تفاوت بین FTPS و SFTP چیست ؟ پروتکل های انتقال فایل در شبکه کامپیوتری

هنگامی که سعی دارید تا در مجموعه کاری خود برای کارمندان خود امکان انتقال فایل بین سیستم های کامپیوتری را ایجاد کنید، بی شک به دنبال ساده ترین و البته ایمن ترین راه انتقال فایل بین سیستم های کامپیوتری هستید. با توجه به این موضوع باید به این نکته توجه داشت که از بین پروتکل های SFTP و FTPS انتقال فایل در شبکه کامپیوتری تفاوت بین FTPS و SFTP چیست ؟

 

تفاوت بین FTPS و SFTP چیست؟

در ادامه ای نوشته می‌خواهیم بدانیم که تفاوت بین FTPS و SFTP چیست و این‌که کدام یک از این پروتکل های انتقال فایل بهتر است؟

 

بهتر است پرسش را به این شکل مطرح کنیم:

به فرض شما سعی دارید تا سیستمی را برای انتقال فایل بین سیستم های کامپیوتری برای 4 کارمند خود که از راه دور و به صورت Remote برای شما کار می‌کنند، راه اندازی کنید؛ همچنین می‌خواهید مطمئن باشید که این سیستم ایمن باشد بنابراین از بین دو انتخاب SFTP بهتر است یا FTPS ؟ تفاوت بین FTPS و SFTP چیست؟

 

این دو پروتکل کاملا با هم متفاوت هستند.

 

FTPS همان پروتکل FTP البته به همراه گواهی SSL برای امنیت بیشتر است؛ این پروتکل از یک کانال کنترل استفاده و برای انتقال داده اتصال های جدید ایجاد می‌کند. البته همانطور که از تعریف هم مشخص است برای راه اندازی این پروتکل نیاز به گواهی SSL دارید.

 

SFTP که کوتاه شده SSH File Transfer Protocol/Secure File Transfer Protocol است به عنوان افزونه ای برای SSH طراحی شده بود تا امکان انتقال فایل هم در بستر SSH فراهم کند و البته از همان پورت SSH برای انتقال داده و همچنین کنترل استفاده می‌کند.

در نصب بیشتر سرور ها شما از قابلیت پشتیبانی از SFTP هم بهره‌مند خواهید شد در حالی که برای راه اندازی FTPS نیاز به پیکربندی های جداگانه بر روی سرور است.

 

ویژگی ها استفاده از پروتکل FTPS

  • به طور گسترده ای از این پروتکل استفاده می‌شود و شناخته شده است.
  • شیوه ارتباطی آن توسط یک شخص قابل درک است.
  • سرویس های مانند انتقال فایل سرور به سرور ارائه می‌کند.
  • استفاده از SSL/TLS برای احراز هویت
  • به طور ذاتی در بسیاری از فریم ورک های ارتباطی موجود در اینترنت وجود دارد.

 

ویژگی ها استفاده از پروتکل SFTP

  • پس زمینه استانداردی دارد به‌طوری که بیشتر جنبه های عملیات را مشخص می‌کند.
  • تنها از یک اتصال استفاده می‌کند (نیازی به اتصال جداگانه برای داده ندارد).
  • اتصال همیشه ایمن است.
  • فهرست کردن دایرکتوری ها توسط توسط ماشین قابل خواندن است.
  • پروتکل امکان تغییر سطح دسترسی، قفل فایل ها و دیگر عملکرد ها را دارد.

 

نظارت بر انتقال فایل بین کارمندان

حتی در صورتی که سیستمی ایمن در جهت انتقال فایل راه اندازی کرده باشید ممکن است در این بین امنیت اطلاعات مجموعه کاری شما توسط کارمندان نقض شود. بنابراین همچنان حضور یک بخش اساسی دیگر احساس می‌شود.

 

نرم افزار کارمندکنترل به مدیران مجموعه های کاری مانند شرکت ها این امکان را می‌دهد تا لحظه به لحظه انتقال اطلاعات توسط کارمندان خود را رصد کنند و در صورت بروز مشکل امنیتی به سرعت از خطرات احتمالی جلوگیری کنند.

 

با استفاده از نرم افزار نظارتی کارمندکنترل گزارش تمامی فایل های دریافت و ارسال شده توسط کارمندان خود را دریافت خواهید کرد.

 منبع: راسخون

 

بازدید 756 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا