شعرای انقلابی مانند احمد عزیزی اخلاق و عرفان را ترویج می کنند

کرمانشاه - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه گفت: شعرای انقلابی و متدین ما نظیر احمد عزیزی در شعرشان اخلاق، عرفان، معنویت و استدلال را ترویج می کنند.
به گزارش ایرنا آیت الله مصطفی علما روز چهارشنبه در کنگره ملی بزرگداشت احمد عزیزی در کرمانشاه اظهار کرد: شعرا به گردن جامعه حق زیادی دارند و با شعرهایشان لطافت خاصی به حوزه فرهنگ و هنر می بخشند.
وی افزود: برخی از فلاسفه و عرفای بزرگ جهان از اشعار شاعران بزرگ برای استدلال های خود بهره می گرفتند که این نشانگر اهمیت کار شعرا و تاثیرگذاری بالای آنهاست.
آیت آلله علما گفت: کشور ایران از دیرباز شعرای بسیار برجسته ای نظیر حافظ و سعدی را داشته که شعرهایشان مرزها را در نوردیده و کشورهای مختلفی از آنها استفاده کرده اند.
امام جمعه کرمانشاه خاطرنشان کرد: این شاعران بزرگ عرفان، برهان و قرآن را در شعرهایشان در آمیختند و آثار بسیار نیکی را از خود به جای گذاشتند.
وی همچنین به علاقه رهبر معظم انقلاب به شعر و شاعران انقلابی اشاره و اظهار کرد: ایشان با وجود مشغله های فراوان گاهی اوقات چندین ساعت وقت برای دیدار با این قشر هنرمند اختصاص می دهند.
آیت الله علما اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب به اشعار احمد عزیزی علاقه مند هستند و عیادت ایشان از این شاعر آیینی بیانگر همین مطلب است.
در این کنگره قرار است از تندیس احمد عزیزی و سه کتاب تازه منتشر شده وی که شامل مجموعه مقالات کنگره احمد عزیزی متشکل از 57 مقاله، کتاب ' قاف غزل' مجموعه غزلیات عزیزی و مجموعه یادداشت ها و شطحیات وی که طی سال 1359 تا 1360 در روزنامه جمهوری اسلامی به چاپ رسیده رونمایی شود.
علاوه بر این کنگره یک روزه که با حضور مسئولان کشوری و استانی در تالار انتظار کرمانشاه در حال برگزاری است، از ساعت 14 تا 16 امروز نیز 2 نشست تخصصی با دبیری آقایان نظری و قزوه برگزار و در آن ها اشعار احمد عزیزی از نظر ساختاری و محتوایی بررسی می شود.
احمد عزیزی در چهارم دی ماه 1337 در سرپل ذهاب به دنیا آمد، وی سرودن شعر را از سال های جوانی با مجله جوانان آغاز کرد و تا پانزدهم اسفند ماه 1386 که به علت کاهش سطح هوشیاری ناشی از تشنج، بیماری قلبی و کلیوی در بیمارستان بستری شود آثاری نظیر کفش های مکاشفه، شرجی آواز، خوابنامه و باغ تناسخ، ترجمه زخم، باران پروانه، رودخانه رؤیا، ملکوت تکلم و سیل گل سرخ را از خود برجای گذاشت.
رهبر معظم انقلاب نیز در سال 1390 و در جریان سفر به استان کرمانشاه با حضور در بیمارستان امام رضا (ع) از احمد عزیزی عیادت و بر رسیدگی به وضعیت این شاعر آیینی تاکید کردند.

بازدید 605 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

مطالب تصادفی

 

پرتال جامع فرهنگی کوثرنامه،درحوزه فرهنگ عمومی فعالیت میکند .هدف این پایگاه، تأمین نیازمندیهای فرهنگ عمومی خانواده ایرانی است.

 کانال کوثرنامه در تلگرام کانال کوثرنامه در سروش کانال کوثرنامه در ایتا

اینستاگرام

آمـاربازدیـد

امروز0
دیروز0
ماه0
مجموع2009489

افراد آنلاین

آنلاین

مجوزها

logo-samandehi
بالا