بعد از امتحانات چه کنیم؟؟

نحوه برخورد والدین با دانش آموزان در پابان امتحانات

 

همه انسان ها هنگام امتحان دچار اضطراب و نگراني مي شوند. در واقع نمي توان کسي را پيدا کرد که روز امتحان ذره اي نگراني نداشته باشد. البته کمي اضطراب بد نيست، زيرا بدون وجود آن انگيزه اي براي مطالعه مثلا يک کتاب تاريخي پر از نام و تاريخ براي آدم باقي نمي ماند، اما بايد بتوان اين اضطراب را کنترل کرد و جلوي صدماتش را گرفت. در چنين شرايطي والدين نقش بسزايي در حفظ آرامش و تصميمات صحيح فرزندان خود دارند.

نقش والدين در زمان شروع امتحان :

قبل از هرچيز به فرزندانتان بياموزيد که حتي اگر امتحان تان را خوب نداديد، دنيا به آخر نمي رسد. با اين فکر مي توانيد آنها را کمي آرام کنيد. همچنين تجربه ثابت کرده است که خنديدن، اضطراب را از وجود پاک مي کند، بنابراين قبل از امتحان برايشان مطالب طنز تعريف کنيد، در جمع خانواده فضايي شاد فراهم کنيد، وآنها را تشويق کنيد که از دوستان شوخ طبع خود غافل نشوند زيرا با آنها مي توانند آرامتر باشند.

 

معمولا وقتي امتحاني برگزار مي شود، در پايان امتحان دانش آموزان دوست دارند از باقي دانش آموزان در مورد پاسخ ها سوال کنند، اما به آنها توصيه کنيد که اين کار را نکنند، زيرا با شنيدن پاسخي غير از پاسخ خودشان بشدت نگران مي شوند و اضطراب به سراغ شان مي آيد. در اين شرايط اگر روز بعد امتحان ديگري داشته باشند، نمي توانند تمرکز حواس داشته باشند و براي امتحان بعدي خود را آماده کنند. بنابراين بهتر است امتحان داده شده را به کلي فراموش کرده و خود را براي امتحان روز بعد آماده کنند.

 

بطور کلي در پايان جلسه امتحان دانش آموزان دو دسته مي شوند: 

* کساني که از امتحان راضي اند. 

* کساني که از امتحان ناراضي اند.

 

به فرزندان خود بياموزيد که :

قبل از هر توضيحي به اين نکته توجه کنيد که بايد واقع بينانه به امتحاني که داده ايد فکر کنيد و بعد نتيجه گيري کنيد که آيا موفق بوده ايد يا نه. اگر از امتحان خود راضي بوده ايد که شيوه ي درس خواندن شما درست بوده است، پس بايد علل موفقيت خود را شناسايي کنيد و آن را ادامه دهيد. اگر از امتحان ناراضي بوده ايد بايد دنبال علت ناکامي بگرديد، آن را پيدا کنيد و سپس به رفع آن بپردازيد. علت ناکامي مي تواند شيوه ي مطالعه ي شما، منابع شما، ساعت مطالعه ي شما و... باشد. حالا که علت را برطرف کرديد، اين ناکامي را به فراموشي بسپاريد و بر امتحان هاي ديگر تمرکز کنيد و با قدرت به کار خود ادامه دهيد.

 

بدون شك همه دانش آموزان در امتحانات نتايج دلخواه و مناسب را بدست نمي آورند و علت اين مساله نيز به عوامل مختلفي بستگي دارد. ويژگي هاي فردي دانش آموز، عوامل آموزشگاهي، خانوادگي و اجتماعي مي تواند در نحوه نتيجه گيري دانش آموز موثر باشد اما برخي از والدين بدون توجه به اين مسايل، پس از اطلاع از نمرات ضعيف فرزند خود، به آن ها برچسب هاي ناروايي مي زنند.

 

زدن برچسب نه تنها هيچ كمكي براي پيشرفت تحصيلي دانش آموز نمي كند بلكه در اغلب موارد دانش آموز را از اشتياق ادامه تحصيل و كسب موفقيت درسي هم باز مي دارد.

 

دانش آموزان بايد بدانند در امتحان ها چه قبول شوند و چه مردود، ارزش و اهميت آنها بيش از آن نمره اي است که بر روي يک برگ کاغذ مي گيرند.

 

موفق باشيد

بازدید 1959 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا