قرآن حجت صامت خدا بر خلق است

 

قرآن حجت صامت خدا بر خلق است

quran

 

قرآن حجت صامت خدا بر خلق است

خطیب حرم مطهر با بیان اینکه قرآن کریم حجت صامت خداوند بر خلق است، اظهار کرد: قرآن کریم در عین حال که ابزاری برای سخن گفتن ندارد ولی اگر کسی اهل قرآن باشد آن را به سخن وا می دارد و هر درسی را از آن می گیرد.

 

به گزارش پایگاه خبری آستان حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، حجت الاسلام و المسلمین محمدی با اشاره به خطبه ی ۱۸۳ امام علی که فرمودند:«حمدمخصوص خداییست که شناخته شده است بدون اینکه دیده شود.» گفت: انسان از راه حواس پنجگانه که بیشتر ازطریق چشم صورت می گیرد به کسب معرفت می پردازد اما خداوند قابل حس کردن با این حواس نیست و باید باچشم دل ببینیم وبشناسیم.
وی با بیان اینکه شناخت خداوند احتیاج به دیدن ندارد، بلکه بصیرت نیاز است، افزود: در روایتی آمده گریه بچه ی نوزاد درچهارماه اول ذکر خدا، چهارماه دوم ذکرصلوات، چهارماه سوم دعا برای پدر ومادر است که این فطری است وکودک می داند که خداوند اسبابی برای رفع حاجت قرارداده است و پیامبر می فرمایند: هر انسانی با فطرت الهی توحیدی متولد می شود که گذر زمان و نوع تربیت، او را تغییر می دهد.
خطیب حرم مطهر با در نظر گرفتن آیات قرآن که خداوند می فرماید:«آیاتمان را به زودی از طریق آفاق و انفس نشان می دهیم تا بدانند خدا حق است وحمد مخصوص خداییست که خالق است که بدون هیچ زحمتی و با اراده و قدرت خود مخلوق را می آفریند، خداوند با عزت و شکست ناپذیری خود، همه ارباب ها را بنده ی خودش کرد و با جود و بخشش اش برهمه سروری پیدا کرد.
وی افزود که امام علی(ع) در این خطبه می فرمایند:«اگر انسان بخواهد همه عالم، اربابان و بزرگان در برابرش سرتعظیم و عبودیت فرود بیاورند باید عزت نفس داشته باشد و شکست ناپذیر باشد، و راه رسیدن به آن ایمان است، اگر انسان بخواهد بزرگی یابد راهش جود و بخشش است، مثل بخشش اموال و علم و…»
وی گفت که در ادامه آیه،خداوند می فرماید:«او کسی است که مخلوق خود رادر دنیا ساکن کرد وخداوند پیامبرانش را به سوی جن وانس فرستاد.»از این جمله نتیجه گرفته می شود که جن وانس نیز بهشت و جهنم و روز حساب دارند وخداوند برای آنهانیز پیامبر قرارداده ،ولی پیامبران آنها انس هستند واز پیامبران ماپیروی می کنند، اما می توانند رهبر و پیشوایانی از جنس خودشان داشته باشند.
وی با توجه به این آیه که خداوند می فرمایند:«پیامبرانی فرستادیم تا پرده ها را کنار زنند و مردم را آگاه سازند تاعبرت گیرند و بدانند آنچه را که خداوند برای مطیعین در دنیا آماده کرده است و آنچه که برای کفار آماده ساخته است .»مثل دلبستگی به مادیات دنیا که به انسان ضرر می رساند و از محاسن دنیا، کسب علم و معرفت است.
حجت الاسلام والمسلمین محمدی اظهارکردکه امام علی(ع)درخطبه ی دیگری می فرمایند: من خدای متعال رابه گونه ای ستایش می کنم که او از بندگانش حمد خواسته است، خداوند برای هر چیزی اندازه ی مشخصی قرارداده و هر اندازه ای مدت معینی دارد که در لوحی نوشته شده است وبه وسیله ی قرآن که امرکننده به سوی بهشت جاویدان و بازدارنده از حرکت به سوی آتش جهنم است.

-------------------------------------------------------

منبع: http://amfm.ir/ 

 
بازدید 603 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا