خواص شیر بز

شیر گاو و گوشت بز در بسیاری از مناطق دنیا بسیار پرمصرف و پرطرفدار هستند. شیر بز از نظر ترکیب شیمیایی و ارزش مواد غذایی با شیر انسان و گاو تفاوت های زیادی دارد. وجود بسیاری از ترکیبات زیست فعال با اثرات سلامتی بخش، شیر بز را به یکی از منابع غذایی ارزشمند برای تغذیه انسان تبدیل کرده است. شیر بز نسبت به شیر گاو حاوی مقادیر بالاتری از اسیدهای آمینه ضروری ( تروئین، لوسین، سیستین، تیروزین، فنیل آلانین و الین) برای رشد و نمو بدن می باشد. هم جنین مقدار برخی از اسیدهای آمینه غیر ضروری نظیر پرولین و گلوتامیک اسید نیز در شیر بز بیشتر از شیر گاو است.

دو لیوان شیر بز می تواند 94 درصد از نیاز تغذیه ای روزانه بزرگسالان به اسیدهای آمینه ضروری، 83 درصد از نیاز کلسیم و 78 درصد از نیاز به ریبوفلاوین (ویتامین ب 2) را فراهم نماید.

 علائم آلرژی به شیر گاو در نوزادان

حساسیت به پروتئین های شیر گاو معمولا در سال های ابتدایی زندگی ( معمولا 1 تا 3 سال) رخ می دهد و معمولا پس از چندبار مصرف  شیر گاو علائم آن ظاهر می شوند. برخی از پروتئین های شیر از قبیل کازئین آلفا اس یک و بتا لاکتوگلوبین در ایجاد این آلرژی دخیل هستند. از مهم ترین علائم آلرژی به پروتئین شیر گاو می توان به اگزما، علائم تنفسی، علائم گوارشی یا شوک آنافیلاکسی اشاره کرد.

در بسیاری از موارد افرادی که به پروتئین های شیر گاو حساسیت نشان می دهند، نسبت به شیر بز حساسیت کمتری نشان می دهند یا کلا حساسیتی نشان نمی دهند. آلرژی ناشی از بتا لاکتوگلوبین تا حدودی با حرارت دادن شیر گاو قابل برطرف شدن است چرا که حرارت ساختار این پروتئین را تغییر می دهد اما کازئین ها بسیار مقاوم به حرارت هستند و بنابراین حتی در شیرگاو حرارت دیده برای این افراد مشکل ساز می شوند. شیر بز حاوی مقادیر بسیار کمی کازئین الفا اس یک می باشد و مصرف آن برای نوزادان و کودکان دارای حساسیت به شیر گاو و نیز مادران این نوزادان توصیه می شود.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد شیر بز، آزاد شدن ترکیبات پیتیدی با عملکردهای زیستی و اثرات سلامتی بخش پس از هضم آن می باشد. اثرات مفید این ترکیبات روی تقویت سیستم ایمنی و اثرات ضدالتهابی آن ها در مطالعات مختلفی به اثبات رسیده است. بسیاری از این ترکیبات مفید پس از هضم پروتئین های شیر بز و در اثر عملکرد آنزیم های گوارشی آزاد  می شوند. برخی از این پیتیدها همچنین دارای اثرات ضد میکروبی روی طیف وسیعی از باکتری های بیماری زا می باشد.

شیر انسان حاوی ترکیباتی به نام الیگوساکارید می باشد این ترکیبات اثرات سلامتی بخشی روی نوزادان تغذیه شده با شیر مادر دارند نظیر اثرات پروبیوتیکی ( افزایش جمعیت باکتری های مفید روده ای) و عملکردهای ضد عفونی. تحقیقات نشان می دهد شیر بز حاوی الیگوساکاریدهایی می باشد که از نظر ساختار و غلظت مشابه شیر انسان می باشند و امروزه قابلیت استفاده از آن ها به عنوان مکمل های تغذیه ای و یا ترکیبات دارویی در بسیاری مطالعات مورد برسی قرار گرفته است.

برخی از اثرات سلامتی بخش اولیگوساکاریدهای شیر بز عبارتند از اثرات مفید آن ها روی سیستم ایمنی، اثرات ضد میکروبی روی میکروارگانیسم های بیماری زای روده ، کاهش قابلیت اتصال باکتری های مضر و بیماری زا به دیواره  روده و افزایش قابلیت رشد و زنده مانی باکتری های مفید روده  از قبیل بیفیدوباکترها ( پروبیوتیک ها).

در کل می توان گفت شیر بز از نظر ترکیبات شیمیایی بسیار مشابه شیر انسان می باشد تا شیر گاو، به همین دلیل بسیاری از افراد آن راحت تر تحمل می کنند. هم چنین این شیر از قابلیت هضم بالایی برخوردار است. بسیاری ازترکیبات مفید موجود در شیر بز آن را به یک ماده ی غذایی مفید در درمان و پیشگیری از برخی بیماری ها تبدیل کرده است. مصرف این شیر به ویژه برای نوزادان، سالمندان و افرادی که به تازگی از بیماری های مزمن بهبود یافته اند، توصیه می شود.

 

دکتر مریم قادری

کوثرنامه

بازدید 234 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا