در طول ماه مبارک رمضان و ایام روزه داری؛ سردرد به علت افت فشارخون را جدی بگیرید

 

شایع‌ترین مشکلی که در ایام روزه‌داری مردم را به مطب‌ها و درمانگاه‌ها می‌کشاند، سردرد است.
دکتر معتمدی متخصص مغز و اعصاب گفت: در صورتی که سابقه سردرد قبل از ماه رمضان وجود نداشته باشد و سردرد تنها در اثر روزه داری ماه رمضان رخ دهد، این نوع سردرد را سردرد رمضان می نامند.

دکتر معتمدی افزود : علت ایجاد بروز یا افزایش سردردها در ماه رمضان ممکن است کاهش مصرف یا قطع کافئین ، چای ، قهوه ، تنباکو ، انجام کار زیاد در طول روز ، گرسنگی و افت قندخون ، تغییر زمان خواب و خواب ناکافی ، استرس ، باشند.  سردردها وقتی با افت فشار خون همراه می شوند می توانند منجر به سردرد شدید و حالت تهوع قبل از افطار شوند.

وی همچنین اشاره کرد: برای اینکه بتوانید با این نوع سردردها که عمدتا در نتیجه گرسنگی یا تشنگی پدید می‌آیند، مقابله کنید، باید کمی الگوی خورد و خوراک‌تان را تغییر دهید، به این صورت که حجم غذای ‌تان را کم کنید و کمتر هله ‌هوله‌های پُرکالری بخورید و حتما سعی کنید تعداد و غلظت چای مصرفی روزانه‌تان را کاهش دهید تا به مرور بدن تان به چای کم عادت کند ، زیرا یکی از عمده دلایل بروز سردرد در افراد روزه‌دار کم نوشیدن چای است ، به منظور پیشگیری از این سردردها، در طول یک الی دو هفته قبل از ماه رمضان به صورت تدریجی مصرف چای و قهوه و سیگار باید کاهش یابد. نوشیدنی ها و چای های گیاهی فاقد کافئین جایگزین مناسبی به شمار می آیند.

وی همچنین توصیه کرد: در طول ماه مبارک رمضان برنامه خود را طوری تنظیم کنید که خواب و استراحت کافی داشته باشید.
اگر سردرد به علت افت فشارخون باشد  بسیار جدی است و باید روزه را شکست.
دکتر معتمدی با بیان اینکه حتما وعده سحری را بخورید، افزود: امتناع از خوردن سحری و حذف این وعده مهم غذایی در ماه رمضان باعث کاهش بازده کالری در طی روز و در نتیجه غیر مفید بودن‌شان می‌شود. این افراد حتی در ساعات اولیه ی روز هم توان تمرکز و توجه فکری برای کار یا درس خواندن را ندارند. با این حساب، نخوردن سحری کار صحیحی نیست.
وی افزود: خوردن جداگانه افطار و شام و با فاصله ی دو تا سه ساعت هم ، توصیه می‌شود.

این متخصص در پایان تاکید کرد: هم اینکه اگر یک برنامه ‌غذایی منظم و سالم برای خود و خانواده‌تان ترتیب دهید، بدون ایجاد هیچ مشکل جسمی و روحی می‌توانید ماه مبارک رمضان را به سلامت سپری کنید.

منبع کوثرنامه: مجله پزشکی مادر

بازدید 639 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا