روز مباهله چه روزی است؟

در تاريخ 23 سالة بعثت پيامبر اکرم(ص)، روزهاي بسيار مهم و سرنوشت سازي وجود دارد که هر يک از رخدادهاي آن به تنهايي براي اثبات حقّانيت اسلام، نزد دوست و دشمن کافي است. يکي از اين رويدادهاي مهمّ و ممتاز «روز مباهله» است که در آن توحيد، نبوّت و امامت در کامل ترين چهره ها جلوه کرده و حقيقت ناب و نوراني خود را نشان داد.

 

در اين واقعة عظيم، مسلمانان به حقايقي پنهان از دين خود دست يافتند و چنين حادثه اي شگرف و شگفت تنها يک بار در تاريخ بعثت پيامبر(ص) پيش آمد و هرگز تکرار نشد.

حادثه اي که به نام مباهله درتاريخ اسلام رُخ داد و از برجسته ترين فضائل علي(ع) و اهل بيت(ع) و سند حقانيت پيامبر است، مربوط به سال هاي پس از فتح مکه و مکاتبات پيامبر اسلام با سران اديان، قبايل و زمامداران براي پذيرش اسلام بود. از جمله نامه هاي رسول خدا(ص)، نامه ايشان به مسيحيان بود که آنان را به خداپرستي و ولايت خداوند دعوت کرد. هيئت بلند پايه اي از سوي آنان به مدينه آمد و چون در گفت وگوهاي شفاهي به نتيجه اي نرسيدند، به پيشنهاد پيامبر، مباهله را پذيرفتند. 

 

خداوند در آيه 61 سوره آل عمران مي فرمايد:

"هرگاه بعد از دانشي که به تو رسيده، کساني با تو به محاجّه و ستيز برخيزند، به آنها بگو بياييد فرزندانمان و فرزندانتان و زنانمان و زنانتان، و ما خويشان نزديک و شما خويشان نزديک خود را فرا خوانيم؛ سپس مباهله کنيم و لعنت خدا را بر دروغ گويان قرار دهيم".

 

روز موعود، مصادف با 24 ذي حجّه بود. تعداد مسيحيان را ده ها نفر (تا هفتاد نفر) نقل کرده اند که با هيئتي آراسته و با شکوه وارد مدينه شده بودند. قرار بود در روز تعيين شده، هر دو گروه، طرف مقابل را نفرين کنند که اگر باطل و ظالم اند دچار غضب الهي شوند. مسيحيان چون ديدند پيامبر اسلام(ص) تنها با چند تن از نزديکان خود با حالتي سرشار از خشوع آمده است، از مباهله بيمناک شدند و او را صادق يافتند و با آن حضرت صلح کردند و قراردادي مبني بر پرداخت «جزيه» به حکومت اسلامي امضا کردند که جريان و داستان آن به روايات متون کهن، آن هم عمدتاً از متون غيرشيعي آمده است.

 

نزول آيه تطهير در روز مباهله

روزي که پيامبر خدا (ص) قصد مباهله کرد، قبل از آن عبا بر دوش مبارک انداخت و حضرت اميرالمؤمنين و فاطمه و حسن و حسين (ع)را در زير عباي مبارک جمع کرد و گفت: 

«پروردگارا، هر پيغمبري را اهل بيتي بوده است که مخصوص ترينِ خلق به او بوده اند. خداوندا، اينها اهل بيت منند. پس شک و گناه را از ايشان برطرف کن و ايشان را پاکِ پاک کن.»

در اين هنگام جبرئيل نازل شد و آيه تطهير را در شأن ايشان فرود آورد: (بخشي از آيه ۳۳ از سوره احزاب) 

"همانا خداوند اراده فرمود از شما اهل بيت پليدي را برطرف فرمايد و شما را پاک کند."

 

 

بازدید 669 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا