرد تا به زحمت نیفتم. هر زمان که مریض می شدم، همه کارها را خودش انجام می داد، ضمنا از من هم پرستاری می کرد. حتی بعضی مواقع خودش غذا درست می کرد. 
  
آزادمنش و منصف و حرف و عملش یکی بود. با وجودی که همواره به زندگی ساده طلبگی اعتقاد داشت، اما آن را برای خود لازم می دانست و در این زمینه مرا کاملا آزاد گذاشته بود. من مختار بودم مطابق نظر و عقیده او یا آن طور که مایلم رفتار کنم. به خاطر دارم یک بار با ارث پدرم یک تخته فرش خریدم. کوچکترین اعتراضی نکرد و حرفی به من نزد. به هر صورت پس از چند ماه از خرید آن پشیمان شدم و آن را فروختم. هرگز به یاد نمی آورم و حتی به اندازه یک کلمه مرا سرزنش کرده باشد. 
  

هر ماه ده درصد حقوقش را به من می داد و می گفت: خانم این غیر از مخارج خانه و متعلق به شماست. هر طور مایلید و صلاح می دانید خرج کنید. چون می دانست من در بسیاری از امور مقیدم و بعضی از چیزهای را که می خواهم از خرجی خانه نمی خرم. همیشه وقتی وارد خانه می شد، اول سراغ مرا می گرفت و حالم را می پرسید بعد به بچه ها و سایرین احوال پرسی و صحبت می کرد. اصرار زیادی به درس خواندن و پیشرفت من داشت و برای این کار وقت صرف می کرد و مرا در یادگیری درس ها و آمادگی برای شرکت در امتحانات و آمادگی برای شرکت در امتحانات کمک می کرد. حتی به علیرضا گفت که به من رانندگی یاد بدهد و برای امتحان کتبی آن هم خودش کمکم کرد. 
  
*
اختیارات زیادی به من می داد. هر وقت می دید که ناراحت و افسرده هستم، همه تلاشش را می کرد تا مرا از آن حال و هوا بیرون بیاورد. 
  
گاهی می گفت: خانم! بلند شوید و از فرصت هایتان استفاده کنید. از خانه بیرون بروید. گردش کنید. به اقوام و دوستان سر بزنید. در خانه زیاد ننشنید. چون انسان را افسرده می کند. زمانی که برای دخترمان جهیزیه تهیه می کردیم، یک بار وقتی به خانه آمد و دید ناراحت نشسته ام، مبلغی به من داد و گفت: بروید و با آن جهیزیه بخرید. به این ترتیب حال و هوایی را عوض می کرد. 
  
*
در آن زمان مراکز تفریحی بیرون از منزل معمولا جو سالمی نداشت و مناسب خانواده های مذهبی نبود، از این رو ما را با ماشین بیرون شهر، جاهای خلوت و خوش آب و هوا می برد. 
  
معمولا صبح های جمعه به اطراف ولنجک می رفتیم و یکی دو ساعتی پیاده روی می کردیم. ایشان اصرار داشت من هم همراهشان بروم پس از پیاده روی، شیرینی و بستنی می خوردیم و ایشان با بچه ها بازی می کرد تا خستگی یک هفته درس و تلاش از تنشان برود و برای شروع هفته ای دیگر روحیه لازم را داشته باشند. تا جایی هم که امکان داشت وسائل تفریح بچه ها را در منزل فراهم کرده بود تا نیاز به مراکز تفریحی بیرون نداشته باشند. مثلا آپارات نمایش فیلم هشت میلی متری خریده بود که بچه ها در خانه فیلم تماشا کنند و تا آنجا که ممکن است سینما نروند. همچنین برای پسر ها وسائل نجاری تهیه کرده و در زیر زمین منزل، میز پینگ پنگ گذاشته بود. نوارهای متعدد قرآن، ماشین تایپ، دوچرخه و موتور سیکلت و هر آنچه در وسعش می رسید، برای تفریح و شادی بچه ها فراهم می کرد. 
  
*
روزهای جمعه را کاملا به خانواده اختصاص داده بود. عقیده داشت بچه ها نباید به تماشای تلویزیون عادت کنند و به جای آن باید با طبیعت مانوس شوند، به همین دلیل وقتی می دید بچه ها پای تلویزیون نشسته اند، با مهربانی می گفت: حیف نیست در هوای به این خوبی گل و سبزه و باغچه را بگذارید و پای تلویزیون بنشینید؟ و آنها را تشویق می کرد در باغبانی و چیدن علف های هرز باغچه کمکش کنند. 
  
*
در هر سفری حتی اگر سفر کاری بود در صورتی که امکان داشت خانواده را ببرد حتما این کار را می کرد، در چنین سفری به اندازه یک نصف روز برای ما وقت می گذاشت و در کنارمان بود. به خاطر دارم در سفری که قرار بود ایشان به مشهد برند و با علمای برجسته آنجا دیدار و گفت و گو کنند، ما را هم با خود برد. چند روز را هم با ما گذارنده و در این مدت با وجود آنکه در چند جلسه دعوت شد، کنار ما ماند و نرفت. 
  
*  
از همان ابتدا به بچه ها مدیریت مالی و نظم را یاد داد. در خانه صندوق قرض الحسنه و دفترچه های کوچکی برای پرداخت اقساط وام ها تهیه کرده و به بچه ها داده بود. آنها را تشویق و راهنمایی می کرد در این صندوق پول بگذارند و دقیق و حساب شده از این صندوق وام بگیرند. علیرضا مسئول دریافت و پرداخت بود. کتابخانه منزل قانون خاصی داشت. کسی که می خواست از کتابخانه استفاده کند باید کارت عضویت داشته باشند. ضمنا کتابی که امانت داده می شد، در دفتری ثبت می گردید. 
  
*
طوری با بچه ها رفتار می کرد که هم اعتماد به نفس آنها تقویت شود و هم بتوانند مستقل فکر و عمل کنند و راحت، محکم و مودبانه نظرشان را بیان کنند و از ابزار عقایدشان نترسند و شجاع باشند. ضمن گفت و گو و برخورد با بچه ها طوری عمل می کرد که آنها احساس می کردند حرف مهمی می زنند یا کار مهمی انجام می دهند. به یاد دارم زمانی که علیرضا هشت ساله بود، ایشان برای تشویق او به مطالعه، کتابی پر از فکاهیات به او داد و گفت: پس از آنکه کتاب را خواندی نظرت را بگو. علیرضا پس از خواندن کتاب با شهامت گفت: کتاب را خواندم، چیزهایی بی تربیتی زیاد زیادی در آن نوشته شده است. 
  

او همواره به بچه ها سفارش می کرد قبل از انجام هر کار و گرفتن تصمیمی با اهل فن، افراد مطلع و آگاه در آن زمینه مشورت کنند. مثلا زمانی که محمدرضا قصد داشت به دانشگاه برود، با او صحبت کرد و پیشنهاد داد با چند تن از دوستان پزشک مشورت کند. در نهایت بچه ها را در انتخاب راهشان آزاد می گذاشت. 
  
*
وقتی در منزل بود، اکثر بحث ها فرهنگی و مفید بود و همواره بحث کتاب و مطالعه مطرح بود. ایشان به هیچ عنوان اهل دروغ، غیبت و شوخی های بیهوده در جمع نبود. حتی اگر غیبت راجع به یکی از دشمنان بود حتی به انداز یک کلمه حاضر به شنیدن آن نبود و اخم می کرد و می گفت: "حرف دیگری نیست بزنیم؟ اگر حرفی ندارید بروی دنبال کاری یا مطالعه کنید. من حاضر نیستم در حضورم حرف کسی زده شود. به جای غیبت از خدا بخواهید او را به راه راست هدایت کند. " با وجود اینکه خیلی ها به او دشمنانم می دادند. تهمت می زدند و علیه او حرف های بسیاری زده می شد، اما هرگز قلب و جدانش قبول نمی کرد حتی به انداز یک کلمه پشت سر آنها سخنی بگوید. 
  
*
ما مانند دو شریک بودیم. ایشان برادری نداشت. همیشه به من می گفت: تو پشتیبان و حامی من هستی. هر کاری را که می خواستم بکنم، اگر تو نبودی که کمکم کنی، نمی توانستم برنامه هایم را به ثمر برسانم. همه جا با هم بودیم، چه در مسافرت های داخل و چه در مسافرت های خارجی، همیشه کنارش بودم و هیچ گاه مانع فعالیت هایش نمی شدم. در آلمان مواقعی می شد که تا ساعت سه نیمه شب برنامه و سمینار داشت و درگیر فعالیت هایشان بود. در این باره هیچ وقت به او اعتراضی نکردم. از اینکه همواره در فعالیت و خدمت به مردم بود، احساس خوشحالی و رضایت می کردم. هر گاه می گفت: "از حق شما گرفته می شود" 
  
جواب می دادم خدا را شکر می کنم که در این راه ها می روید و وقت تان صرف چنین کارهایی می شود. راضی نیستم کنار ما بنشیند و ما را سرگرم کنید. ایشان هر جا می رفت می گفت: " تو هم باید باشی. تو فقط همسر من نیستی، بلکه دلگرمی منی ". اغلب پول هایی را که برای کمک به مبارزان کشور و تشکل های دانشجویی می داد، از درآمد خود پرداخت می کرد. با وجود آنکه حق تصرف در وجوهات و خمس را داشت، به هیچ وجه برای امور مذکور و همین طور مصارف شخصی و خانوادگی از آن استفاده نمی کرد. 
  
*
علاقه خاصی به امام داشت و از سن 23 سالگی در حوزه علمیه قم در کلاس های درس حضرت امام شرکت می کرد. از زمانی که در روز عاشورا شبانه امام را دستگیر و سپس تبعید کردند، دائما به امام فکر می کرد. حتی یک ساعت هم از فکر راجع به ایشان فارغ نبود. همیشه وقتی از منزل بیرون می رفت، به من می گفت: شاید شب برنگردم. وقتی می پرسیدم:چرا؟ جواب می داد: "اگر امام را بگیرند و بدانم دیگر اینجا نیستند و نمی توانند کار کنند، نمی توانم تحمل کنم" در این مدت از ترکیه و نجف از طرف امام مرتبا مخفیانه نامه هایی به دست ایشان می رسید. وقتی حضرت امام در عراق بودند، دو بار برای دیدار با ایشان به نجف رفت. 
  
زمانی که در اروپا بودیم، همواره به جوانان تاکید می کرد: "ببینید امام چه می گویند. همان کار را بکنید، ما باید راهی را برویم که امام می روند. باید همیشه پشتیبان ایشان باشیم و لحظه ای از ایشان غفلت نکنیم." 
  
*
وقتی آقای محققی، امام جماعت مسجد مرکز اسلامی هامبورگ مسجد را رها کرد و به ایران بازگشت، آن مسجد به ایشان تحویل داده شد. بنیانگذار این مسجد مرحوم آیت الله بروجردی بودند. ابتدا نام آن مسجد ایرانیان بود و آقای بهشتی نامش را به مرکز اسلامی هامبورگ تغییر داد. پس از آن همه ملیت ها به آنجا می آمدند. زمانی که ایشان به آلمان رفت روزهایی بود که منصور ترور شده بود و ساواک به این دلیل که می گفت، آقای بهشتی عامل اصلی ترور منصور است و ما را تحت فشار قرار می داد. اکثر جلساتی که در منزل ما تشکیل می شدند سیاسی و مبارزاتی بودند و اعضای آن همگی علیه رژیم فعالیت می کردند، از این رو وقتی آقای بهشتی به هامبورگ رفت تا کارها را سر و سامان دهد و ما به ایشان بپوندیم، ساواک مانع خروج ما از ایران شد. البته با تلاش های فراوان آیت الله خوانساری توانستیم خود را به هامبورگ برسانیم. در نخستین نماز جماعتی که به امامت آقای بهشتی در مسجد مرکز اسلامی هامبورگ برگزار شد، سه هزار نفر حضور داشتند و این بسیار تعجب آور بود. 
  
*
قبل از انقلاب فعالیت ها و جلسات ایشان معمولا مخفی و پنهان بود، به این ترتیب که جوانان مشتاق و متفکر شب های چهارشنبه به بهانه تفسیر قرآن به منزل ما می آمدند و ضمن این جلسات برای امام نامه می نوشتند و یا نوارهایی را ضبط می کردند و برای ایشان می فرستادند. معمولا جوانان پرشور، انقلابی، فهیم و رهروی راه حضرت امام با آقای بهشتی مشورت و بحث می کردند که چه فعالیت هایی را انجام دهند تا انقلاب بهتر پیش رود و زودتر به ثمر برسد. این جلسات گاهی تا دو نیمه شب ادامه داشت. افرادی که در خط امام بودند تا پایان هم در مسیر خود ثابت قدم و استوار ماندند. 
  
*
بعد از انقلاب هم دائما در خانه ما جلسات متعددی برگزار می شود و آقای طالقانی، آقای مطهری، آقای باهنر و آقای خامنه ای با ایشان چند ساعت جلسه داشتند، ایشان همواره مرا در جریان همه مسائل و برنامه هایشان قرار می داد. آقای بهشتی از قبل از انقلاب روهرو راه امام بود و از 18 سالگی و از زمان آیت الله کاشانی در همه تظاهرات علیه رژیم شرکت می کرد. او چهره شاخص و برجسته ای بود و این گونه نبود که یکباره شاخص و مطرح شود. در واقع او همیشه در صحنه مبارزات حضور داشت. همه این موضوع را می دانستند. 
  
*
وقتی مخالفان و دشمنان شروع به تهمت زدن و مخالفت های نابجا و ناروا علیه او کردند، به تدریج این مسئله باور همه شده بود که شهید بهشتی یکباره درصحنه مبارزات شاخص شد. وقتی از ایشان می خواستم: " آقا! در رادیو و تلویزیون جواب این تهمت ها و افتراها را بدهید ". می گفت: "چرا بروم و خاطر مردم را از رادیو و تلویزیون تلخ کنم؟ چه بگویم؟ من درد دلم را با خدا می کنم. خدا خودش همه کارها را درست می کند ". در واقع او برای تعریف یا تکذیب کسی کاری نمی کرد. همه کارهایشان برای خدا بود، نه از تعریف و تمجید کسی راضی و خشنود می شد و نه با مخالفت های کسی ناراحت و دلگیر. از هیچ کس انتظار و توقعی نداشت. همین باعث شد بعد از شهادتش دوست و دشمن همه برای او گریه کردند. 
  
*
چون فقط برای خدا کار می کرد، می دانستم که همه را بخشیده است. آقای بهشتی همواره می خواست در میان مردم، با مردم و برای مردم باشد، به همین دلیل برای رفع مشکلات مردم و سخنرانی های متعدد، به نقاط مختلف کشور سفر می کرد، همواره به فکر مستضعفان و فقرا بود و هرگز تا زمانی که فقیر و بیچاره ای در کشور وجود داشت، برای خود زندگی راحت و آسوده نمی خواست. ضمن این سفرها وقتی به ایشان سفارش می کردم مواظب خودتان باشید. می گفت: "خانم! من یک جان که بیشتر ندارم، آن هم باید در راه خدا داده شود. مرا از مرگ می ترسانید؟ " من هم می گفتم : " والله! این مردم دائما تلفن می کنند و به من می گویند اگر اتفاقی برای آقا پیش بیاید شما مسئولید ". 
  
*
مهم ترین خصوصیت آقای بهشتی این بود که اصلا از مرگ نمی ترسید و با آغوش باز آن را می پذیرفت و همواره به ما می گفت: "از مرگ نترسید و مرا هم نترسانید من از مرگ نمی ترسم. اگر شهادت نصیب من شود با افتخار می پذیرم " همین سبب می شد در صحنه مبارزات و تظاهرات جلوتر از سایرین بلند گو را به دست بگیرد. هر چه به ایشان می گفتیم: "آقا! تیر می زنند". می گفت: "بزنند. من نمی توانم ببنیم مردم کشته می شوند و در خانه بنشیم. " 
  
*
افسوس می خوردم که هم ما و هم ملت ایران چه شخصیت گرانقدر و بزرگی را از دست داده ایم. روز نیمه شعبان قصد داشتیم برای دیدار از مادر ایشان به اصفهان برویم. آقای بهشتی آن روز خدمت حضرت امام رفت. وقتی برگشت ناراحت بود. پرسیدم: "چه شده است؟ " گفت: "امام گفته اند به این سفر نرو و مراقب خودت باش ". هر چه درباره خواب امام از او پرسیدم، جوابی نداد. پس از شهادتش وقتی همسر امام به منزل ما آمدند، راجع به آن خواب پرسیدم، ایشان گفتند: "امام خواب دیده بودند عبایشان سوخته است و به آقای بهشتی گفته بودند، شما عبای من هستید، بسیار مراقب خود باشید."

 

منبع: حوزه

 

بازدید 1058 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا