"به من دست نزن" برنده خرس طلای جشنواره برلین شد
اولین فیلم آدینا پینتیلی فیلمساز رومانیایی جایزه اصلی شصت و هشتمین جشنواره برلین را دریافت کرد.
طلای بهترین فیلم جشنواره امسال معرفی کرد.

اولین فیلم بلند داستانی پینتیلی مکاشفه‌ای درباره رابطه نزدیک است و در مرز بین واقعیت و خیال سفر احساسی سه شخصیت را دنبال می‌کند. "به من دست نزن" تولید مشترک رومانی، آلمان، جمهوری چک، بلغارستان و فرانسه است. این فیلم جایزه بهترین فیلم بلند اول جشنواره را نیز به خود اختصاص داد.

جایزه بزرگ هیئت داوران به "قیافه" به کارگردانی مالگوژاتا شوموفسکا دیگر کارگردان لهستانی رسید. این فیلم درباره مردی است که بعد از عمل جراحی صورت با بحران هویت روبرو می‌شود. این دومین موفقیت شوموفسکا در جشنواره برلین بود. او در 2015 نیز با فیلم "بدن" جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردان برلیناله را از آن خود کرد.

وس اندرسن کارگردان آمریکایی برای "جزیره سگ‌ها" که فیلم افتتاحیه جشنواره امسال بود، برنده جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردان شد. "جزیره سگ‌ها" مانند "آقای فاکس شگفت‌انگیز" (2009)، دیگر ساخته اندرسن یک انیمیشن استاپ-موشن است. داستان در ژاپن در آینده نزدیک روی می‌دهد، جایی که در آن سگ‌ها به خاطر نگرانی از انتقال آنفلوانزای سگی در یک جزیره قرنطینه هستند. فیلم، داستان پنج سگ محلی را دنبال می‌کند. بیل موری، برایان کرنستن، جف گلدبلوم، گرتا گرویگ، تیلدا سوئینتن، لئو شرایبر و باب بالابان از صداپیشه‌های این فیلم بودند که در مراسم اولین نمایش جهانی "جزیره سگ‌ها" اندرسن را همراهی کردند. "جزیره سگ‌ها" بعد از "خانواده رویال تننبام" (2002)، "زندگی در آب با استیو زیسو" (2005) و "هتل بزرگ بوداپست" (2014) چهارمین فیلم اندرسن بود که در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره برلین روی پرده رفت. "هتل بزرگ بوداپست" نیز فیلم افتتاحیه برلیناله بود و برنده خرس نقره‌ای جایزه بزرگ داوران شد.

آنا بران بازیگر پاراگوئه‌ای برای فیلم "وارثین" به کارگردانی مارچلو مارتینزی جایزه خرس نقره‌ای بهترین بازیگر زن را دریافت کرد. این فیلم داستان دو زن به نام‌های چلا (با بازی بران) و چیکیتا از خانواده‌هایی ثروتمند در آسونسیون در پاراگوئه است که بیش از 30 سال است با هم زندگی می‌کنند، اما به تازگی وضعیت مالی آن‌ها خراب شده است، به طوری که مجبور شده‌اند اموالی را که به ارث برده‌اند، بفروشند. وقتی اوضاع بدتر می‌شود، چیکیتا به جرم کلاه‌برداری به زندان می‌افتد و اینجاست که چلا با یک واقعیت جدید روبرو می‌شود... "وارثین" که اولین فیلم مارتینزی است جایزه آلفرد بائر را نیز از آن خود کرد.

جایزه خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد به آنتونی باژون بازیگر فرانسوی برای فیلم "دعا" به کارگردانی سدریک کان اعطاء شد. "دعا" درباره جوانی 22 ساله به نام توماس (با بازی باژون) است که به مواد مخدر اعتیاد دارد. او برای ترک اعتیاد به جامعه‌ای از معتادان سابق که در نواحی کوهستانی در انزوا زندگی می‌کنند و برای درمان خود به دعا پناه برده‌اند، ملحق می‌شود و...

مانوئل آلکالا و آلونسو روئیس‌پالاسیوس برای فیلم مکزیکی "موزه" به کارگردانی روئیس‌پالاسیوس برنده جایزه خرس نقره‌ای بهترین فیلمنامه شدند. داستان این فیلم با بازی گائل گارسیا برنال در 1985 روی می‌دهد و درباره گروهی خلافکار است که سیستم امنیتی موزه ملی مردم‌شناسی مکزیکو سیتی را بی‌اثر می‌کنند و 140 قطعه تاریخی را به سرقت می‌برند.

جایزه خرس نقره‌ای بهترین دستاورد هنری چشمگیر نیز به النا اوکوپنایا برای طراحی لباس و طراحی صحنه "دولاتوف" به کارگردانی الکسی گرمن جونیر کارگردان روس رسید. "دولاتوف" فیلمی زندگی‌نامه‌ای درباره سرگئی دولاتوف نویسنده روس است و شش روز زندگی او را پیش از این که از شوروی سابق به آمریکا بگریزد، دنبال می‌کند. الکسی گرمن جونیر در 2015 با "زیر ابرهای الکتریکی" برنده جایزه خرس نقره‌ای بهترین دستاورد هنری چشمگیر شد.

امسال 19 فیلم در بخش مسابقه بین‌الملل رقابت کردند که "خوک" به کارگردانی ‌مانی حقیقی از ایران یکی از آن‌ها بود. فیلم نروژی "اوتایا: 22 ژوئیه"به کارگردانی اریک پوپه، "فصل شیطان" ساخته لاو دیاز کارگردان مطرح فیلیپینی و "نام برادر من روبرت است و او یک ابله است" به کارگردانی فیلیپ گرونینگ تولید مشترک آلمان، فرانسه و سوئیس، جزو فیلم‌های محبوب منتقدان در این دوره جشنواره برلین بودند که مراسم را دست خالی ترک کردند. "نگران نباش، او پیاده خیلی دور نمی‌شود" تازه‌ترین ساخته گاس ون سنت فیلمساز آمریکایی و "ایوا" به کارگردانی بنوا ژاکو کارگردان فرانسوی از دیگر فیلم‌های بخش مسابقه بین‌الملل بودند.

ادل رومانسکی تهیه‌کننده آمریکایی فیلم برنده اسکار "مهتاب"، سسیل دو فرانس بازیگر بلژیکی، ریویچی ساکاموتو آهنگساز ژاپنی، استفانی زاکارک منتقد فیلم مجله تایم و چما پرادو رئیس فیلموتکا اسپانولا اسپانیا، همکاران تیکور در بخش مسابقه بین‌الملل بودند.

در این دوره جشنواره برلین بجز "خوک" سه فیلم دیگر ایرانی نیز در برلیناله روی پرده رفتند که دو تای آن‌ها در بخش نسل 14plus (ویژه فیلم‌هایی که برای نوجوانان بالای 14 هستند) رقابت کردند: "دِرِساژ" اولین ساخته بلند سینمایی پویا بادکوبه که در این بخش از سوی هیئت داوران بین‌الملل تقدیر شد و "هندی و هرمز" به کارگردانی عباس امینی. "هجوم" تازه‌ترین ساخته شهرام مکری نیز در بخش پانوراما نمایش داده شد.

امسال ویلم دافو بازیگر آمریکایی که سه بار نامزد اسکار بوده است، جایزه خرس طلای افتخاری یک عمر دستاورد جشنواره فیلم برلین را دریافت کرد. برگزارکنندگان جشنواره همچنین یک بخش مرور آثار را به دافو اختصاص دادند.

شصت و هشتمین جشنواره فیلم برلین 15 فوریه (26 بهمن) آغاز شد و یکشنبه 25 فوریه (6 اسفند) با نمایش مجدد تعدادی از فیلم‌های جشنواره به طور رسمی به کار خود پایان می‌دهد. امسال در مجموع 396 فیلم در بخش‌های مختلف جشنواره به نمایش درآمد و بیش از 300 هزار بلیت فروخته شد.

فهرست برندگان جشنواره برلین 2018 به شرح زیر است:

جوایز هیئت داوران بخش مسابقه بین‌الملل

خرس طلای بهترین فیلم: "به من دست نزن" (Touch Me Not) به کارگردانی آدینا پینتیلی (رومانی/آلمان/جمهوری چک/بلغارستان/فرانسه)

جایزه بزرگ هیئت داوران (خرس نقره‌ای): "قیافه" (Mug) به کارگردانی مالگوژاتا شوموفسکا (لهستان)

جایزه آلفرد بائر (خرس نقره‌ای): "وارثین" (The Heiresses) به کارگردانی مارچلو مارتینزی (پاراگوئه/آلمان/اوروگوئه/نروژ/برزیل/فرانسه)

جایزه بهترین کارگردان (خرس نقره‌ای): وس اندرسن برای "جزیره سگ‌ها" (Isle of Dogs) تولید مشترک بریتانیا و آلمان

جایزه بهترین بازیگر زن (خرس نقره‌ای): آنا بران برای "وارثین" (The Heiresses) به کارگردانی مارچلو مارتینزی (پاراگوئه/آلمان/اوروگوئه/نروژ/برزیل/فرانسه)

جایزه بهترین بازیگر مرد (خرس نقره‌ای): آنتونی باژون برای "دعا" (The Prayer) به کارگردانی سدریک کان (فرانسه)

جایزه بهترین فیلمنامه: (خرس نقره‌ای): (خرس نقره‌ای): مانوئل آلکالا و آلونسو روئیس‌پالاسیوس برای "موزه" (Museum) به کارگردانی آلونسو روئیس‌پالاسیوس (مکزیک)

جایزه بهترین دستاورد هنری چشمگیر (خرس نقره‌ای): النا اوکوپنایا برای طراحی لباس و طراحی صحنه "دولاتوف" (Dovlatov) به کارگردانی الکسی گرمن جونیر (روسیه/لهستان/صربستان)

جوایز هیئت داوران بخش مسابقه بین‌الملل فیلم کوتاه

خرس طلای بهترین فیلم کوتاه: "مردان پشت دیوار" (The Men Behind the Wall) به کارگردانی اینس مولداوسکی (اسرائیل)

جایزه هیئت داوران (خرس نقره‌ای): "Imfura" به کارگردانی ساموئل ایشیموه (سوئیس/رواندا)

جایزه فیلم کوتاه Audi: " Solar Walk" به کارگردانی ریکا بوکسی (دانمارک)

نامزد فیلم کوتاه برلین در جوایز فیلم اروپا: "Burkina Brandenburg Komplex" به کارگردانی اولو براون (آلمان)

جایزه بهترین فیلم بلند اول GWFF: "به من دست نزن" (Touch Me Not) به کارگردانی آدینا پینتیلی (رومانی/آلمان/جمهوری چک/بلغارستان/فرانسه)

تقدیر: "یک فیل بی‌حرکت نشسته است" (An Elephant Sitting Still) به کارگردانی هو بو (چین)

جایزه مستند خلاق گلاسهوته: "والس والدهایم" (The Waldheim Waltz) به کارگردانی روث بکرمان (اتریش)

تقدیر: "شمن سابق" ( Ex Shaman) به کارگردانی لوئیس بولونیزی (برزیل)

فهرست تعدادی از دیگر برندگان جشنواره برلین 2018 که اسامی آن‌ها شب گذشته و امروز پیش از مراسم اختتامیه اعلام شد، به شرح زیر است:

جوایز بخش نسل

بخش کودکان نسل Kplus (هیئت داوران کودک)

خرس بلورین بهترین فیلم بلند: "قسم می‌خورم" (Cross My Heart) به کارگردانی لوک پیکار (کانادا)

تقدیر: "Supa Modo" به کارگردانی لیکاریون وایناینا (آلمان/کنیا)

خرس بلورین بهترین فیلم کوتاه: "راهنمای میدانی برای این که یک دختر 12 ساله باشی" (A Field Guide to Being a 12-Year-Old Girl) به کارگردانی تیلدا کابام-هروی (استرالیا)

تقدیر: "برف برای آب" (Snow for Water) به کارگردانی کریستوفر ویلیه (بوسنی و هرزگوین/بریتانیا)

بخش کودکان نسل Kplus (هیئت داوران بین‌الملل)

جایزه بزرگ بهترین فیلم بلند: "دیده و نادیده" (The Seen and Unseen) به کارگردانی کامیلیا آندینی (اندونزی/هلند/استرالیا/قطر)

تقدیر: "کلئو و پل" (Cléo & Paul) به کارگردانی استیفن دموستیه (فرانسه)

جایزه ویژه بهترین فیلم کوتاه: "یک دختر کنجکاو" (A Curious Girl) به کارگردانی راجش پراساد کاتری (نپال)

تقدیر: "شام خرچنگ" (Lobster Dinner) به کارگردانی جرجورو فرانچتی (آمریکا/ایتالیا)

بخش نسل 14plus (هیئت داوران جوان)

خرس بلورین بهترین فیلم بلند: "Fortuna" به کارگردانی ژرمینال روا (سوئیس/بلژیک)

تقدیر: "Retablo" به کارگردانی آلوارو دلگادو-آپاریسیو (پرو/آلمان/نروژ)

خرس بلورین بهترین فیلم کوتاه: "Kiem Holijanda" به کارگردانی سارا ولتمایر (هلند)

تقدیر: "Dressed for Pleasure" به کارگردانی ماری دی ماریکورت (سوئیس)

بخش نسل 14plus (هیئت داوران بین‌الملل)

جایزه بزرگ بهترین فیلم بلند: "Fortuna" به کارگردانی ژرمینال روا (سوئیس/بلژیک)

تقدیر: "دِرِساژ" به کارگردانی پویا بادکوبه (ایران)

جایزه ویژه بهترین فیلم کوتاه: "Juck" به کارگردانی اولیویا کاستبرینگ، یولیا گومپرت و اولریکا باندریا (سوئد)

تقدیر: "Bless You!" به کارگردانی پائولینا زیولکووسکا (لهستان)

جوایز هیئت داوران کلیسای جهانی

بخش مسابقه بین‌الملل 2018: "در راهروها" (In the Aisles) به کارگردانی توماس اشتوبر (آلمان)

تقدیر: "اوتایا: 22 ژوئیه" (U - July 22) به کارگردانی اریک پوپه (نروژ)

بخش پانوراما 2018: "Styx" به کارگردانی ولفگانگ فیشر (آلمان/اتریش)

بخش فورم 2018: "تئاتر جنگ" (Theatre of War) به کارگردانی لولا آریاس (آرژانتین/اسپانیا)

جوایز هیئت داوران فیپرشی

بخش مسابقه بین‌الملل 2018: "وارثین" (The Heiresses) به کارگردانی مارچلو مارتینزی (پاراگوئه/آلمان/اوروگوئه/نروژ/برزیل/فرانسه)

بخش پانوراما 2018: "حاشیه رودخانه" (River’s Edge) به کارگردانی ایسائو یوکیسادا (ژاپن)

بخش فورم 2018: "یک فیل بی‌حرکت نشسته است" (An Elephant Sitting Still) به کارگردانی هو بو (چین)

جایزه سینماهای هنری CICAE

بخش پانوراما 2018: "Hard Paint" به کارگردانی مارسیو رئولون و فیلیپ ماتزمباکر (برزیل)

بخش فورم 2018: "تئاتر جنگ" (Theatre of War) به کارگردانی لولا آریاس (آرژانتین/اسپانیا)

جایزه سینماهای اروپا 2018: "Styx" به کارگردانی ولفگانگ فیشر (آلمان/اتریش)

جایزه تماشاگران پانوراما

برنده جایزه فیلم‌ داستانی: "پروفایل" (Profile) به کارگردانی تیمور بکمامبتوف (آمریکا/بریتانیا/قبرس/روسیه)

جایزه دوم: "Styx" به کارگردانی ولفگانگ فیشر (آلمان/اتریش)

جایزه سوم: "L’ Animale" به کارگردانی کاتارینا موکشتاین (اتریش)

برنده جایزه فیلم مستند: "سکوت دیگران" (The Silence of Others) به کارگردانی آلمودنا کاراسدو و رابرت بهار (آمریکا/اسپانیا)

جایزه دوم: "Partisan" به کارگردانی لوتز پنرت، ماتیاس ایلرت و آداما اولریش (آلمان)

جایزه سوم: "محاکمه" (The Trial) به کارگردانی ماریا اوگوستا راموس (برزیل/آلمان/هلند)

جایزه فیلم صلح: "سکوت دیگران" (The Silence of Others) به کارگردانی آلمودنا کاراسدو و رابرت بهار (آمریکا/اسپانیا)

جایزه فیلم عفو بین‌الملل: "فرودگاه مرکزی تی‌اچ‌اف" (Central Airport THF) به کارگردانی کریم عینوز (آلمان/فرانسه/برزیل)

تقدیر: "الدورادو"(Eldorado) به کارگردانی مارکوس ایمهوف (سوئیس/آلمان)منبع: هنر آنلاین/علی افتخاری
بازدید 437 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا