نماز، باعث آرامش و تقویت روحیه انسان می شود

 

نماز، باعث آرامش و تقویت روحیه انسان می شود

 

namaz

 

نماز، باعث آرامش و تقویت روحیه انسان می شود

کارشناس تفسیر قرآن کریم با بیان اینکه نماز باعث آرامش وتقویت روحیه انسان می شود، گفت: حتی زمانی که انسان در حالت خوف وترس خطر دشمن قرار دارد ،با نماز که بهترین راه ارتباط وپیوند انسان با خداست می تواند به آرامش برسد.

 

به گزارش پایگاه خبری آستان حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی فقیهی در شبستان نجمه خاتون حرم مطهر با اشاره به اهمیت نماز در دین اسلام به آیه «حافِظُوا عَلَى الصَّلَواتِ وَ الصَّلاهِ الْوُسْطى‏ وَ قُومُوا لِلَّهِ قانِتِینَ» که معنای آن این است که در بپا داشتن همه نمازها به ویژه نماز وسطی کوشا باشید و از روی خضوع و اطاعت برای خدا بپاخیزید، اشاره کرد و اظهار داشت: در شأن نزول این آیه آمده گروهی از افراد در زمان پیامبر(ع) به بهانه گرمی هوا از خواندن نماز جماعت خودداری می کردند و خداوند برای یاداوری اهمیت وقت نماز این آیه را نازل کرده است.
خطیب حرم مطهر خاطرنشان کرد: در مورد اینکه منظور از « الوسطی» در این آیه کدام نماز است، نظرات متفاوتی بیان شده وبرخی نماز صبح را به سبب اینکه بین شب وروز قرار دارد نماز میانی می دانند وبعضی نماز مغرب و گروهی نماز عصر را نماز میانه می دانند.
حجت الاسلام والمسلمین فقیهی ادامه داد: امام صادق(ع) نماز ظهر را نماز میانه می دانند وبعضی روایات نیز نماز میانی را در بین نمازها مخفی می دانند.
وی با بیان اینکه نماز در هیچ شرایطی از انسان ساقط نمی شود ، با بیان آیه از قرآن پرداخت که « فَإِنْ خِفْتُمْ فَرِجالاً أَوْ رُکْباناً فَإِذا أَمِنْتُمْ فَاذْکُرُوا اللَّهَ کَما عَلَّمَکُمْ ما لَمْ تَکُونُوا تَعْلَمُونَ، و پس از ارائه معنای آن که اگر به خاطر جنگ یا خطر دیگری بترسید ، نماز را در حال پیاده یا سواره به جا آورید وهنگامی که امنیت یافتید نماز را به صورت عادی بخوانید و وخداوند چیزهایی که نمی دانستید به شما تعلیم داد.» اظهار کرد: دلیل اینکه خداوند آیات نماز را درمیان آیات طلاق بیان کرده، این است که نباید مسائل خانوادگی و اختلافات زندگی، انسان را از یاد خدا غافل سازد.
وی با استناد به آیه ۲۴۰ سوره بقره که خداوند خطاب به مردان می فرماید: کسانی از شما که مرگشان فرا رسد وهمسرانی بر جای گذارند برای معاش آنها تا یک سال بدون بیرون کردن آنها از خانه شوهر وصیت کنید، ولی اگر خودشان با اختیار از خانه شوهر بیرون رفتند بر شما گناهی نیست، یادآورشد: در جاهلیت قبل از اسلام عده فوت شوهر را یک سال می دانستند ولی خداوند در قرآن عده فوت را چهار ماه و۱۰روز بیان کرده است.
وی با اشاره به جایگاه زن در قرآن ودین اسلام گفت: قرآن زن را به کشتزاری تشبیه می کند که محبت، عاطفه و رأفت وجود او را فرا گرفته وخداوند به خاطر این صفات عفت و حجاب را بر زن واجب و او را از امور حکومت، قضاوت و جنگ نهی می کند.

 
--------------------------------------------------------------------------------
منبع: http://amfm.ir/ 
بازدید 637 بار
برچسب‌ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز
دیروز
ماه
مجموع0

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا