دانستنی های لازم در ارتباط با خستگی مفرط در بارداری

خستگی در سه ماهه اول بارداری شایع است و حتی ممکن است تا آخر حاملگی ادامه داشته باشد. بارداری، فشار مضاعفی بر بدن وارد می کند و می‌تواند با خستگی بسیار همراه باشد. بسیاری از زنان باردار، قبل از افزایش وزن، دچار این خستگی می شوند.

احساس خستگی در طول بارداری

بسیاری از زنان باردار در طول سه ماهه اول خستگی را تجربه میکنند و گزارش می دهند که این علامت در طول سه ماهه دوم بهبود می یابد. با این حال، در سه ماهه سوم زنان گزارش می دهند که میزان انرژی آنها یک بار دیگر کاهش می یابد.

در سه ماهه سوم خستگی می تواند نتیجه حمل وزن اضافی بدن شما نیز باشد. این مسئله به احساس ناراحتی کمک می کند و باعث بی خوابی و گرفتگی عضلات می شود که این مشکلات به نوبه خود موجب می شوند استراحت کافی نداشته باشد.

آیا تا به حال در کل زندگی خود این میزان خستگی را تجربه کرده اید؟ نمی توانید خمیازه کشیدن خود را متوقف کنید، احساس می کنید مثل یک مرده متحرک هستید، اندام های شما سنگین هستند و هر جا هستید فقط می خواهید دراز بکشید. برای بسیاری از زنان، در طول سه ماهه اول، هیچ چیزی به اندازه خواب کافی لذت بخش نیست.1

دانستنی های لازم در ارتباط با خستگی مفرط در بارداری

دلایل احساس خستگی مفرط

بسیاری از زنان در اوایل بارداری، حتی پیش از اینکه وزن اضافه کنند یا اضافه وزن آنها محسوس باشد، همواره احساس خستگی می‌کنند. حتی ممکن است افرادی که همیشه تا نیمه‌شب بیدار بوده‌اند، در دوران بارداری به سختی بتوانند تا ساعت هشت شب بیدار بمانند.

دلیل خستگی مفرط در اوایل دوران بارداری مشخص نیست، اما احتمالاً تغییرات هورمونی، به ویژه افزایش زیاد هورمون پروژسترون و ریلاکسین است که از جفت ترشح می‌شود و حالت بی‌حالی و خستگی را ایجاد می‌کند. این نوع خستگی معمولاً در انتهای سه ماهۀ اول برطرف می‌شود. ​

همچنین اختلالات خواب در دوران بارداری نیز ممکن است مانع از داشتن یک خواب خوب شده باشد و این بی‌خوابی باعث احساس خستگی مفرط در طول روز شود.

حالت تهوع و استفراغ نیز به وضوح باعث کاهش انرژی بدن می‌شود. اضطراب بارداری نیز می‌تواند باعث تخلیۀ انرژی فرد شود. وقتی تمام این موارد را کنار هم بگذارید، متوجه می‌شوید که احساس خستگی زیاد در پایان روز مسئلۀ عجیبی نیست. اگر احساس غم یا ناامیدی می‌کنید، باید بدانید که ممکن است بخشی از خستگی مفرط و بی‌خوابی شما به خاطر افسردگی باشد.

اگر احساس می‌کنید که نمی‌توانید کارهای روزانۀ خود را مثل قبل انجام دهید یا افکار منفی دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. خستگی مفرط همچنین ممکن است به خاطر کم‌خونی ناشی از فقر آهن نیز باشد که در دوران بارداری مسئلۀ شایعی است. اگر کم‌خونی خفیف داشته باشید، معمولاً نشانه‌های کم‌خونی را در خود نمی‌بینید. پزشک با درخواست آزمایش خون در جلسۀ اول معاینات بارداری و مجدداً در اواخر سه ماهۀ دوم یا اوایل سه ماهۀ سوم بارداری، این مورد را بررسی می‌کند.2

دانستنی های لازم در ارتباط با خستگی مفرط در بارداری

چه زمانی برای بی حالی و خستگی در بارداری به متخصص مراجعه کنیم؟

خستگی و سطح پایین انرژی می‌تواند به معنای کمبود آهن (کم خونی) باشد. پزشک زنان شما در دفعاتی که برای چکاپ مراجعه می‌کنید این موارد را در آزمایشات شما بررسی و در صورت نیاز ویتامین و قرص‌های مکمل تجویز خواهد کرد. 

اگر در شما احساس نا امیدی و بی علاقگی به چیزهایی که قبلا از آن‌ها لذت می‌بردید ایجاد شده است، ممکن است دچار افسردگی شده باشید. بهتر است برای درمان افسردگی به متخصص مراجعه کنید. چرا که به احتمال زیاد بعد از زایمان افسردگی از بین نرفته و یا شدت پیدا می‌کند. 3
 

مقابله با خستگی مفرط

احساس خستگی فقط شامل حال شما نمی‌شود و زنان باردار دیگر نیز مانند شما با این مشکل کوچک روبه‌رو هستند. پس صبور باشید و خودتان را برای وجود چنین مشکلی آزار ندهید. دوران بارداری زمان مشخصی دارد که دیر یا زود تمام خواهد شد. با این حال برای مقابله با احساس خستگی مفرط می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید:
 

به اندازۀ کافی بخوابید و استراحت کنید

اولین کار این است که زودتر از همیشه به رختخواب بروید و به چرت ‌زدن در طول روز عادت کنید. حتی یک چرت ۱۵ دقیقه‌ای می‌تواند در میزان شادابی شما تفاوت ایجاد کند، بنابراین اگر در محل کار خود یک اتاق دارید، در را ببندید، سرتان را روی میز بگذارید و استراحت کنید یا برای استراحت، یک اتاق خالی پیدا کنید؛ حتی می‌توانید از صندلی عقب اتومبیل خود استفاده کنید.
 

برنامۀ خود را سبک‌تر کنید

از نشست و برخاست‌های غیرضروری پرهیز کنید و در کارهای منزل از همسرتان و سایرین کمک بگیرید. اگر در خارج از منزل کار می‌کنید، در صورت امکان، ساعت‌های کاری خود را کاهش دهید. اگر احساس ناخوشی دارید، می‌توانید تقاضای مرخصی استعلاجی کنید. اگر یک مادر خانه‌دار هستید و فرزند دیگری نیز دارید، بد نیست گاهی از مادر یا نزدیکان خود بخواهید از فرزندتان مراقبت کنند تا شما بتوانید کمی بیشتر استراحت کنید.
 

رژیم غذایی سالمی ‌داشته باشید

شما باید روزانه ۳۰۰ کالری بیشتر از گذشته مصرف کنید. رژیم غذایی سالمی که شامل سبزیجات، میوه، غلات کامل، شیر کم‌چرب و گوشت کم‌چربی باشد، انرژی مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند اما غذاهای ناسالم توان و انرژی بدن را کاهش می‌دهد. از میوه و ماست به عنوان میان‌وعده استفاده کنید. داشتن یک رژیم غذایی مانع از اضافه وزن می‌شود. اضافه وزن بیش از حد در بارداری دلیل دیگری برای احساس کسالت و خستگی است.
 

به اندازۀ کافی مایعات مصرف کنید

به جای مصرف چای که حاوی کافئین است آب بیشتری بنوشید. اگر به خاطر تکرر ادرار مجبور هستید شب‌ها هنگام خواب مدام بیدار شوید، چند ساعت پیش از زمان خواب، مصرف مایعات را کاهش دهید و در عوض طی روز مایعات بیشتری مصرف کنید.

دانستنی های لازم در ارتباط با خستگی مفرط در بارداری
 

روزانه کمی ورزش کنید

ورزش و تحرک کم مثل یک پیاده‌روی کوتاه می‌تواند به بهتر شدن حال شما کمک کند و با کنترل وزن از کسالت شما می‌کاهد. اگر پزشک شما منعی برای ورزش ‌کردن شما نمی‌بیند، به صورت روزانه ورزش کنید و در طول روز بارها حرکت‌های کششی انجام دهید و نفس عمیق بکشید.
 

روحیۀ خود را حفظ کنید

اگر خستگی مفرط در سه ماهۀ اول بارداری آزاردهنده است، بدانید که در سه ماهۀ دوم شرایط شما بهتر خواهد شد. اگر اواخر دوران بارداری خود را سپری می‌کنید، به زودی مادر می‌شوید و دلتان برای همین شب‌های بدخوابی تنگ خواهد شد.2
 

موارد ممنوعه برای درمان بی حالی و خستگی در دوران بارداری

از آنجا که در دوران بارداری برای دوری از خستگی شدید داروهای ایمن معتبری برای مصرف وجود ندارد، از مصرف محرک ­ها و داروهایی برای افزایش انرژی دوری کنید.

از نوشیدن کافئین زیاد پرهیز کنید.

سعی کنید تا بیش از حد توانتان به خود فشار نیاورید. معقول رفتار کنید و با امتناع از کارهای غیرضروری بیشتر احساس گناه نکنید.

اگر خستگی شدید با از حال رفتن، تنگی نفس یا تپش قلب همراه باشد، پس زمان آن رسیده است که در پی مراقبت ­های بهداشتی باشید تا مطمئن شوید که عارضه ه­ای جدی­ تر در کار نباشد.

یادتان باشد که اکنون فقط استراحت، خواب و چرت زدن کافی ضرورت است، نه تجملات، پس هر کاری انجام دهید تا زمانی برای استراحت به وجود آورید.4

پینوشت ها
1.www.rastineh.com
2.www.madarsho.com
3.www.honarehzendegi.com
4.www.niniplus.com

 

راسخون

بازدید 97 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا