این بازیگران پیری نمی شناسند
به بهانه اکران «زرد» که بهرام رادان باز هم نقش جوان اول بازی می کند، سراغ ستاره های موفق سینما رفته ایم.آن ها در دهه هفتاد و ابتدای دهه هشتاد چهره شدند و نسل دوم بازیگران پس از انقلاب لقب دارند.
و بازی اش همزمان مورد توجه خاص و عام قرار گرفت. کمی بعد به سمت فیلم های تجاری کشیده شد و از قضا موقعیت او را به عنوان ستاره مستحکم تر کرد. تهرانی در دهه هشتاد سراغ فیلم های خاص پسند رفت و مدتی بعد از سینما فاصله گرفت. این اتفاق برای هر بازیگری خطری بزرگ است ولی تهرانی در دور تازه فعالیت،همچنان بازیگر مهم و تاثیرگذار سینمای ماست. او خودخواسته، برچسب جوان اول را از نام خود پاک کرد و ترجیح داد در نقش زنان پخته بازی کند.

محمد رضا فروتن


1373 با فیلم «هدف» وارد سینما شد؛ فروتن آن زمان 26 سال سن داشت. سه سال بعد مسعود کیمیایی او را به عنوان یکی از جوان های فیلم «مرسدس» انتخاب كرد. فروتن 16 سال جوان اول بود و جالب آن كه در 45 سالگي همچنان با پيشنهادهایی از این جنس مواجه مي شد. فروتن با «مرسدسِ»كيمیايي رسما جوان اول شد و با «متروپلِ» او از این موقعیت بیرون آمد. نکته منفی کارنامه فروتن این که همزمان با بیرون رفتن از صف جوان اول های سینما، وزن کارنامه اش هم پایین آمده.

شهاب حسینی /44 ساله


فعالیت سینمایی شهاب حسینی سال 1380 با فیلم «رخساره» امیر قویدل کلید خورد. او در سن 28 سالگی وارد سینما شد. حسینی آرام آرام رشد کرد که نمود ابتدایی اش را می توان در «واکنش پنجم» «سوپر استار» و «درباره الی» دید. نکته جالب کارنامه حسینی تناسب نقش ها با سن اوست؛ در سال های اخیر نقش هایی پایین تر از سن واقعی خود بازی نکرده و از این منظر در تعریف جوان اول نمی گنجد. دلیل دیگر این اتفاق جنس خود فیلم هاست ؛ حسینی طی 16 سال 46 فیلم بازی کرده که تنها 12 تای آن متعلق به سینمای بدنه است. او حالا مهم ترین بازیگر سینمای ما لقب دارد و خیلی از کارگردان ها علاقمند به همکاری با او هستند.

لیلا حاتمی / 45ساله


لیلا حاتمی در سن 24 سالگی «لیلا» را بازی کرد؛ پیش از این نقشی کوتاه در «کمال الملک» و «دلشدگان» بازی کرده بود.حاتمی هیچ وقت به طور مطلق در تعریف «جوان اول» قرار نگرفت که دلیل اصلی آن به جنس انتخاب هایش بر می گردد. او خیلی زود با نقش های دخترانه خداحافظی کرد و وارد جلد نقش های زنانه شد. جالب آن که حالا به حاتمی نقش های متفاوت پیشنهاد می شود؛ مثل «من» و یا «رگ خواب». دو دهه از حضور رسمی لیلا حاتمی در سینما می گذرد و عدد انتخاب های بد او ، تنها چند فیلم است. نشانه ها می گوید لیلا حاتمی حالا حالاها در اوج خواهد ماند.

محمد رضا گلزار / 40 ساله


17 سال از آغاز فعالیت سینمایی محمدرضا گلزار گذشته و هنوز فیلم های او گیشه دارند؛ حتی اگر فیلم تجاری نباشد. گلزار همچنان نقش جوان اول بازی می کند و کارگردان ها برایش نقش جوان اول کنار می گذارند. خودش اما خیلی دوست ندارد در این دایره بماند و هر از گاهی از سایه جوان اول بودن خارج می شود. نمونه اش «خشکسالی و دروغ»، «دلم می خواد» و حتی «مادر قلب اتمی». با این حال کارگردان ها می دانند حالاحالاها می توان از این چهره به عنوان جوان اول استفاده کرد.

بهرام رادان/ 38 ساله


اولین فیلم سینمایی اش را در سن 21 سالگی بازی کرد. اکران فیلم «زرد» تاکیدی است بر این نکته که بهرام رادان حالاحالاها قرار است جوان اول بماند. او در فیلم مصطفی تقی زاده نقش مرد جوانی را بازی می کند که از همسرش جدا شده و حالا رفتار، کارها و موقعیتش، رنگ و لعاب جوان اول دارد. تفاوت اصلی پختگی رادان در بازیگری است و گرنه سن نقش، در این فیلم، پایین تر از سن واقعی خوداوست.

نیکی کریمی/ 45 ساله


اولین ستاره زن سینمای ایران پس از انقلاب است. نیکی کریمی به اهمیت «عروس» واقف بود و به مدت 14 سال از موقعیت بدست آمده مواظبت کرد. او از اوایل دهه هشتاد سخت گیری را کنار گذاشت و آرام آرام سهم فیلم های تجاری اش بیشتر شد. کریمی بعد از 28 سال همچنان نقش اول بازی می کند. تازه، خیلی از نقش ها پایین تر از سن او هستند.

امین حیایی / 47 ساله


«دو همسفر» ساخته اصغر هاشمی آغاز بازیگری حیایی است.او آن زمان21 ساله بود. نقش هایی که در روزهای ابتدایی بازی می کرد کوتاه بود اما به یکباره توی بورس قرار گرفت و سال ها جوان اول سینمای ایران بود. غالب فیلم هایش هم گیشه داشتند. در در دهه نود سهم فیلم های خاص او بیشتر شد و همزمان با تغییر مسیر و افزایش سن عنوان جوان اول از حیایی برداشته شد. او همچنان بازیگر پرکار سینمای ما است .

حامد بهداد / 44 ساله


سال 1379 جوانی در فیلم «آخر بازی» دیده شد که انرژیک بازی می کرد و با حرارت حرف می زد. او حامد بهداد بود.آن زمان 27 سال سن داشت. بهداد هنوز در صف اول بازیگری سینما است. مدتی کوتاه سراغ نفش هایی رفت که در تعریف جوان اول نمی گنجند اما دوباره به مسیر قبل بازگشت. به طور مشخص تر اگر بگوییم او در فاصله سال های 87 تا 92 نقش هایی بازی کرد که غالبا شخصیت هایی پخته و البته آرام بودند. «آرایش غلیظ» بار دیگر حامد بهداد را به صف جوان اول ها باز گرداند.

مهنار افشار/40 ساله


در سال های ابتدایی و در سن 22 سالگی که بازیگری را تازه شروع کرده بود، سخت پسندها، مهناز افشار را متهم به فیلم های ضعیف و تجاری می كردند ولی در مقابل،صف گیشه فیلم هایش طویل تر می شد. به مرور، كارگردان های معتبر سراغش رفتند و وجه تازه ای از توانایی او عیان شد. همزمان با این تغییر، نقش های زنان پخته به او رسید تا این گونه برچسب جوان اولی از افشار برداشته شود.

مهتاب کرامتی/ 46 ساله


28 ساله بود که در«مردی از جنس بلور» بازی کرد. تا سال ها جوان اول بود ولی در حالی که استعدادش را در این نوع نقش ها و فیلم ثابت کرده بود، ترجیح داد نوعی دیگر از سینما را پی بگیرد. از میانه دهه هشتاد دیگر خبری از «هشت پا» و «ملاقات با طوطی» نیست و او نقش هایی پذیرفت که از چهره واقعی اش دور هستند؛ نقش زنان رنج کشیده یا زنانی پا به سن گذاشته. کرامتی هچنان بازیگر پرکاری است.


مریلا زارعی / 43ساله


نخستین بار در فیلم «پاتک» علی اصغر شادروان بازی کرد. مریلا زارعی روزی که جلوی دوربین اولین فیلم سینمایی کارنامه اش رفت 21 سال بیشتر سن نداشت. فیلم های اول برایش دستاوری نداشتند ، این «دو زن» بود که موقعیت مریلا زارعی را در سینما تثبیت کرد. او بعد از گرفتن سیمرغ ِ«سربازهای جمعه» سعی کرد با دقت بیشتری به پیشنهادها پاسخ دهد. برای همین در کارنامه 22 ساله اش فیلم بد کم پیدا می شود. نکته جالب درباره این بازیگر، هماهنگی نقش ها با سن اوست. زارعی از یک جایی به بعد نقش هایی متناسب با سن خود انتخاب کرد؛ این ویژگی به همراه توانمدی زارعی باعث می شود همیشه پیشنهادهایی چشمگیر داشته باشد.

پارسا پیروزفر/45ساله


پارسا پیروزفر با «مجسمه» ابراهیم وحید زاده بازیگری در سینما را تجربه کرد؛ سال 1371. 21 سال بیشتر نداشت که وارد سینما شد.او خیلی زود عرصه را رها کرد و عنوان جوان اولی را از دست داد. احتمالا بخش عمده ای از دلیل آن خودخواسته است وگرنه برای پارسا پیروزفر موقعیت فراهم بود. این بازیگر آخرین بار در «نقاب» ردای جوان اولی بر تن داشت و پس از آن به سمتی دیگر از فیلم های سینمایی متمایل شد؛ آن زمان 32 ساله بود. از ابتدای دهه هشتاد گزیده کارتر شده و فیلم هایی بازی می کند که غالبا جای دفاع دارند که بهترینش «اینجا بدون من» بهرام توکلی است. مسیری که پیروزفر پیمود باعث شد وجه ستاره بودن خود را کم کم از دست بدهد و حالا پایگاه چندان محکمی میان مخاطبان ندارد.
بازدید 317 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا