سلام بر تو ای کریم اهل بیت

میلاد امام حسن مجتبی گرامی باد

 

سحر است. ستاره ها از مناجات سحرگاه پر مي شوند و براي روزه اي ديگر، رو به سوي قبله نيت مي کنند. 

همين که ماه با تمام چهره خويش، نورش را بر سفره هاي روزه خواه مي گسترد، 

همين که نسيم، نزديک شدن هنگامه اذان را در گوش بيداران رمضان ندا مي دهد، 

تو مثل خورشيد نخستين بار، طلوع مي کني و هستي دل خوش مي شود به ديدار کسي که آبروي تمام سفره هاي اکرام و گشاده دستي هاي انفاق است.

 

دومين اختر آسمان فروز تشيّع و کريم‏ ترين نخلِ بوستانِ اهل البيت(ع)‏، انعکاس زيبايي ‏اش بر آسمان تابيده مي‏ شود و در شب نيمه ماه رمضان که بهترين ماه هاي خداست خانه اميرالمؤمنين و فاطمه عليهماالسلام ميزبان قدوم مولود مبارکي مي شود که شادي را با خود به خانه وحي مي آورد.

 

امام حسن(ع) از نظر صورت و سيرت در بين ائمه اطهار (ع) شبيه ترين آنان به رسول گرامي اسلام (ص) است. علاوه بر چهره جذاب و نوراني، راه رفتن و صحبت کردن حضرت نيز مانند پيامبر (ص) بود. حُسنِ خلق، کرامت، جوان مردي، يتيم نوازي و ديگر سجاياي اخلاقي را نيز آن حضرت از جدّ گرامي اش به ارث برده بود.

 

داستاني آموزنده از عفو و گذشت امام حسن(ع):

مردي مسافر از شام به مدينه آمده بود. روزي امام حسن (ع) را سوار بر مرکب ديد و بر اثر کينه اي که از او در دل داشت آن چه توانست از آن حضرت بدگويي کرد. امام (ع) نزد او آمد و به وي سلام کرد و در حالي که لبخند بر چهره داشت، به او فرمود: اي پير مرد! به گمانم غريب هستي و گويا امري بر تو اشتباه شده، 

اگر از ما درخواست رضايت کني از تو خشنود مي شويم 

اگر چيزي بخواهي به تو مي دهيم 

اگر راهنمايي بخواهي تو را راهنمايي مي کنيم 

اگر گرسنه اي تو را سير مي کنيم 

اگر برهنه باشي تو را مي پوشانيم 

و اگر حاجت داري آن را ادا مي نماييم. 

هنگامي که آن پيرمرد در برابر گستاخي اش آن همه گذشت و بزرگواري را از امام (ع) ديد شرمنده شد و تحت تأثير قرار گرفت، به طوري که گريه کرد و گفت: گواهي مي دهم که تو خليفه خدا در زمين هستي و خداوند آگاه تر است که مقام رسالت خود را در وجود چه کسي قرار دهد. تو و پدرت نزد من مبغوض ترين افراد بوديد، ولي اکنون محبوب ترين افراد نزد من، تو مي باشي.

(بحارالانوار، ج 43، ص 344)

 

از خداوند متعال خواستاريم به يمن قدوم مبارک امام حسن(ع)، در اين ايام پر از فيض و برکت، به همه ما توانايي و لياقت دستگيري از مستمندان و نيازمندان عطا فرمايد.

آمين

 

التماس دعا

 

بازدید 881 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا