عملکرد مغز ما

خیلی از چیزهایی که ما در مورد مغز فکر میکنیم اشتباه است.

برای مثال، تا چندسال پیش روانشناسان گمان می کردند مغز تنها تا هفت سالگی رشد میکند و شخصیت انسان تا آن زمان کاملا شکل گرفته و بعد از آن شاید فقط مهارت های محدودی باشد که بتواند یاد بگیرد و رشد آن متوقف شده و شروع به زوال می کند.
اما امروزه دانشمندان چیزهای عجیب و غریبی از عملکرد مغز کشف کرده اند که هر آنچه درباره هوش و استعداد خدادادی و آی کیو بود را زیر سوال می برد.

 

علم جدید به نام  *نورو پلستیسیتی*  یا انعطاف پذیری عصبی.

در مغز انسان حدود86 میلیارد سلول عصبی وجود دارد.  شاید تصور ما از این عظمت فقط با مقایسه آن با کهکشان ها قابل لمس باشد.

هر کدام از این سلول ها با انجام یک کار جدید یا فکر جدید، با یک سلول دیگر ارتباط برقرار میکند، دو کودک را تصور کنید که از فاصله مثلا یک متر از هم می خواهند توپی را با دست به هم پرتاب کنند، رابطه دو سلول مغز هم در ابتدا مثل همین پرتاب توپ است.

 

مسلماً بارها و بارها این توپ به زمین می افتد اما با هربار پرتاب این دو کودک به هم نزدیک می شوند و این پرتاب راحت تر انجام می شود، سلول های عصبی نیز با هربار انجام کار جدید،  به هم نزدیکتر می شوند تا جاییکه عبور سیگنال ها بسیار راحت انجام می گیرد.

زمانی را به یاد بیاورید که درحال یادگیری رانندگی بودید. دفعات اول حتی برای برداشتن پا از روی کلاج استرس می گرفتید، یا در حین رانندگی اجازه نمیدادید کسی با شما صحبت کند، مبادا حواستان پرت شود. اما با گذشت کمتر از یکسال و رانندگی مداوم، گاهی به راحتی پشت فرمان موج رادیو را عوض می کنید. یا در مورد زمان عوض کردن دنده اصلا فکر نمی کنید.

این، زمانیست که در مغز شما *مسیر عصبی* جدیدی شکل گرفته است.


در مورد کنترل خشم نیز داستان همین است.


زمانی که برای اولین بار سعی می کنیم به جای فریاد زدن، چند نفس عمیق بکشیم، بسیار سخت است، اما به مرور زمان، حتی با فکر کردن درباره اینکه ای کاش به جای فریاد زدن چند نفس عمیق می کشیدم، باز هم به ساخت مسیر عصبی کنترل خشم کمک خواهد کرد

 
 
 
 
 
منبع: قد و نیم قد
 
بازدید 461 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا