نامزدهاي سيمرغ تا روز اختتامیه اعلام نمی شوند
بعد از حواشي بي سابقه اي كه سال پيش رقم خورد، مسولان جشنواره فجر تصميم گرفته اند اسامي كانديداها تا چند ساعت مانده به مراسم اختتاميه رسانه اي نشود.
و از هر سو مورد اعتراض قرار گرفتند. منشا بخشي از اعتراض ها برنامه هفت بود كه مجري و كارشناس آن عقيده داشتند در حق «ماجراي نيمروز» به دليل سوژه آن دارد اجحاف مي شود.

مسولان برگزاري جشنواره سي و ششم براي جلوگيري از اتفاق سال پيش، تصميم گرفته اند تا روز اختتاميه، نام كانديداها را رسانه اي نكنند. اين خبري است كه ابراهيم داروغه زاده،‌ دبير جشنواره در گفت و گو با خبرنگار بخش خبري 20:30 اعلام كرده. او در حاشيه قرعه كشي برنامه نمايش فيلم هاي سينماي رسانه ها اين طور گفته:«تا مراسم اختتاميه ، كانديداها اعلام نمي شوند.» او درباره شائبه دخالت افرادي خارج از هيات انتخاب هم توضيح داده:«فيلم ها را در درجه اول فقط هيات انتخاب ديدند؛حتي شخص رئيس سازمان سينمايي و دبير، قبل از هيت انتخاب آن ها را نديدند.»

ماجرای قرعه کشی


اين تمهيد، همانند قرعه كشي جدول نمايش فيلم ها، در راستاي پيش گيري از حاشيه ها و شائبه ها است. كما اين كه منيژه حكمت تهيه كننده و كارگردان «جاده قديم» به صراحت گفته اگر جز اين بود فيلمش را به جشنواره نمي داد. او پنج شنبه شب مهمان تلفني برنامه «سينما دو» بود؛‌حامد عنقا اين طور طرح موضوع كرد: «اهالی رسانه دیدند و شنیدند که خانم حکمت حقش را می‌گیرد و زبان اعتراض دارد. اگر این قرعه را در نمی‌آوردید و فیلمتان را اولین روز در سانس دوم نمایش می‌دادند، احتمالا شنبه صبح گفت‌وگویی تند و آتشین از شما می‌شنیدیم.»

حکمت هم اين گونه پاسخ داد: «اگر این طور بود، فیلم را از جشنواره بیرون می‌کشیدم و گفت‌وگو نمی‌کردم. خیلی روشن به دوستانم گفتم که سیاهی لشکر جشنواره نمی‌شوم. اگر همه چیز بر مبنای نگاه عادلانه و شفاف‌سازی باشد، به طور قطع تمام سینماگران و اهالی رسانه با حال خوب وارد جشنواره می‌شوند.» حكمت ايده قرعه كشي را ستايش كرده و گفته:«قرعه کشی جدول فیلم‌ها اتفاق میمون و مبارکی برای شفاف‌سازی است و کاش همه مسئولان در مکان‌ها و جایگاه‌های مختلف در جهت شفاف‌سازی قدم بردارند تا مشکلات عدیده ما به خاطر نبود شفاف‌سازی از بین برود و امیدوارم تا انتهای جشنواره این اتفاق بیفتد.دلسردی، دلمردگی و نبود حضور ما به رفتارهایی برمی‌گردد که قبلا شاهد آن بوده‌ایم. خوشحالم که شماره دو را من و خوشحالترم که شماره یک را آقای پرتوی گرفتند.»

رسول صدرعاملي هم به بخش خبري 20:30 گفته قبلا از روي سانس فيلم ها مي توانستيم حدس بزنيم كيفيت فيلم ها چيست ولي حالا همه چيز عادلانه است.

چگونگی قرعه کشی


تیم برگزاری جشنواره، این هفته پیش ایده ای رو کردند و گفتند در این دوره، زمان بندی نمایشِ فیلم های سینمای رسانه با قرعه کشی مشخص می شود . روز چهارشنبه مراسمی با حضور نماینده فیلم ها و رسانه ها در پردیس ملت برگزار شد که الگویش را از گروه بندی مسابقات ورزشی گرفته بود.

ابتدا یکی از بچه های رسانه، نام فیلم را از گلدان بیرون می آورد و نماینده آن روی سن می می آمد. گلدانی دیگر به روز و سانس نمایش فیلم ها اختصاص داشت. این تمهید، هم باعث ایجاد هیجان شد و هم شائبه ها درباره زمان بندی نمایش فیلم ها را از بین برد.

مسولان جشنواره، اجرای مراسم را به یک مجری ورزشی سپرده بودند. محمد حسین میثاقی اجرای مراسم قرعه‌کشی برنامه نمایش فیلم‌های سی‌و‌ششمین جشنواره فیلم فجر را بر عهده داشت و نشان داد برای او نه مدیوم فرق می کند و نه موضوع. این بار مدیوم او «استیج» بود نه قاب تلویزیون و موضوع سینمایی بود نه ورزشی. میثاقی با کمک از انرژی ذاتی همیشگی، اجازه نداد مراسم قرعه کشی فیلم های جشنواره، یکنواخت شود و با شوخی ها گاه به گاهش فضا را تغییر می داد. مشابه این اجرا را در مراسم های فوتبالی دیده ایم ، منتها این بار سوژه سینما بود و کار میثاقی از سخت تر. او اما با اطلاعات کافی روی سن آمد و مسلط اجرا کرد.


منابع: سینما دو، بخش خبری 20:30 ، هفت صبح
بازدید 488 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا