داستان جشنواره فیلم فجر و تکذیبیه‌ها
در حالی که ابراهیم داروغه زاده تقریبا در تمام گفتگوهایش بر عدم دخالت سایر نهادها در فرآیند انتخاب و نمایش فیلم‌ها تاکید دارد، اما همچنان خبر از نمایش فیلم‌ها برای گروه‌های مختلف می‌رسد. تازه ترین خبر مربوط به صحبت‌های سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس مبنی بر دیدن فیلم‌ها قبل از شروع جشنواره است.

است.

هفته گذشته بعد از حواشی که در مورد دخالت سایر نهادها در انتخاب فیلم های جشنواره فجر مطرح شده بود اسامی فیلم های بخش مسابقه اعلام شد. با اعلام اسامی فیلم ها ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره سی وششم همچنان بر عدم دخالت سایر نهادها تاکید داشت. اما در حالیکه تنها چند روز از این خبر نمی گذرد یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس خبر از نمایش فیلم ها برای مجلس داده است.
اما و اگرها در مورد دخالت سایر نهادها آنقدر تکرار شده و هر بار هم با تکذیب همراه بوده که دیگر نمی شود نتیجه مشخصی از این موضوع گرفت. البته این حواشی تنها مختص به جشنواره نیست و هرچه جلوتر می رویم بحث صدور پروانه ساخت، مجوز نمایش و انتخاب فیلم ها در جشنواره فیلم فجر حاشیه های بیشتری دارد و برای هر خبری مبنی بر نقش سایر نهادها در نمایش فیلم های سینمایی باید تکذیبه ای هم در نظر داشت!
بالاخره نهادهایی از جمله قوه قضاییه، کمیسون فرهنگی مجلس و.... در فرآیند انتخاب و نمایش فیلم های سینمایی نقش دارند یا خیر؟

گردش تایید و تکذیب میان مجلس، قوه قضاییه و سازمان سینمایی

چهارم دی ماه احمد مازنی با اشاره به اینکه تاکنون درخواستی از کمیسیون متبوعش برای تقبل مسئولیت در جشنواره فیلم فجر نشده، گفت: تاکنون از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تماسی با کمیسیون فرهنگی برای دعوت از نمایندگان برای ایفای نقش در این رویداد گرفته نشده است و این کمیسیون نقشی در کم و کیف آثار جشنواره فیلم فجر امسال ندارد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: نماینده مردم تهران گفت: در دستور کار کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی، دعوت از مسئولان ذیربط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است تا گزارش اقدامات انجام شده و برنامه‌های آینده را اعلام کنند تا تصمیمات لازم در این زمینه گرفته شود. اگرچه به علت همزمانی این موضوع با بودجه ۹۷ کار‌ها با تاخیر پیگیری شده اما بررسی این موضوع جزء اولویت‌های کمیته فرهنگ، هنر و رسانه است.
کمی بعد از این خبر مهدی افتخاری دبیر شورای ارتقای آگاهی‌های عمومی قوه قضاییه اعلام کرد ورود کارگروه فنی قوه قضاییه به بررسی فیلم‌های جشنواره فیلم فجر جدی‌تر شده و این کارگروه در انتخاب فیلم‌ها نقش دارد.
خبری که خیلی زود با واکنش داروغه زاده همراه شد. گمانه زنی ها درباره نقش قوه قضاییه در انتخاب فیلم ها و حواشی که درباره احتمال اعمال شدن نظراتی غیر از هیات انتخاب فیلم مطرح شده بود ادامه داشت تا اینکه داروغه زاده اعلام کرد: «جشنواره ما یک جشنواره شاخص است و یک هیات انتخاب دارد و تنها این هیات انتخاب فیلم ها را می بینند. هیچکس به جز هیات انتخاب فیلم‌ها را انتخاب نمی کند. او تاکید کرد: هیچ کس به جز هیات انتخاب نمی تواند در انتخاب فیلم ها نقشی داشته باشد».

اکران‌ فیلم‌های بخش مسابقه برای کمیسیون فرهنگی

بعد از اعلام اسامی فیلم های بخش مسابقه حاشیه ها در این مورد رو به پایان بود تا اینکه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره اکران فیلم‌ها قبل از جشنواره برای اعضای کمیسیون گفت: پیشنهاد برای اکران فیلم‌ها قبل از آغاز جشنواره را به سازمان سینمایی ارائه دادیم که پذیرفته شد و از هفته قبل هم اکران فیلم‌ها آغاز شد و فیلم مستندی که به جشنواره راه یافت را دیدیم. این روند ادامه خواهد داشت و امکان دیدن فیلم‌ها قبل از جشنواره برای کمیسیون فرهنگی مجلس فراهم شده است.
آزادیخواه درباره اینکه بعد از دیدن آثار توسط کمیسیون فرهنگی مجلس اعمال نظری هم صورت می‌گیرد، گفت: به صورت استصوابی خیر اما استطلاعی امکان دارد. این که کمیسیون فرهنگی بتواند مسیر جشنواره را تغییر دهد و فیلمی را که وارد بخش مسابقه شده است، جابجا کند، به لحاظ قانونی امکان‌پذیر نیست.
باز هم خیلی زود ابراهیم داروغه‌زاده با تاکید بر اینکه نمایش فیلم‌ها قبل از آغاز جشنواره خلاف مقررات است، گفت: تا زمان آغاز جشنواره فیلم فجر، فیلم‌های بخش سودای سیمرغ برای هیچ فرد، نهاد و گروهی امکان نمایش ندارد البته فقط فیلم‌های مستند و کوتاه که پیش از این در جشنواره سینما حقیقت یا فیلم کوتاه تهران نمایش داده شدند، از این امر مستثنا هستند.
دبیر سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر ادامه داد: ما و مسئولان جشنواره و سازمان سینمایی به لحاظ قانونی اجازه نمایش هیچ فیلمی را برای هیچ فردی قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر نداریم. البته هر تهیه‌کننده‌ای می‌تواند با تصمیم شخصی اثرش را برای هر فرد یا نهادی نمایش بدهد.

لزوه شفاف سازی درباره نسبت سازمان سینمایی و سایر نهادها

اعلام اسامی فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه هم نتوانست بعضی گمانه زنی ها مبنی بر نقش سایر نهادها را به طور کامل رد کند. ضمن اینک همچنان خبرهای ضد و نقیض از سازوکار جشنواره فیلم فجر رسانه ای می شود.
نه تنها در مورد جشنواره فجر بلکه در تمام مناسبات سینمایی، اگر مسئولین سازمان سینمایی دلیل و توجیهی جهت نمایش فیلم ها برای سایر نهادها و اعمال تصمیمات آنها دارند شاید بهتر این باشد با توضیح شفاف و روشن این دلایل را رسانه ای کنند تا هربار گرفتار حواشی و تکذیبیه نشوند، اگر هم واقعا خبرهایی که مبنی بر دخالت سایر نهادها منعکس می شود کذب است چرا یک بار این موضوع را بین خود به نتیجه نمی رسانند. نهادهای مدعی چه قصدی از این کار دارند؟

بیشتر بخوانید:
جشنواره سی و ششم قبل از اکران
چه کسی مسئول انتخاب فیلم‌هاست؟
اعلام فیلم های بخش مسابقه جشنواره سی و ششم


منابع: فارس/ ایلنا/ خانه ملت/ تبیان
بازدید 432 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا