حق خوری در جشنواره؟
در آستانه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر نگاهی داریم به مهم ترین آثار پنح دوره اخیر که به بخش مسابقه راه پیدا نکرده اند. می خواهیم به جواب این پرسش برسیم که آیا در حق آن ها احجاف شده یا نه؟

اتفاق می افتد؛ بعد از اعلام فیلم های بخش مسابقه جشنواره فجر، عده ای دلخورند که چرا فیلم شان پذیرفته نشده. در برخی دوره ها، اعتراض ها کارساز می شود و دبیر مقررات را تغییر می دهد. یا تعداد فیلم های بخش مسابقه را بالا می برد یا با طراحی عناوینی مثل بخش جنبی،نوعی تجربه و هنر و تجربه دل همه را به دست می آورد. حالا می خواهیم سرنوشت مهم ترین فیلم هایی که در چهار دوره اخیر، وارد بخش مسابقه نشده اند را مرور کنیم تا ببینیم اعتراض ها درست بوده است یا نه.

جشنواره سی و پنجم


مهم ترین فیلم هایی که پشت خط ماندند: کاناپه / کیانوش عیاری، هجوم/ شهرام مکری ، زرد/ مصطفی تقی زاده، راه رفتن روی سیم / احمد رضا معتمدی، خانه کاغذی/ مهدی صباغ زاده ،امپراطور جهنم/ پرویز شیخ طادی

سرنوشت فیلم ها: گفته می شد «هجوم» به دلیل ممیزی، پشت در مانده و تصمیم درباره «کاناپه» به نهادی خارج از وزرات ارشاد محول شده است. «هجوم» چندی پیش اکران شد و کسی ندانست چرا چنین فیلمی نباید در بخش مسابقه حضور می یافت. فیلم «کاناپه» هم بخاطر استفاده از کلاه گیس برای بازیگران زن فعلا بلاتکلیف است.

«زرد» پاییز امسال اکران شد و نشان داد یک سر و گردن بالاتر از برخی فیلم های بخش مسابقه است. همین تعبیر برای «خانه کاغذی» کاربرد دارد. «راه رفتن روی سیم» قرار بود شهریور روی پرده سینماها برود که فعلا اکران نشده و نمی توان قضاوتی درباره آن داشت.

دیگر فیلم ناکام جشنواره سی و پنجم،« امپراطور جهنم» است که سازندگان آن بعد از بیانیه علیه مسولان جشنواره، امسال فیلم شان را در بخش مسابقه می بینند.

جشنواره سی و چهارم


مهم ترین فیلم هایی که پشت خط ماندند: دراکولا / رضا عطاران، تیک آف / احسان عبدی پور، خشکسالی و دروغ / پدارم علیزاده ، آبجی / مرجان اشرفی زاده

سرنوشت فیلم ها: یکی از کم نقص ترین انتخاب های جشنواره فجر، در دوره سی و چهارم رقم خورد. در این میان «خشکسالی و دروغ»می توانست در بخش نگاه نو باشد که نبود. «تیک آف» اگرچه اکران موفقی نداشت اما نبودش در میان فیلم های بخش مسابقه، جای سوال دارد.

درباره «دراکولا» حق با هیات انتخاب است؛ فیلم رضا عطاران در اکران هم ناموفق بود و نتوانست رضایت عمومی را بدست بیاورد. «آبجی» هنوز به نمایش درنیامده و طبعا نمی توان کیفیت فیلم و کار هیات انتخاب را قضاوت کرد.

جشنواره سی و سوم


مهم ترین فیلم هایی که پشت خط ماندند: دلم می خواد/ بهمن فرمان آرا ، استراحت مطلق/ رضا عطاران، نهنگ عنبر/ سامان مقدم ، تابو / خسرو معصومی ، قندون جهیزیه/ علی ملاقلی پور،360 درجه/ سام قریبیان

سرنوشت فیلم ها: هیات انتخاب جشنواره سی و سوم تا مدت ها مورد اعتراض بودند که چرا چشم شان را روی چند فیلم خوب بسته اند. در این میان عجیب ترین تصمیم، عدم حضور «قندون جهزیه» و «360 درجه» در بخش مسابقه است. این دو فیلم حتی در بخش نگاه نو هم پذیرفته نشدند.

«دلم می خواد» بخاطر اختلاف تهیه کننده و کارگردان هنوز اکران عمومی نشده اما نمایش آن در جشنواره جهانی فجر به یادمان آورد که جای فیلم در بخش مسابقه جشنواره ملی خالی بوده است. «استراحت مطلق» هم در قیاس با برخی فیلم های بخش مسابقه کیفیت بالاتری داشت .

در این میان بنطر می رسد «نهنگ عنبر» قربانی عدم توجه جشنواره به فیلم های کمدی شده. و اما «تابو» تنها فیلمی است که عدم حضورش در بخش مسابقه توجیه پذیر است.

جشنواره سی و دوم


مهم ترین فیلم هایی که پشت خط ماندند: بلوک 8 خروجی 2 / علیرضا امینی، نقش نگار/ علی عطشانی

سرنوشت فیلم ها: سال 92 ، تازه مسولان سینمایی عوض شده بودند و سینماگران با «امید» پا به جشنواره گذاشتند. دبیر جشنواره برای این که کسی دلخور نشود، فیلم های بخش مسابقه را تا 28 فیلم بالا برد . این همه ماجرا نبود؛ 19 فیلم در بخش نگاه نو پذیرفته شد و 8 فیلم به بخش «نوعی تجربه» راه یافت. تازه، دو فیلم «خانه پدری» و « زندگي مشترک آقاي محمودي و بانو» که به دلیل مقررات جشنواره، شرایط حضور در بخش مسابقه را نداشتند، در بخش جنبی به نمایش درآمدند.

فقط «بلوک ۹ خروجی ۲» و «نقش نگار» جایی در جشنواره نداشتند. هر دو فیلم فاقد کیفیت برای نمایش در بخش مسابقه هستند و انصافا اعتراض شان وارد نیست.

جامانده های جشنواره 36


سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر یک تفاوت اساسی با چند سال اخیر دارد و آن، پایین بودن تعداد فیلم های بخش مسابقه است. ضمن این که خبری از بخش های نگاه نو، خارج از مسابقه، چشم انداز و هنر و تجربه هم نیست. حذف این بخش ها به علاوه کاهش فیلم های بخش مسابقه، باعث شده تعداد پشت خط مانده ها، بیشتر از سال های پیش باشد.

وقتی می گوییم بیشتر، منظور دقیقا 20 فیلم است. البته که نمی توان مدعی شد همه این 20 فیلم با کیفیت تر از پذیرفته شده ها هستند اما براحتی هم نمی شود از کنار برخی های شان گذشت. احتمالا بعد از اکران، این سوال پیش می آید که چرا به جای فلان فیلم در بخش مسابقه پذیرفته نشده اند.

این قیاس در همه ادوار جشنواره شکل می گیرد و یک پاسخ ثابت دارد؛ اعضای هیات انتخاب می گویند: بالاخره سلیقه ما این چند فیلم بوده... اگر فقط پای سلیقه در میان باشد، مشکلی نیست اما گاهی، رد شدن برخی فیلم ها فراتر از سلیقه است. این نکته ای است که برخی تهیه کننده ها و کارگردان های متقاضی جشنواره سی و ششم روی آن دست گذاشته اند. سازندگان«درخونگاه»، «سراسر شب»،«شاه کش»،«در وجه حامل»،«آستیگمات» و «دِرِساژ» اعتقاد دارند در حق فیلم شان احجاف شده و دلیل رد شدن فیلم شان فنی نبوده است.

به هر حال برای قضاوت درباره 20 فیلم پشت خط مانده جشنواره امسال، باید منتظر اکران عمومی آن ها ماند. آیا این بار می توان از سلیقه هیات داوران دفاع کرد؟بازدید 388 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا