در پروژه «یکصد معمار، یکصد انتخاب» آرامگاه خیام به جمع برترین‌ها پیوست

 

در پروژه «یکصد معمار، یکصد انتخاب»

آرامگاه خیام به جمع برترین‌ها پیوست

 
1408611932464_url.jpg

در ادامه سلسله نشست‌های «یکصد معمار، یکصد انتخاب» آثار شاخص معماری دیگری معرفی شدند و نام «آرامگاه خیام» نیز در میان آن‌ها به چشم می‌خورد.

 Image result for ‫خیام نیشابوری‬‎

به گزارش سرویس هنرهای تجسمی ایسنا، ساختمان حافظیه (اقامتگاه سران) در کنج جنوبی سعدآباد اثر حسین شیخ زین‌الدین اولین اثر معرفی‌شده این نشست بود، که توسط حسین ناصری ارائه شد. پس از آن، عمارت افشاریان در کرمانشاه اثر رسول نجفیان توسط داریوش زمانی معرفی شد.

 Image result for ‫خیام نیشابوری‬‎

در این نشست که 19 اسفندماه در باغ - موزه قصر برگزار شد، یکی از آخرین کارهای معمار نوگرای درگذشته ایران - وارتان آوانسیان - یعنی ساختمان بانک سپه اصفهان نیز توسط مهدی فروغمند اعرابی انتخاب و ارائه شد. ترانه یلدا نیز کتابخانه مرکزی اصفهان اثر محمدرضا قانعی را معرفی و محمدرضا حایری با برشمردن ویژگی‌هایی آرامگاه خیام در نیشابور اثر هوشنگ سیحون، آن را به‌عنوان اثر برگزیده‌اش انتخاب کرد.

 Image result for ‫خیام نیشابوری‬‎

مدرسه فیروز بهرام اثر میرزاجعفر معمارباشی آخرین اثر معرفی‌شده در ششمین نشست بود که توسط خوبچهر کشاورزی ارائه شد.

 Image result for ‫خیام نیشابوری‬‎

همچنین در حاشیه ششمین نشست این پروژه، برنامه «کتاب برای کتاب» کلید خورد که برنامه‌ای با هدف تدارک ملزومات چاپ کتاب «یکصد معمار، یکصد انتخاب» است. به گفته بهروز مرباغی - مدیر این پروژه - نشست هفتم «یکصد معمار، یکصد انتخاب» ٢٢ اردیبهشت ١٣٩۵ برگزار خواهد شد.

 Image result for ‫خیام نیشابوری‬‎

تا کنون و در شش نشست برگزارشده از این رویداد، ۵۴ اثر برتر به انتخاب کارشناسان معرفی شده‌اند.

 Image result for ‫خیام نیشابوری‬‎

انجمن مفاخر معماری ایران با اجرای پروژه «یک‌صد معمار، یک‌صد انتخاب» قصد دارد 100 اثر را از میان آثار ساخته‌شده در 60 سال اخیر توسط 100 معمار شناخته‌شده ایرانی معرفی کند. این پروژه با برگزاری نشست‌هایی اجرا می‌شود که در هر نشست، معماران نام‌آشنای ایرانی هر کدام بنای انتخابی خود را با بیان توضیحات و با استناد به مبانی نظری معرفی می‌کنند و در نهایت، 100 بنای منتخب معماران، در کتابی مستند و علمی منتشر می‌شود تا در فضای علمی و دانشگاهی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

-------------------------------------------------------------------------------------

منبع: http://isna.ir/fa/news 

 

بازدید 596 بار
برچسب‌ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا