فراموشی فراموشی

فراموشی فراموشی

همه ما در زندگی روزمره خود مواردی را سراغ داریم که نتوانسته باشیم اسم فرد یا مکان خاص یا اطلاعات دیگری را یادآوری کنیم . شاید بسیار پیش آمده باشد که مدتها به دنبال دست کلید یا وسایل شخصی دیگر خود گشته باشیم و خیلی موارد دیگر ...

بیشتر ما در گفت و شنودهای روزانه بارها و بارها از واژه « فراموشی » استفاده میکنیم : « ببخشید به کلی فراموش کرده بودم » ؛ « فراموش کردم تماس بگیرم »؛ « نام کتاب را فراموش کردم » و ...

مدتهاست دانشمندان دراین باره می اندیشند که چرا فراموشی پیش می آید ؟ چرا مواردی که برای ما شناخته و آشنا هستند یکباره فراموش میشوند در عین حال یک پیش آمد تصادفی مثل شنیدن یک جمله یا یک پیش آمد کم اهمیت آنها را به یاد ما می آورد ؟

علل فراموشی

فراموشی به علل مختلفی ممکن است اتفاق بیافتد . اکثر فراموشی های عادی و روزمره مربوط به مراحل حافظه میباشند و وجود مشکل در هر یک از مراحل یادآوری اطلاعات را با مشکل مواجه خواهد ساخت . از نظر دانشمندان حافظه دارای سه مرحله میباشد : حافظه رمز گردانی ، اندوزش و بازیابی .

فراموشی های مربوط به مسائل جزئی زندگی روزمره هر از چند برای تمام افراد اتفاق می افتد و جای هیچگونه نگرانی ندارد اما دربرخی افراد شدت فراموشی یا موضوعات مربوط به فراموشی طوری است که نمیتوان آنها را طبیعی تلقی کرد . هرچقدر شباهت عینی دو یا چند پدیده زیاد باشد به شرطی که این شباهتها برای شخص به معنای هم ارزی پدیده ها گرفته نشود در بیاد آوردن آنها دشواری زیادی پیش نمی آید . هرچقدر شباهت پدر باعمو زیاد باشد ، پسر هرگز آنها را به جای هم نخواهد گرفت زیرا برای او هرکدام از آنها شخصیت جداگانه ای دارند... درحالیکه برای افراد بیگانه شباهت های کوچک هم ممکن است موجب اشتباه شود و کسی به جای دیگری به حساب آید .

به این ترتیب فراموشی ( که به صورت اشتباه در به خاطر آوردن تعبیر میشود ) به مواردی بستگی دارد که برای شخص اهمیت داشته باشد و ربطی به ساز و کار خود حافظه آنطور که برخی از نظریه های مربوط به فراموشی ادعا میکنن ندارد .

آشنایی با برخی از شایعترین دلایل از دست دادن حافظه :

_ نخوابیدن به اندازه کافی : خواب ناکافی توانایی بدن و مغز برای ارائه عملکرد درست را کاهش می دهد . اینکه چقدر میخوابید بخشی از مسئله بوده و کیفیت خواب بخش دیگر از آن محسوب میشود .

_ مصرف داروی جدید : در عوارض جانبی برخی از داروها به از دست دادن حافظه و فراموشی اشاره شده است . بنابر گزارشی که توسط مؤسسه ملی سلامت آمریکا منتشر شد از جمله داروهایی که میتواند بر حافظه اثر گذار باشند میتوان به آنتی هیستامین ها ، داروهای ضد اضطراب و افسردگی ، داروها خواب آور ، داروهای ضد روان پریشی ، شل کننده ماهیچه ها و ضد اسپاسم ها اشاره کرد .

_ افسردگی 

_ اختلال تیروئید ( کم کاری تیروئید )

_ ضربه مغزی

_ سکته مغزی خاموش : در شرایطی که سکته مغزی معمولی میتواند موجب نقص در عملکردهایی مانند بینایی و گفتاار شود ، یک سکته مغزی خاموش بر قسمتهایی بر مغز مانند بخشهایی که خاطرات را نگهداری میکنند اثر میگذارد که موجب علائمی مشهود نمیشود .

_ مصرف بیش از حد الکل

_ استرس

_ بیماری ام اس : تقریبا 50 درصد از بیماران مبتلا به ام اس گاهی اوقات دشواری در تفکر را تجربه میکنند . شایع ترین انواع مشکلات حافظه مربوط به بیماری ام اس شامل فراموشی رویدادهای اخیر و فراموشی کارهای برنامه ریزی شده میشود . خوشبختانه بیشتر مواقع این مشکلات به خوبی قابل مدیریت بوده و به از دست رفتن کامل حافظه تبدیل نمیشوند .

_ افراد سوگوار

_ عملکرد نادرست کلیه ها 

_ بارداری : پدیده ای که به نام « مغز بارداری » شناخته میشود شرایطی واقعی است که با توجه به تغییرات هورمونی گسترده در بدن انسان طی بارداری و ناتوانی مادر برای خواب راحت ، مغز بیش از حد خسته شده و برای نگرانی روی مواردی دیگری متمرکز میشود .

_ بیماری آلزایمر : در افراد پیرتر شایعترین نوع زوال عقل - یا از دست دادن عملکرد شناختی - بیماری آلزایمر است . یکی از شایعترین علائم ابتلا به این بیماری فراموشی مواردی مانند اسامی ، تاریخها و رویدادهای مهم است تا اندازه ای که در زندگی روزانه فرد نیز اختلال ایجاد میشود .

درمان فراموشی

درمورد فراموشی ها ی بیمارگونه که جنبه روانی دارند رفع مشکلات زمینه ای با روان درمانی و درمانهای دارویی معمولا مؤثر است . درمورد فراموشی هایی که جنبه عضوی دارند نیز پیشگیری نقش مهمی دارد . 

کنترل فشار خون و دیابت ، ورزش و یک زندگی سالم و پر انگیزه به پیش گیری از فراموشی کمک میکند . درمورد بیماری آلزایمر نیز امروزه میگویند استفاده از داروهای فرایند شناخت ( مهار کننده کولین استراز ) باعث بهبود کیفیت زندگی بیمار میشود .

 

بازدید 431 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا